سرمقاله

تبعات پنهان انحصارطلبی ‪/‬ ژوبین صفاری

مشاهده کل سرمقاله ها

صفحات روزنامه

اخبار آنلاین

 • آغاز ثبت‌نام دهمین دوره کارآموزی همراه اول
 • امضای قرارداد توسعه زیرساخت شهر هوشمند بین ایرانسل و شهرداری قائمشهر
 • اعلام بسته تخفیفی ایرانسل به مناسبت عید فطر
 • مشاهده کل اخبار آنلاین

  کد خبر: 18702  |  صفحه ۲ | سیاست روز  |  تاریخ: 23 آبان 1402
  یک کارشناس مسائل بین الملل مطرح کرد
  خروجی نشست ریاض برای فلسطین
  کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: نیاز است اجلاس‌هایی در سطح کارشناسی و سیاسی در بین اعضای سازمان همکاری اسلامی و اتحادیه عرب برگزار شود تا به یک راه‌حل قابل اجرا برای حل مساله فلسطین به ویژه برون‌رفت از شرایط بغرنج کنونی برسیم.
  نشست اضطراری سران کشورهای عربی و اسلامی در محکومیت جنایات رژیم صهیونیستی، هفته جاری در ریاض برگزار و در بیانیه پایانی آن بر لزوم شکست محاصره علیه غزه و ورود کاروان‌های حامل کمک‌های بشردوستانه به صورت فوری تاکید شد.
  در بیانیه پایانی نشست سران کشورهای عربی و اسلامی در ریاض بر لزوم شکست محاصره علیه غزه و ورود کاروان‌های حامل کمک‌های بشردوستانه به صورت فوری تاکید شد. هم‌چنین تاکید شد که با توصیف جنگ تلافی‌جویانه علیه غزه و دفاع از خود یا توجیه آن تحت هر بهانه‌ای مخالفت دارد.
  شرکت‌کنندگان در نشست سران کشورهای عربی-اسلامی در بیانیه پایانی نشست خود تاکید کردند: جابجایی حدود یک و نیم میلیون فلسطینی از شمال نوار غزه به جنوب آن را که طبق کنوانسیون چهارم ژنو ۱۹۴۹ و ضمیمه آن در سال ۱۹۷۷، نوعی جنایت جنگی محسوب می‌شود، محکوم می‌کنیم و از طرف‌های توافق ژنو می‌خواهیم که در محکومیت آن تصمیم و تدابیر جمعی اتخاذ کنند و همچنین از همه نهادهای مربوط به سازمان ملل می‌خواهیم که با تلاش مقامات رژیم اشغالگر برای تداوم این وضعیت اسف بار ضد انسانی مقابله کنند و بر لزوم بازگشت فوری آوارگان فلسطینی به خانه‌ها و مناطق‌شان تأکید کنند.
  آنها از شورای امنیت خواستند که تصمیمی قاطع و الزام‌آور برای توقف تجاوزات رژیم صهیونیستی علیه فلسطین اتخاذ کند و رژیم اشغالگر را که قوانین بین‌المللی، قوانین بشردوستانه و قطعنامه‌های بین‌المللی را نقض می‌کند، مهار کند: «بنابراین سرباز زدن از اجرای این تصمیم قاطع، نوعی همدستی با اسرائیل است که به آن اجازه می‌دهد تا به تجاوزات وحشیانه خود و کشتار مردم بی گناه، کودکان، سالمندان و زنان فلسطین ادامه دهد.»
  «حسن بهشتی‌پور» در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به نشست فوق‌العاده سازمان همکاری اسلامی و اتحادیه عرب در ریاض اظهار کرد: این نشست با توجه به ماهیت این دو مجموعه حاکی از آن بود که اعضای آن نشان دهند برای مساله فلسطین و مردم غزه کاری کردند و بی‌تحرک نبودند. همان‌طور که از نتیجه این نشست و بیانیه پایانی آن هم مشخص بود این نشست اقدامی بازدارنده که حملات و کشتار اسرائیل در غزه را متوقف کند یا فشاری بر اسرائیل و حامیان آن بیاورد، نداشت.
  وی ادامه داد: البه انتظار می‌رفت حداقل کشورهایی که صادرات نفت به اسرائیل یا به کشورهای حامی اسرائیل دارند تا حدی از سوخت این ماشین جنگی بکاهند یا صراحتا اعلام کنند که آنها را تحریم می‌کنند اما دیدیم که هیچ کدام از این‌ها اتفاق نیفتاد. درمجموع کشورهای حاضر در این نشست به مثابه یک باشگاه سیاسی عمل کردند که در ذات خود این کار خوب است، اما از این نوع نشست‌ها در صورتی که همراهی بیشتری می‌بود، می شد استفاده‌های بهتری در جلوگیری از حملات و کشتار اسرائیل انجام داد؛ اقداماتی که از کشتار مردم فلسطین جلوگیری کند. به هر حال وضعیت غزه بسیار دشوار و بغرنج است اما ظاهرا برخی رهبران سیاسی کشورهای عربی ـ اسلامی به دور از افکار عمومی کشورهایشان دنبال ملاحظات بین‌المللی با سایر کشورها هستند و این ملاحظات مانع از این می‌شود که تصمیم قاطع در برابر اسرائیل بگیرند.
  این کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان اینکه موضوع فلسطین سال‌های سال بین کشورهای اسلامی نقطه وصل بوده است و از موضوعاتی است که روی آن همیشه اتفاق نظر داشتند، گفت: اما مساله بر سر راه‌حل است؛ تشکیل دو دولت اسرائیلی و فلسطینی امکان پذیراست اما چگونه و با چه کارویژه‌ای؟ با توجه به شهرک‌سازی‌ها که حدود ۵۰۰ تا ۷۰۰ هزار نفر از یهودیان درکرانه باختری هستند این امر امکان پذیر است؟ اگر قرار باشد دولت فلسطینی تشکیل شود با این یهودی‌ها چطور قرار است زندگی کنند؟ یا منظور از همه پرسی کلی که ایران مطرح می‌کند چیست و اجرایی کردن این طرح چقدر امکان پذیر است؟ به نظر می‌رسد نیاز است اجلاس‌هایی در سطح کارشناسی و مدیران سیاسی برگزار شود و این نشست‌ها ادامه یابد تا به یک راه‌حل مطلوب رسید و آن وقت دوباره نشستی در سطح رهبران برگزار شود و برای آن تصمیم‌گیری شود. اساسا معتقدم در ادامه نشست اخیر در ریاض باید نشست‌های کارشناسی برای یافتن راه‌حلی در بحث فلسطین ادامه یابد.
  بهشتی‌پور گفت: اجلاس اخیر در سطح سران کشورهای اسلامی و اتحادیه عرب بود اما اگر این کشورها در تلاش خود برای متوقف کردن کشتار در فلسطین جدی هستند باید قبلش در سطوح کارشناسی کار را انجام می دادند تا راهکار و راه حلی ارایه شود، سخنرانی و حرف بدون ضمانت اجرایی کمکی به مساله فلسطین نمی کند. مردم فلسطین نیاز به حرف ندارند بلکه به کمک و عمل فوری نیاز دارند تا از این شرایط سخت نجات پیدا کنند.