سرمقاله

ناکارآمدی ابتکار‌های آمریکا در جنگ غزه / جلال خوش‌چهره

مشاهده کل سرمقاله ها

صفحات روزنامه

اخبار آنلاین

 • آغاز عملیات اجرایی پروژه فیبرنوری ایرانسل در شهر امیرکلا
 • آغاز عملیات اجرایی پروژه فیبرنوری ایرانسل در آستارا
 • آغاز عملیات اجرایی پروژه فیبرنوری ایرانسل در شهرهای اردکان، شوش و بندر دیلم
 • مشاهده کل اخبار آنلاین

  کد خبر: 19218  |  صفحه ۱۲ |   |  تاریخ: 30 آبان 1402
  طرح دیجیتالی مزدا MX-6 کوپه آینده منتشر شد
  طراحان دنیای خودرو این روزها فعال‌تر از همیشه هستند و رندرهای دیجیتالی مزدا MX-6 نظرات زیادی را به خود جلب کرده است. در خلال برگزاری نمایشگاه حمل‌ونقل توکیو مزدا مراسم ویژه‌ای برگزار کرد و دو خودروی مهم را به نمایش گذاشت که یکی کانسپت آیکنیک SP و دیگری MX-5 میاتا مدل ۲۰۲۴ بود. کانسپت مزدا بسیار بیشتر از میاتا توجه بازدیدکنندگان را به خود جلب کرد. این خودرو در واقع یک محصول اسپرت با پیشرانه هیبرید روتاری است که بی‌شک همه را به فکر تولید جایگزین RX-7 می‌اندازد.
  اما چنین خودروی مفهومی را می‌توان پیش‌نمایشی از نسل بعدی MX-5 نیز دانست. خود میاتا مدل ۲۰۲۴ نیز با برخی تغییرات ملایم وارد بازار می‌شود تا به داستان موفقیت این رودستر جذاب ادامه دهد. مزدا در بازار آمریکا طیف وسیعی از شاسی بلندها را ارائه می‌کند اما میاتا به همراه مزدا ۳ تنها خودروهای سواری این شرکت هستند؛ اما برخی طراحان دنیای خودرو وقت را از دست نداده و دست به تجسم محصولات جدید مزدا زده‌اند.
  یکی از کاربران شبکه‌های مجازی که در طراحی خودرو دست دارد خودرویی به نام مزدا MX-6 را به‌صورت یک کوپه دو در و سقف ثابت تجسم می‌کند. این خودروی اسپرت از طراحی آیرودینامیکی سود می‌برد و شاید به راحتی بتوان آن را با همان پلتفرم MX-5 میاتا و همان پیشرانه‌ها تولید کرد. البته یک مشکل وجود دارد و آن اینکه مزدا قبلاً مزدا MX-5 میاتا RF را با قیمت حدود ۳۶ هزار دلار و پیشرانه ۲ لیتری با ۱۸۱ اسب بخار قدرت و توزیع وزن عالی ۵۰/۵۰ تولید کرده است. به همین خاطر اگر ژاپنی‌ها به دنبال تولید MX-6 باشند می‌بایست نسخه RF را حذف کنند که این حرکت منطقی نخواهد بود.
  از طرف دیگر اگر فکر می‌کنید مزدا بهتر است به دنبال خودرویی آفرود برود شاید رندرهای کار دیزاین ترندز مناسب باشند. طراحان کار دیزاین یک کوپه آفرود را به نمایش گذاشته‌اند که اگر تولید شود قطعاً خودروهایی همچون پورشه ۹۱۱ داکار و لامبورگینی هوراکان استراتو را با چالش مواجه خواهد کرد. نظر شما درباره این رندرها چیست؟ کدام‌یک را بیشتر دوست دارید؟