سرمقاله

تبعات پنهان انحصارطلبی ‪/‬ ژوبین صفاری

مشاهده کل سرمقاله ها

صفحات روزنامه

اخبار آنلاین

 • اعلام بسته تخفیفی ایرانسل به مناسبت عید فطر
 • پخش تازه‌ترین تاک‌شوی تولیدی ویستامدیا در شبکه نمایش خانگی
 • اعلام جوایز سومین جشنواره رساله برتر مهندسی برق با حمایت ایرانسل
 • مشاهده کل اخبار آنلاین

  کد خبر: 18768  |  صفحه ۱۱ | ایران و جهان  |  تاریخ: 23 آبان 1402
  نتانیاهو در گرداب بحران اقتصادی و سیاسی
  نشریه بلومبرگ با اشاره به هزینه‌های جنگ رژیم صهیونیستی علیه حماس، طولانی شدن حمله این رژیم به غزه را عامل برجسته شدن بحران های اقتصادی اسرائیل و شکست سیاسی نخست وزیر آن عنوان کرد.
  به گزارش ایرنا، این نشریه آمریکایی گزارش داد: از آنجا که جنگ اسرائیل علیه حماس روزانه حدود ۲۶۰ میلیون دلار به اقتصاد رژیم صهیونیستی زیان می‌رساند، پرداخت‌ها به مدارس افراطی ارتدوکس و سایر اقدامات مورد حمایت جناح راست‌گرایان در ائتلاف حاکم، بنیامین نتانیاهو را به دردسر انداخته است. جنگ علیه حماس بیش از پیش‌بینی‌های اولیه برای رژیم صهیونیستی گران تمام شده و بر اوضاع اقتصادی عمومی فشار وارد کرده است. این در حالی است که بزالل اسموتریچ، ‌وزیر دارایی این رژیم طی چند روز آینده از بودجه جدید برای ادامه سال ۲۰۲۳ رونمایی خواهد کرد.
  این گزارش می‌افزاید: در برنامه هزینه‌های اسرائیل بخشی به نام «صندوق‌های ائتلاف» برای دولت در نظر گرفته شده است. طبق گزارش‌ها ۱۴ میلیارد شیکل (سه میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار) در قانونی که در ماه مه گذشته تصویب شد به مدارس مذهبی اختصاص خواهد یافت. توسعه شهرک های یهودی در کرانه باختری اشغالی از دیگر موضوعات صرف این هزینه از سوی رژیم صهیونیستی است.
  در گزارش بلومبرگ آمده است: درگیری اسرائیل با حماس که سخت‌ترین درگیری مسلحانه این رژیم در نیم قرن اخیر است، هر میزان بودجه ای را در اولویت قرار می دهد. صندوق های ائتلاف تعیین می کنند که بازارها چه مبلغی به کابینه نتانیاهو اختصاص دهند. گفتنی است که بر اساس برآوردهای وزارت دارایی رژیم صهیونیستی، ‌کابینه نتانیاهو تا کنون حدود هشت میلیارد دلار خسارت دیده است.
  در حالی که رژیم صهیونیستی به طور فزاینده ای برای پرداخت هزینه جنگ به اوراق قرضه احتیاج دارد، نقش معامله گران جهانی اهمیت خاصی خواهد یافت. طبق آمار داده شده کسری بودجه اسرائیل در اکتبر نسبت به سال گذشته بیش از هفت برابر شده و وزارت دارایی این رژیم اعلام کرده است که قصد دارد در نوامبر ۷۵ درصد بیشتر از ماه گذشته وام بگیرد.
  این نشریه آمریکایی می افزاید: هزینه بیمه اوراق قرضه دولتی اسرائیل در برابر نکول بیش از ۲ برابر هزینه قبل از شروع جنگ است. همچنین بودجه هنگفت برنامه‌های مذهبی و شهرک‌سازی‌های کرانه باختری مدت‌ها قبل از اینکه این جنگ اقتصاد ۵۲۰ میلیارد دلاری رژیم صهیونیستی را متحول کند، زیر سوال رفته بود.
  بر اساس گزارش بلومبرگ، منتقدان مدام هشدار می دادند که این امر باعث سرکوب رشد اقتصادی خواهد شد. با این حال اکنون که نتانیاهو در صدد است این جنگ را به هر قیمتی پیش ببرد موارد ضعف اقتصادی این رژیم برجسته تر شده است.