سرمقاله

تبعات پنهان انحصارطلبی ‪/‬ ژوبین صفاری

مشاهده کل سرمقاله ها

صفحات روزنامه

اخبار آنلاین

 • اعلام بسته تخفیفی ایرانسل به مناسبت عید فطر
 • پخش تازه‌ترین تاک‌شوی تولیدی ویستامدیا در شبکه نمایش خانگی
 • اعلام جوایز سومین جشنواره رساله برتر مهندسی برق با حمایت ایرانسل
 • مشاهده کل اخبار آنلاین

  کد خبر: 18765  |  صفحه ۱۱ | ایران و جهان  |  تاریخ: 23 آبان 1402
  رژیم صهیونیستی در طول 38 روز جان 4609 کودک را گرفته است
  کودک کشی در غزه
  گروه بین الملل - در حالی که جنگ غزه وارد سی و هشتمین روز خود شده، نبردهای شدید بین مقاومت فلسطین و ارتش اشغالگر در چندین منطقه در نوار غزه ادامه دارد. بارزترین این مناطق اطراف بیمارستان الشفا در شهر غزه است که به طور رسمی از کار افتاده است، در حالی که اشغالگران به حملات شدید خود به مناطق مختلف نوار ادامه می‌دهند.
  از سوی دیگر همزمان با فاجعه ای که در مراکز درمانی غزه رقم خورده در طول سی و هشت روز گذشته شمار شهدا به ۱۱۱۸۰ نفر رسیده است که از این تعداد ۴۶۰۹ نفر کودک و ۳۱۰۰ نفر نیز زن هستند. بر اساس آمارهای اعلام شده همچنین فعالیت ۲۲ بیمارستان و ۴۹ مرکز درمانی غزه متوقف شده است و جنگنده‌های رژیم صهیونیستی بخش مراقبت‌های ویژه، ساختمان عمل جراحی و بخش زایمان بیمارستان الشفاء را بمباران کرده‌اند. 
  با افزایش شمار تلفات غیرنظامیان در غزه که بیشتر زنان و کودکان هستند، تظاهرات‌های گسترده‌ای در سراسر جهان در حمایت از فلسطینیان برگزار شده که خواستار آتش‌بس و توقف کشتار زنان و کودکان شده‌اند.
  خبرنگار المیادین می‌گوید که اشغالگران به بمباران بیمارستان محاصره شده الشفا همچنان ادامه می‌دهند و ۳۹ نوزاد نارس در بیمارستان ظرف ۲۴ ساعت با خطر مرگ مواجه هستند. این در حالی است که تاکنون شش نوزاد در پی محاصره بیمارستان جان خود را از دست دادند.
  خبرنگار المیادین نیز روز دوشنبه گزارش داد که بر اثر بمباران قبرستانی در این منطقه توسط رژیم صهیونیستی، تعدادی مجروح وارد بیمارستان اردوگاه ناصر در خان یونس شدند.
  وی افزود: ده‌ها پیکر شهید در برابر بیمارستان الناصر وجود دارد که به دلیل بمباران نمی‌توان به آنها نزدیک شد. وی خاطرنشان کرد: وضعیت بیمارستان به دلیل نبود خدمات فاجعه بار است و جان صدها مجروح را تهدید می‌کند.
  ایاد الجبری،‌ مدیر بیمارستان شهدای الاقصی در غزه به الجزیره گفت: وضعیت بیمارستان فاجعه بار است و با مشکلات عدیده‌ای روبرو هستیم.
  الجبری افزود: مقادیر سوخت برای یک روز فقط کافی بوده و این امر فاجعه‌ای برای وضعیت بیمارستان است. در بیمارستان الاقصی ۴۵۰ بیمار وجود دارد و این فرای توان بیمارستان اس در حالیکه هزاران آواره نیز در آنجا مستقر هستند.
  هلال احمر فلسطین نیز اعلام کرد که خودروها و تانک‌های صهیونیستی از هر طرف در مجاورت بیمارستان القدس مستقر هستند و صدای گلوله باران‌های مداوم به گوش می‌رسد. همچنین در حملات هوایی در نزدیکی برکه الشیخ رضوان در شمال غزه یک منزل ویران شد.
  ​هلال احمر فلسطین گزارش داد، تانک‌ها و خودروهای نظامی اشغالگران در اطراف بیمارستان القدس از همه طرف مستقر شده و آن را محاصره کرده‌اند در حالیکه صدای بمباران پی در پی هم به گوش می‌رسد.
  سخنگوی هلال احمر فلسطین در غزه گفت: ما در خطرناکترین مکان هستیم و برای بیرون بردن باقی بیماران و افرادی که وضعیت خطرناکی دارند، تلاش خواهیم کرد.
  این سخنگو ادامه داد: این احتمالا آخرین اظهارات ما باشد، اما پیام انسانیت باقی است.
  همچنین نماینده وزارت بهداشت فلسطین در غزه از داخل بیمارستان تاکید کرد: بارها بر لزوم تامین امنیت بیماران در حین تخلیه تاکید کردیم. بیماران به رغم هدف گرفتن مجبورند بیمارستان را ترک کنند.
  او گفت: به دلیل قطع ارتباط با بیمارستان الشفا نتوانسته‌ایم آمار دقیقی از شهدا و زخمی‌ها منتشر کنیم.
  مدیر بیمارستان کمال عدوان در غزه به الجزیره گفت: بیش از ۵۰۰۰ آواره در داخل بیمارستان وجود دارد. ژنراتورهای بیمارستان خاموش شده و بخش‌های آن از کار افتاده‌اند. هیچ کس نمی‌تواند بیمارستان را ترک کند تا به جنوب برود.
  خبرنگار المیادین نیز گفت: جنایت جدیدی توسط اشغالگران بعد از هدف قرار دادن برج‌های الشیخ زاید رخ داد. جنگنده‌های رژیم صهیونیستی شهر الشیخ زاید در اطراف بیمارستان اندونزی را بمباران کردند.
  این خبرنگار اعلام کرد، بخش‌های بیمارستان اندونزی به دلیل هدف قرار دادن‌ها و نبود سوخت از کار افتاده‌اند.
  شاهدان عینی همچنین گزارش دادند که درگیری‌های شدیدی بامداد روز دوشنبه در میدان الخور و محله الریمال در تل الهوا در غرب شهر غزه و نیز انفجارهای شدید در این منطقه در نتیجه حملات جنگنده‌های صهیونیست رخ داد. رسانه‌های فلسطینی از درگیری‌های شدید در محله شیخ رضوان در شمال شهر غزه نیز خبر دادند. خبرنگار الجزیره نیز اعلام کرد، تعداد شهدای حمله جنگنده‌های رژیم صهیونیستی به منزلی در اردوگاه النصیرات به هفت تن افزایش یافت. حدود ۵۰ فلسطینی نیز در حملات شبانه ارتش اشغالگر به نوار غزه در سایه ادامه جنگ برای ششمین هفته به شهادت رسیدند.
  درگیری‌های شدید در جنوب و شمال محور غربی غزه بین رزمندگان مقاومت و ارتش اشغالگر ادامه دارد. اشغالگران می‌کوشند از شمال و جنوب به غرب غزه نزدیک شوند و مهم‌ترین بلوک شهری در شمال غزه را محاصره کنند.
  اطلاعات تأیید می‌کند که اشغالگران در جریان تهاجم به محور غربی غزه که در تلاش برای محاصره بیمارستان الشفا هستند، با نبردهای شدید و مستمر مواجه‌اند. رسانه‌های فلسطینی گزارش دادند که درگیری‌های شدیدی بین نیروهای مقاومت فلسطین و نیروهای ارتش اشغالگر رژیم صهیونیستی در مجاورت بیمارستان الشفا در حال وقوع است.
  در شرایطی که رسانه‌های وابسته به تبلیغات صهیونیستی، کنترل مناطق وسیعی را در محور غربی تا کنترل بیمارستان الشفا تبلیغ می‌کردند، اطلاعات تایید می‌کند که اشغالگران هنوز بر ضلع غربی شمال تسلط پیدا نکرده‌اند. اما به صورت طولی از بخش جنوبی به خیابان الرشید تا میدان عبدالناصر و میدان بیمارستان به سمت غرب در جهت اردوگاه الشاطی و از سمت شمال نیز به خیابان النصر تا بیمارستان قلب که حدود یک کیلومتر با بیمارستان الشفا فاصله دارد، نفوذ کرده‌اند.
  اشغالگران زیر رگبار گلوله‌های مقاومت در حال حرکت هستند و رزمندگان مقاومت از فاصله صفر به مقابله با آنها می‌پردازند و علیرغم بمباران شدید هوایی، این حملات مقاومت باعث شده تلاش برای پیشروی سریع اشغالگران به منظور محاصره ضلع غربی شهر غزه با کندی پیش برود.
  بیش از ۱۰۰ شهید در بیمارستان الشفا
  اشرف القدره، سخنگوی وزارت بهداشت غزه گفت: بیش از ۱۰۰ شهید داریم و بوی اجساد در ادارات مجتمع پزشکی الشفا به مشام می‌رسد. اشغالگران از هرگونه حرکت آمبولانس‌ها به مجتمع پزشکی الشفا جلوگیری می‌کنند.
  سخنگوی وزارت بهداشت غزه تاکید کرد: تعدادی بیمارستان که پس از اتمام سوخت به طور کامل از کار افتاده بودند،‌ مجددا هدف بمباران شدید قرار گرفتند.
  وی افزود: بیمارستان‌ها دیگر قادر به انجام عمل‌های جراحی و ارائه سایر خدمات پزشکی نیستند. تک تیراندازها مستقیماً یکی از بیماران را هدف قرار دادند و در بین کادر پزشکی و شهروندان تعدادی مجروح شده‌اند.
  این سخنگو تاکید کرد: اشغالگران از تردد بین ساختمان‌های مجتمع پزشکی الشفا جلوگیری می‌کنند. به دلیل بمباران نمی‌توانیم کودکان را به مراقبت‌های ویژه منتقل کنیم.
  سخنگوی وزارت بهداشت غزه به الجزیره گفت: بمباران در مجاورت بیمارستان الشفا بیماران و آوارگانی را که در داخل آن جمع شده بودند، تهدید می‌کند، در حالی که منابع در غزه تایید کردند که برق این بیمارستان به طور کامل قطع شده است.
  این در حالی است که اطراف این بیمارستان در معرض بمباران شدید قایق‌های جنگی و هواپیماهای اشغالگر قرار دارد.
  وزارت بهداشت فلسطین در رام‌الله روز یکشنبه گزارش روزانه خود را منتشر کرد و گفت که نمی‌تواند آمار تلفات غزه را پس از قطع ارتباط با بیمارستان‌ها به روز کند.
  در این گزارش آمده است: در ۱۱ نوامبر، در پی قطع خدمات و ارتباطات توسط نیروهای اشغالگر در بیمارستان‌های شمال غزه، وزارت بهداشت نتوانست آمار تلفات را به‌روزرسانی کند.
  این گزارش در ادامه به توضیح تأثیر وخیم این حملات بر مراقبت‌های بهداشتی مورد نیاز بیماران در بیمارستان‌های غزه پرداخت.
  این وزارتخانه افزود: فاجعه‌ای در بیمارستان‌ها در حال رخ دادن است. بیمارانی که اکنون بدون دریافت معالجه می‌میرند، مانند کودکان و بیماران بزرگسالی که نیاز به دیالیز دارند (و) بدون دریافت جلسات دیالیز در خانه‌های خود می‌میرند.
  وزارت بهداشت رام‌الله داده‌ها را از منابع پزشکی در نوار غزه استخراج می‌کند. بحران بهداشت و درمان در غزه در حال بدتر شدن است. مقامات بهداشتی می‌گویند که بیمارستان الشفا، بزرگترین مرکز پزشکی نوار غزه، در یک وضعیت فاجعه بار قرار گرفته است، در حالی که جمعیت هلال احمر فلسطین اعلام کرد که دومین بیمارستان بزرگ غزه، بیمارستان القدس نیز از کار افتاده است.
  تدروس آدهانوم گبریسوس، مدیر سازمان جهانی بهداشت با انتشار توییتی در پلتفرم «X» نوشت: «وضعیت بسیار خطرناک است، سه روز بدون برق، بدون آب و اینترنت بسیار ضعیف است که به شدت بر توانایی ما در ارائه مراقبت‌های اولیه تأثیر گذاشته است.»
  وی افزود: تیراندازی و بمباران مستمر در منطقه شرایط را بدتر کرده و متأسفانه مرگ و میر بیماران افزایش چشمگیری داشته است.
  گبریسوس افزود: جهان نمی‌تواند ساکت بماند در حالی که بیمارستان‌ها که باید پناهگاه‌های امنی باشند به صحنه مرگ و ویرانی تبدیل می‌شوند.
  روز شنبه، سازمان جهانی بهداشت از قطع ارتباط با افرادی که با آنها در بیمارستان الشفا در غزه سروکار داشت، خبر داد.
  سازمان جهانی بهداشت و صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند که در طول ۳۶ روز تشدید درگیری‌ها، ۱۳۷ حمله به مراکز درمانی در نوار غزه ثبت شده که منجر به شهادت ۵۲۱ نفر شده است.
  در این بیانیه آمده است: «سازمان جهانی بهداشت در ۳۶ روز گذشته حداقل ۱۳۷ حمله به مراکز بهداشتی در غزه را ثبت کرده است که منجر به کشته شدن ۵۲۱ نفر و مجروح شدن ۶۸۶ نفر دیگر از جمله ۱۶ کشته و ۳۸ زخمی در بین کارکنان بهداشتی در حین انجام وظایف‌شان شده است.
  این بیانیه می‌افزاید: جهان نمی‌تواند سکوت کند در حالی که بیمارستان‌هایی که باید به عنوان پناهگاه‌های امن تبدیل به مکان‌های مرگ، ویرانی و ناامیدی می‌شوند. اکنون به اقدام قاطع بین‌المللی برای اطمینان از آتش‌بس فوری بشردوستانه، جلوگیری از تلفات بیشتر و حفظ باقی مانده سیستم بهداشتی غزه نیاز است.
  این بیانیه ادامه داد: اکنون دسترسی ایمن، دائمی و بدون مانع برای تامین سوخت، دارو و آب این خدمات حیاتی نیاز است و خشونت باید همین الان متوقف شود.
  به گفته این سازمان‌ها، بیش از نیمی از بیمارستان‌ها در نوار غزه بسته شده‌اند و بیمارستان‌هایی که هنوز در حال فعالیت هستند «تحت فشار شدیداند»  و «فقط می‌توانند خدمات بسیار محدودی را در موارد اضطراری، جراحی نجات بخش، و مراقبت‌های ویژه ارائه کنند».
  سخنگوی بیمارستان شهدای الاقصی به الجزیره گفت: مناطق اطراف بیمارستان در طول روز هدف قرار می‌گیرند. سوخت تنها ژنراتور بیمارستان تمام شده است. هزاران آواره در محوطه بیمارستان با کمبود آب و غذا جمع شده‌اند. ما روزانه تعداد زیادی از افراد زخمی را تحویل می‌گیریم که بیمارستان قادر به رسیدگی و درمان آنها نیست.
  رسانه‌های فلسطینی در ادامه گزارش دادند که جنگنده‌های رژیم صهیونیستی حملات شدیدی را به اردوگاه تل‌السلطان در شمال غربی شهر رفح انجام دادند. جنگنده‌های رژیم صهیونیستی چندین منطقه را در شهر رفح در جنوب نوار غزه هدف قرار دادند.
  همچنین این رسانه‌ها اعلام کردند که جنگنده‌های رژیم صهیونیستی یک سری حملات شدید به اردوگاه نصیرات در مرکز نوار غزه انجام دادند.
  بر اساس آنچه رسانه‌های فلسطینی گزارش دادند، هواپیماهای اشغالگر حملات شدیدی را نیز به اطراف بیمارستان اندونزی در شمال نوار غزه انجام دادند.