سرمقاله

زنگ هشدار برای تنش تهران_واشنگتن / جلال خوش‌چهره

مشاهده کل سرمقاله ها

صفحات روزنامه

اخبار آنلاین

 • اعلام بسته تخفیفی ایرانسل به مناسبت عید فطر
 • پخش تازه‌ترین تاک‌شوی تولیدی ویستامدیا در شبکه نمایش خانگی
 • اعلام جوایز سومین جشنواره رساله برتر مهندسی برق با حمایت ایرانسل
 • مشاهده کل اخبار آنلاین

  کد خبر: 19998  |  صفحه ۱۱ | ایران و جهان  |  تاریخ: 14 آذر 1402
  معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت خارجه اعلام کرد
  امضای سند تجارت آزاد ایران با اتحادیه اقتصادی اوراسیا در چهارم دی ماه
  معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه ضمن تبیین اهمیت روابط با کشورهای اوراسیا، امضای سند تجارت آزاد جمهوری اسلامی ایران با اتحادیه اقتصادی اوراسیا در چهارم دی ماه (۲۵ دسامبر) سال جاری و الحاق به این اتحادیه را نقطه عطفی در روابط تجاری با این کشورها توصیف کرد.
  شانزدهمین جلسه ستاد هماهنگی روابط اقتصادی خارجی روز یکشنبه مورخ  ۱۲ آذر ماه ۱۴۰۲ به ریاست مهدی صفری، معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه و با حضور معاونان و مدیران دستگاه‌های اجرایی عضو ستاد با دستور کار بررسی آخرین وضعیت همکاری‌های اقتصادی در چارچوب کمیسیون مشترک اقتصادی با کشورهای ارمنستان و عمان و بررسی آخرین وضعیت روابط اقتصادی با سوریه در چارچوب کمیته عالی همکاری‌های اقتصادی دو کشور در محل وزارت امور خارجه برگزار شد.
  در این نشست معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه با اشاره به اهمیت کمیسیون‌های مشترک و مرور جوانب مختلف روابط اقتصادی در قالب این کمیسیون‌ها، پیگیری توافقات حاصل شده در جریان برگزاری کمیسیون‌ها را عامل رشد و توسعه تجارت خارجی دانست.
  در ادامه این جلسه آخرین وضعیت روابط اقتصادی و تجاری با ارمنستان در حوزه‌های همکاری‌های گمرکی، صدور خدمات فنی و مهندسی (ساختمان سازی، جاده سازی، سد سازی ...)، صادرات فراورده‌های نفتی، ترانزیت، کشت فراسرزمینی، ایجاد منطقه آزاد مشترک و ... مورد بررسی و تبادل نظر قرار گرفت.
  صفری همچنین با اشاره به برگزاری بیستمین کمیسیون مشترک اقتصادی با عمان در تهران در هفته جاری، برگزاری این کمیسیون را فرصت مناسبی جهت طرح و پیگیری مهمترین موضوعات موجود در دستور کار روابط اقتصادی دو کشور به ویژه در حوزه تسهیل ترانزیت میان ایران و عمان، توسعه بنادر و همکاری در زمینه انرژی برشمرد.
  بخش دیگر این نشست به برگزاری پانزدهمین کمیته عالی همکاری‌های اقتصادی ایران و سوریه  اختصاص داشت و موضوعات مهم قابل طرح در حوزه‌های مختلف اقتصادی و تجاری در جریان برگزاری این کمیته عالی از جمله روابط بانکی، پروتکل الحاقی موافقت نامه تجارت آزاد دو کشور و همکاری‌ها در حوزه برق بحث و تبادل نظر صورت گرفت.
  اعضاء حاضر در این نشست چگونگی همکاری دستگاه‌ها، موانع پیش رو و محورها و پیشنهادهای خود را ارائه کردند.
  معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه در پایان این نشست ضمن تبیین اهمیت روابط با کشورهای اوراسیا، امضای سند تجارت آزاد جمهوری اسلامی ایران با اتحادیه اقتصادی اوراسیا در چهارم دی‌ماه (۲۵ دسامبر) سال جاری و الحاق به این اتحادیه را نقطه عطفی در روابط تجاری با این کشورها توصیف کرد.