سرمقاله

زنگ هشدار برای تنش تهران_واشنگتن / جلال خوش‌چهره

مشاهده کل سرمقاله ها

صفحات روزنامه

اخبار آنلاین

 • اعلام بسته تخفیفی ایرانسل به مناسبت عید فطر
 • پخش تازه‌ترین تاک‌شوی تولیدی ویستامدیا در شبکه نمایش خانگی
 • اعلام جوایز سومین جشنواره رساله برتر مهندسی برق با حمایت ایرانسل
 • مشاهده کل اخبار آنلاین

  کد خبر: 19949  |  صفحه ۲ | سیاست روز  |  تاریخ: 14 آذر 1402
  در نشست مشترک مجلس و قوه قضائیه مطرح شد
  برای معرفی خودمان دیگران را تخریب نکنیم
  گروه سیاسی - غلامحسین محسنی اژه‌ای رئیس قوه قضائیه روز گذشته در نشست مشترک مجلس و قوه قضائیه که در محل برگزاری جلسات علنی مجلس شورای اسلامی برگزار شد اظهار کرد: ما امروز یک سلسله عقب‌ماندگی‌هایی داریم، این‌که فریاد بزنیم این عقب‌ماندگی‌ها تقصیر چه کسی بوده اشکالی ندارد اما ما را به جایی نمی‌رساند. باید دید امروز چطور این کار عقب‌افتاده را جبران کنیم. امروز مشکلاتی در حوزه مسائل اقتصادی و فرهنگی و اجتماعی و تحقق عدالت اجتماعی داریم، زمان زود می‌گذرد.
  اژه‌ای خطاب به نمایندگان تصریح کرد: چند ماه دیگر تا پایان دوره شما نمانده است من هم نزدیک به نصف دوره مسئولیتم را گذرانده‌ام، زمان با سرعت می‌گذرد و خدمت رسانی بیشتر از دست ما می‌رود.
  وی اظهار کرد: ما درباره برق نسبت به تولید و مصرف ناترازی داریم، این ناترازی در تولید و مصرف گاز هم وجود دارد درباره آب هم مسائل جدی داریم که اگر به آن نرسیم مشکلاتی جدی به وجود می‌آید، درباره سوخت مثل بنزین ناترازی است باید کارهایی صورت می‌گرفته که نشده است. حالا آیا باید عزا بگیریم؟ باید همه دست به دست هم داده و پشت به پشت هم عقب‌ماندگی‌ها را جبران کرده و ارتقاء ببخشیم. دشمن به برخی ضعف‌ها امید بسته که بتواند استفاده کند. باید به نحوی حرکت و اقدام کنیم و همه قوا و مردم دست به دست هم بدهیم که بتوانیم برخی از مسائل، کسری‌ها و ضعف‌ها را به سرعت و نه در درازمدت جبران کنیم. اجازه و وقتی نداریم که به حاشیه‌ها بپردازیم.
  رئیس قوه قضاییه با اشاره به نام‌گذاری امسال تصریح کرد: رهبر انقلاب و ولی امر ما یک شخصیتی است که در همه زمینه‌ها تجربه دارد و از کارشناسان نظر می‌خواهد و مشورت می‌کند. ایشان شعار سال را با حکمت و با تجربه انتخاب کردند ما هم باید در این راستا حرکت کنیم، نزدیک به هشت ماه و نیم از ابتدای سال گذشته باید ببینیم که برای حمایت از تولید و کاهش تورم چه کرده‌ایم؟ به خودم نگاه می‌کنم و می‌پرسم آیا کاری که در توانم بود برای رفع موانع تولید کرده‌ام؟ من از همه ظرفیت‌هایم برای حمایت از تولید، کشاورزی، تولید، صنعت و خدمت مایه نگذاشته‌ام؛ ما در برخی مسائل اقتصادی مشکلاتی داریم که باید آن را حل کنیم.
  رئیس قوه قضاییه در ادامه تصریح کرد: باید مجلس شورای اسلامی و قوه قضاییه، دولت را کمک کنند به خاطر برخی از این مسائل که بنده ذکر کردم مانند کاهش ارزش پول ملی و ناترازی بانک‌ها و از این دست مسائل. امروز عده‌ای از مردم در فشار هستند.
  اژه ای ادامه داد: مردم ما متدین، صبور و انقلابی هستند و زیر بار فشارها برای حفظ ارزش‌ها و نظام خود کمر خم نمی‌کنند اما ما وظیفه داریم برای بهبود شرایط تلاش کنیم. امروز جمع قابل توجهی از مردم از لحاظ معیشت، مسکن و امورات روزمره تحت فشار هستند. درست است که دشمن فشار آورده و تحریم‌های ظالمانه‌ای را وضع کرده است اما بنده نیز همواره به همکاران خود می‌گویم باید نگاه کنیم اگر تحریم و فشار دشمن است اما ما قوانینی داریم که قطعا یکی از آنها می‌تواند گره‌گشا باشد. ما بسیار تکلیف سنگینی برعهده داریم.
  رئیس قوه قضائیه در ادامه ضمن درخواست استمداد از نمایندگان برای حل مشکلات بیان کرد: قوه قضاییه مصمم است که وظایف قانونی را انجام دهد زمانی که مجلس شورای اسلامی قانونی وضع می‌کند و مصوبه‌ای دارد و پس از آن از سوی شورای نگهبان تایید می‌شود همه ما موظف هستیم که آن را اجرا کنیم.
  وی اظهار کرد: یکی از مسائلی که همه نمایندگان بر آن اصرار دارند تحقق عدالت اجتماعی و مبارزه با فساد و مبارزه با تبعیض و مبارزه با دانه درشت‌هاست. بنده همواره گفته‌ام اگر مراجعه کننده یک دستگاه حکومتی دولتی یا یک موسسه عمومی غیردولتی تخلف داشت ما باید به تخلف خود دستگاه جدی‌تر رسیدگی کنیم. اگر در قوه قضاییه کسی تخلف کند ما باید با فردی که در قوه قضاییه تخلف کرده است جدی‌تر برخورد کنیم. شما نمایندگان خیلی قدرت دارید چرا که نظارت در دست شماست. انتظار می‌رود همکاری و هم‌افزایی بین کمیسیون اصل ۹۰ و قوه قضاییه ارتقاء یابد.
  وی اضافه کرد: مساله بعدی که ما باید برای آن تلاش کنیم احیای حقوق عامه است که در این زمینه از شما کمک می‌خواهیم هم از لحاظ قانونی و هم از لحاظ حمایت معنوی و هم تامین اعتبارات لازم. حقوق عامه یک مقوله وسیعی است. هوا امروز چگونه است؟ آیا این آلودگی هوا از حقوق عامه به شمار می‌رود یا نه؟ آیا قوه قضاییه به تنهایی می‌تواند برخورد متناسب با این موضوع داشته باشد یا خیر؟ همه ما از امنیت روانی و جسمی می‌نالیم آیا به تنهایی قوه قضاییه می‌تواند برای تامین امنیت روانی و جسمی جامعه گام بردارد؟ ما نیاز به همکاری و همفکری شما داریم.
  رئیس قوه قضائیه گفت: اکنون سال انتخابات است، انتظار می‌رود در سال ۱۴۰۲ یک انتخابات پرشور، با نشاط، دشمن شکن و مایوس کننده دشمنان و خوشحال‌کننده مردم متدین و انقلابی برگزار شود. انتخاباتی که در بستری امن و سالم با مشارکت بالا باشد. برگزاری این انتخابات الزاماتی دارد، بایدها و نبایدهایی دارد که بخش قابل توجهی از آن به قوا باز می‌گردد. بایدهایی که موجب مشارکت بالا و نشاط مردم و ایجاد فضای سالم انتخاباتی می‌شود را باید احصا کنیم. اگر تاکنون احصا نکرده‌ایم دیر است. اکنون باید با هم‌افزایی برای آن راهکار پیدا کنیم.
  رئیس قوه قضائیه اظهار کرد: این‌که کاندیداها خصوصیات، برنامه‌ها و وظایف‌شان را برای مردم تبیین کرده و توضیح دهند خوب است اما نیازی نیست انسان برای معرفی خود دیگران را تخریب کند. رئیس قوه قضائیه اظهار کرد: قطعا دستگاه‌های مسئول وظایف خود را انجام می‌دهند و مسئولیت‌ها صورت می‌گیرد اما این‌که بگوییم مثلا کسی به من بد گفته و باید برخورد شود موضوع دیگری است باید بداخلاقی وجود نداشته باشد.
  اژه‌ای با اشاره به درخواست نمایندگان برای ملاقات با او گفت: درخواست ملاقات حضوری زیاد است من واقعا می‌خواهم با شما و همه کارگزاران نظام و مردم ملاقات کنم اما امکان آن وجود ندارد. پس اگر این درخواست‌ها عقب می‌افتد آن را به معنای بی‌اعتنایی به مجلس شورای اسلامی و نمایندگان تعبیر نکنید.
  وی توضیح داد: یک سلسله وظایفی به عهده شخص رئیس قوه قضاییه گذاشته شده که امکان تفویض آن هم وجود ندارد از مجلس شورای اسلامی درخواست دارم در این باره کمک کند تا اصلاحاتی صورت گیرد. یکی از آنها ۴۷۷ است بدان معنا که اگر حکمی خلاف شرع بین باشد شخص رئیس قوه قضاییه آن را تشخیص می‌دهد. در همین یک مورد اگر من پرونده را نخوانم و دقت نکنم چطور می‌توانم تشخیص بدهم. نمونه بارز آن پرونده‌ای بود که خواستم دادنامه را بیاورند، گفتند حدود ۷۰۰ صفحه است. اگر نخوانم شدنی نیست و اگر به خواندن کسی هم اکتفا بکنم ممکن است حقی ضایع شود موردی دیگر مربوط به ماده ۱۵۰ آیین‌نامه اداری است.
  فرق بین مجلس فعال و منفعل
  در این جلسه محمدباقر قالیباف رئیس مجلس نیز، گفت: هم به عنوان یک شهروند و هم به عنوان یک فردی که چند سالی به عنوان ضابط قوه قضاییه در نیروی انتظامی توفیق خدمت داشتم و با مسائل قوه قضاییه آشنا هستم امروز از همه عزیزانم در قوه قضاییه به ویژه ریاست محترم قوه تقدیر و تشکر می‌کنم که با اشراف همه جانبه بر موضوعات کاری و به طور خاص در شجاعت در تصمیم گیری، هم در جایی که در حوزه وظیفه‌شان به موضوعی می‌رسند، هرگز قدرت و ثروت مانع تصمیم گیری‌شان نشده و هم آنجا که در تصمیم اشکالی وجود داشته، اعلام و اصلاح کردند.
  وی با اشاره به مزایای جلسات مشترک میان قوا تاکید  کرد: فلسفه این جلسات آن است که با کنار هم قرار گرفتن و همدلی و هماهنگی گره ای از کار مردم گشوده شود و گامی رو به جلو برای ایران عزیزمان برداریم.
  رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه «انصافاً این مجلس، یک مجلس فعال و نه یک مجلس منفعل بوده است» اظهار کرد: ما به عنوان نماینده مردم در خانه مردم اجازه ندادیم موضوعی در دستور کار مجلس قرار بگیرد که دغدغه و مشکل مردم نباشد. این مجلس از این جهت از سوی رهبری به عنوان مجلس انقلابی نامگذاری شد که مبانی و رویکرد برای مشکلات مردم نیز تحت تأثیر گروه‌ها و جریانات نبوده بلکه مبنی بر  مبانی انقلاب و نظام اسلامی بوده است.
  قالیباف ادامه داد: خدا را شاکریم که قوانین مهمی نظیر قوانین راهبری، جهش تولید مسکن، خودرو، معیشت، رتبه بندی معلمان و متناسب سازی حقوق بازنشستگان را به تصویب رساندیم. وقتی می‌گوییم مجلس یازدهم مجلسی فعال بوده است به این معناست که تصمیم بگیریم با تصویب قانون پنجره واحد مجوزها، تصمیم بگیریم که واگذاری شغل و تایید شغل را از بدون زمان بودن و دویدن مردم در اداره جات به جایی برسانیم که بگوییم این محور ها یا باید در سه روز یا حداکثر طی سه ماه محور صادر شود.
  وی همچنین با اشاره به تصویب قانون اسناد غیر رسمی در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: این قانون گامی بسیار مهم و اساسی به نفع مردم، نظام و اقتصاد است و از قوانینی است که سرشار از فرصت و تحول است و رهبری نیز در دیدار مسئولان قوه بر آن تاکید کردند. پیش بینی من به عنوان یک خدمت‌گذار و ضابط قضایی این است که ریشه بین ۳۰ تا  حدود ۴۰ درصد از پرونده‌هایی که در قوه قضاییه تشکیل می‌شود و مردم اذیت میشوند اعم از کلاهبرداری‌ها در درباره موضوع این قانون است. این قانون در مجمع قرار دارد و در جلسه چهارشنبه مجمع اولین موضوعی که در دستور کار قرار دارد همین موضوع است؛ باید همت کنیم و پای این مصوبه بایستیم و قطعی کنیم تا بتوانیم به یکی از مشکلات اساسی جامه عمل بپوشانیم؛ این نتیجه و نگاه فرق بین مجلس فعال و منفعل است.
  رئیس قوه مقننه در ادامه عنوان کرد: یک قانون دیگری در مجلس وجود دارد که دو قوه مقننه و قضاییه می‌توانند با همکاری با یکدیگر پیگیری کنند، موضوع مربوط به افشاگران فساد یا سوت‌زنی است که تبدیل به قانون شده و باید با همکاری نزدیک میان دو قوه این کار اجرایی شود. اجرای این کار هم از فساد جلوگیری می‌کند و حتماً یکی از ویژگی‌های جبهه انقلاب باید ضد فسادی باشد و هم اینکه از ایجاد هرج و مرج‌های افراد سیاسی در رسانه جلوگیری می‌کند؛ هرج و مرج‌هایی که افرادی که در رسانه‌ها پروژه بگیر سیاسی یا مزدور درآمدهای اقتصادی هستند و تخت عنوان مبارزه با فساد، پروژه اجرا می‌کنند؛ با اجرای این قانون و زمانی که ما و مردم به طور واقعی در میدان باشند هم جلوی آنهایی که تحت عناوین مقدس به نوعی خودشان را معرفی می‌کنند، می‌ایستیم و هم بطور واقعی با فساد مبارزه می‌کنیم.
  به گزارش ایسنا، قالیباف در بخش‌ دیگری از سخنرانی خود به تصویب موادی مرتبط با قوه قضاییه در برنامه هفتم توسعه کشور اشاره کرد و گفت: در برنامه هفتم توسعه چندین ماده را در حوزه‌های پیشگیری از جرم و دعاوی، هوشمند سازی و استفاده از فناوری‌های نوین، تکمیل و قطعی مردم حد نگاری، توجه و حمایت از تولید و کسب و کار، استفاده از ظرفیت‌های مردم برای حل و فصل دعاوی و توجه به شایستگی‌ها و دقت عمل در ضابطین قوه قضاییه و توجه به رسیدگی رفاهی قضات به تصویب رساندیم و این مسائل در اولویت مجلس قرار گرفته است.
  وی همچنین به اشتره به ثبت‌نام بیش از ۲۹ هزار نفر برای داوطلبی انتخابات مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: الان بیش از ۲۰ هزار نفر در میدان انتخابات وارد شدند و می‌خواهند در چهار رکنی که رهبری فرمودند یعنی مشارکت، رقابت، سلامت و امنیت وظیفه خود را در مشارکت و رقابت انجام دهند. ویژگی قانون انتخاباتی که بر اساس سیاست‌های قانون گذاری در مجلس تصویب و ابلاغ شد این است که هم در آن برای صیانت از افرادی که خود را در معرض انتخاب مردم قرار دادند، پیش‌بینی شده‌است. در این زمینه چنانچه [از تخلفات] رصد و جلوگیری نکنیم و حتی بعداً اقدام کنیم نیز با خسارت‌هایی مواجه خواهیم شد؛ همه باید تلاش کنیم که این اتفاق نیفتد.
  رئیس مجلس با اشاره به برگزاری جلسه‌ای مشترک میان مجلس، شورای نگهبان و وزارت کشور درباره انتخابات گفت: چندی پیش و در زمان آغاز  ثبت نام‌ها با دوستان‌مان در وزارت کشور و شورای نگهبان قرار گذاشتیم که هفته ای یک بار نمایندگانی از این دو مجموعه به همراه  یک نفر از هیئت رئیسه مجلس دور هم بنشینند و مسائل مربوط به انتخابات و مسائل مربوط به مشارکت  و مسائل موجود را رصد کنند تا اشکالی پیش نیاید؛ در همین راستا خواهش من این است که اگر ریاست قوه قضاییه بپذیرند یک نفر از هیئت رئیسه مجلس و قوه قضاییه برای پیگیری این موضوع انتخاب شوند و به صورت هفتگی مسائل مربوط به انتخابات را دنبال کنند.