سرمقاله

ناکارآمدی ابتکار‌های آمریکا در جنگ غزه / جلال خوش‌چهره

مشاهده کل سرمقاله ها

صفحات روزنامه

اخبار آنلاین

 • شرایط ویژه ایرانسل برای کارکنان دارای معلولیت
 • امکانات و ویژگی‌های جدید ایرانسل‌من
 • امکانات و ویژگی‌های جدید ایرانسل‌من
 • مشاهده کل اخبار آنلاین

  کد خبر: 19206  |  صفحه ۹ | تولید و تجارت  |  تاریخ: 30 آبان 1402
  همراه شدن با موج تحولات دیجیتال اجتناب‌ناپذیر است
  مهدی مهدوی، معاون برنامه‌ریزی و فناوری بیمه باران، دانش‌آموخته مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی فناوري اطلاعات و تحلیل سیستم‌ها است و بیش از 20 سال فعالیت در صنعت بیمه را در کارنامه خود دارد. او که پیش از این در کسوت عضو هیات‌مدیره، مدیرعامل، قائم‌مقام و معاون طرح و برنامه‌ بیمه سرمد و مدیر فناوری بیمه دانا فعالیت کرده، اعتقاد دارد تحولات تکنولوژیک در ایران اگرچه نه با سرعت جهانی اما در حال تکوین و توسعه است. آنچه در ادامه می‌خوانید، مشروح مصاحبه‌ای با او و تشریح رویکرد او در برابر فناوری‌های نوین بیمه‌ای و تاثیر آن بر صنعت است:
  ‌ با توجه به تجربه و تخصص جنابعالی در حوزه فناوری و IT، به عقیده شما، تاثیر تکنولوژی‌های روز در صنعت بیمه به ویژه حوزه بیمه‌های زندگی تا چه اندازه است؟ با توجه به اینکه بسیاری از کارشناسان اعتقاد دارند، اتمسفر صنعت بیمه به اندازه‌ای جامد است که به سختی پذیرای تحولات و تغییرات می‌شود.
  ما در بیمه‌های زندگی، بایک اکو سیستم مواجه هستیم. یعنی بیمه عمر صرفا خرید یک بیمه‌نامه طولانی‌مدت نیست، بلکه زنجیره‌ای از عملیات شامل محصول و خدمات، سازمان فروش و سرمایه‌گذاری کنار هم می‌تواند نتیجه مورد انتظار را هم برای بیمه‌گزار و هم برای بیمه‌گر ایجاد کند. بیمه‌گزار بیمه‌های زندگی، قطعا بر اساس احساس نیاز برای تامین مالی در سال‌های آتی یا دغدغه شرایط اقتصادی خانواده خود (در صورتی که در قید حیات نباشد)، خدمات و محصولات مناسب نیاز خود را بررسی می‌کند.
  به عقیده من، رسالت و ماموریت صنعت بیمه این است که این دغدغه‌ها را شناسایی کند و در نقش مشاور بتواند، تصویرسازی ذهنی درستی از شرایط پیش روی بیمه‌گزار ترسیم کند و به او کمک کند تا بتواند بهترین تصمیم را بگیرد. با این نگاه، شرکت‌های بیمه بر اساس قابلیت‌هایی که ایشنورتک‌ها، در فرآیند انتخاب محصول توسط بیمه‌گزار و ارائه خدمات در طول مدت بیمه‌نامه برای او ایجاد می‌کند، می‌توانند نقش موثرتری داشته باشند.
  از دیدگاه شرکت بیمه و آنچه تجربه شده است، مهمترین عامل موفقیت یک شرکت بیمه‌ای در فروش بیمه‌های زندگی، داشتن یک شبکه فروش توانمند در ارائه مشاوره و محصول به مشتریان است. در این خصوص نرم افزارهای مبتنی بر MLM در حال توسعه هستند تا بتوانند، ارکان سازمان فروش را برای کسب موفقیت بیشتر و بدون موانع روش‌های سنتی همراهی کنند.
  در حوزه مشاوره بیمه‌ای، بکارگیری سامانه‌هایESS و DSSدر حوزه تحلیل و پیش‌بینی وضعیت اقتصادی و سلامتی افراد، می‌تواند در ارائه محصول توسط شبکه و انتخاب آن توسط بیمه‌گزار قبل از خرید بیمه‌نامه، توانمندی شرکت بیمه را در رفع دغدغه‌های مشتریان خود بیشتر کند.
  در حوزه محصول و خدمت، بر خلاف دیدگاه عمومی و رایج که بیمه‌نامه در پایان مدت بیمه‌نامه یا در صورت وقوع فوت بیمه‌گزار کاربرد دارد، می‌توان با استفاده از تکنولوژی دسترسی به اندوخته بیمه‌نامه را برای مشتری ملموس کرد. تا بتواند در صورت نیاز با کمترین میزان بوروکراسی اداری، از ظرفیت‌ها و منافع اندوخته بیمه‌نامه استفاده کند.