سرمقاله

زنگ هشدار برای تنش تهران_واشنگتن / جلال خوش‌چهره

مشاهده کل سرمقاله ها

صفحات روزنامه

اخبار آنلاین

 • اعلام بسته تخفیفی ایرانسل به مناسبت عید فطر
 • پخش تازه‌ترین تاک‌شوی تولیدی ویستامدیا در شبکه نمایش خانگی
 • اعلام جوایز سومین جشنواره رساله برتر مهندسی برق با حمایت ایرانسل
 • مشاهده کل اخبار آنلاین

  کد خبر: 20002  |  صفحه ۱۱ | ایران و جهان  |  تاریخ: 14 آذر 1402
  حمله همه جانبه صهیونیست ها به نوار غزه
  بامداد روز دوشنبه، ارتش اشغالگر اسرائیل عملیات خود را در نوار غزه گسترش داد و در پی آن تعداد شهدای غیرنظامی فلسطینی افزایش یافت. مقاومت نیز وارد درگیری‌های شدید با اشغالگران شده است. گردان‌های القدس، شاخه نظامی جنبش «جهاد اسلامی» اعلام کرد که اعضای آن در «درگیری شدید با سربازان دشمن (اسرائیل) در مناطق پیشروی در شمال نوار غزه و شرق غزه هستند و تعدادی از خودروهای نظامی رژیم صهیونیستی را با موشک‌های «تاندم» و «آر پی جی» هدف قرار دادند.
  گردان‌های القسام تایید کرد که مبارزان آن تعدادی از سربازان دشمن را از فاصله صفر در منطقه الشیخ رضوان از بین بردند و به سلامت به پایگاه‌های خود بازگشتند. القسام در ادامه تاکید کرد که شهرک نیریم را با یک سامانه موشکی کوتاه برد «رجوم» بمباران کرده است.
  بر اساس آنچه شاهدان عینی روز دوشنبه به خبرگزاری فرانسه تاکید کردند، ده‌ها تانک، نفر بر و بولدوزر نظامی رژیم صهیونیستی در تلاش برای نفوذ به جنوب نوار غزه وارد شهرک القراره در شمال شهر خان یونس شدند. امین ابوحولی (۵۹ ساله) تأیید کرد که ده‌ها تانک در «دو کیلومتری» شهرک القراره هستند، در حالی که معاذ محمد (۳۴ ساله) گفت که تانک‌ها «در دو طرف صلاح الدین حضور دارند و جاده را کاملا مسدود کردند»، در حالیکه این جاده‌ای است که شمال و جنوب نوار غزه را به هم متصل می‌کند.
  خبرنگار المیادین در غزه همچنین گفت: اخبار منتشر شده توسط اشغالگران مبنی بر تسلط‌شان بر شهر غزه صحت ندارد زیرا مقاومت مانع از پیشروی آنها شد.
  خبرنگار المیادین افزود: مقاومت چندین حمله نیروهای اشغالگر به شرق اردوگاه البریج و محله‌های النصر و الشیخ رضوان را دفع کرد.
  به گزارش ایسنا،رسانه‌های مختلف و کاربران شبکه‌های اجتماعی نیز به طور گسترده یک کلیپ ویدیویی را پخش کردند که لحظه بمباران و انفجار ساختمان را نشان می‌داد. خبرنگار الجزیره گزارش داد، اشغالگران با دو موشک نزدیکی مسجد العمری در منطقه الساحه در شرق شهر غزه را بمباران کردند.
  یک خبرنگار حاضر در بیمارستان کمال عدوان از «پیشروی محسوس نیروهای اشغالگر به سمت جبالیا و پروژه بیت لاهیا در شمال نوار غزه» خبر داد. وی توضیح داد که بیش از ۶۰۰ مجروح در راهروهای بیمارستان خوابیده بودند که شب یمشنبه مورد حملات مکرر اسرائیل قرار گرفتند.
  دکتر احمد کحلوت رئیس بیمارستان کمال عدوان امروز دوشنبه از شهادت شش فلسطینی و زخمی شدن ده‌ها تن بر اثر بمباران این بیمارستان خبر داد.
  دکتر احمد الکحلوت پیشتر گفته بود که پس از هدف قرار گرفتن دروازه شمالی بیمارستان در بمباران رژیم صهیونیستی، ارتش اشغالگر خواستار تخلیه بیمارستان شد.
  الکحلوت در بیانیه‌های مطبوعاتی پس از بمباران بیمارستان توسط رژیم صهیونیستی افزود: تا زمانی که بیماران و نوزادان نارس علاوه بر مجروحان و آواره‌ها در بخش مراقبت‌های ویژه هستند، بیمارستان را نمی‌توان تخلیه کرد.
  رئیس بیمارستان کمال عدوان با اشاره به اینکه هم اکنون وضعیت بیمارستان فاجعه بار است، ادامه داد: ما موارد را برای عمل انتخاب کرده و فقط برای نجات مجروحان دست به عمل جراحی می‌زنیم در حالیکه بعد از عمل نمی‌توانیم از آنها مراقبت کنیم.
  الکحلوت گفت که این بیمارستان با کمبود پرسنل پزشکی برای انجام عمل‌های جراحی مواجه است و بیمارستان تمام ذخایر استراتژیک دارو و تجهیزات را از دست داده و سوخت برای راه اندازی ژنراتورهای برق تمام شده است. وی خاطرنشان کرد: بیماران در بیمارستان برای درمان روی زمین می‌نشینند.
  مدیرکل وزارت بهداشت غزه نیز گفت: اشغالگران برای محاصره بیمارستان کمال عدوان در حال پیشروی به سمت آن هستند. وی افزود: ده‌ها شهید در حیاط بیمارستان هستند و ما نمی‌توانیم آنها را دفن کنیم.
  مدیرکل وزارت بهداشت غزه همچنین ادامه داد: بیش از ۷۰۰۰ آواره در بیمارستان کمال عدوان هستند.
  دفتر اطلاع‌رسانی دولتی در غزه در بیانیه‌ای اعلام کرد که بمباران بیمارستان کمال عدوان در شمال نوار غزه توسط ارتش رژیم صهیونیستی «نقض جدی مفاد قوانین بین‌المللی و حقوق بشردوستانه» است.
  براساس گزارش روسیا الیوم، این بیانیه درحالی صادر شده که در نتیجه حمله اشغالگران که ورودی بیمارستان کمال عدوان در شمال نوار غزه را هدف قرار دادند، ده‌ها تن شهید و زخمی شدند. رسانه‌ها گزارش دادند که ارتش رژیم صهیونیستی تهدید به بمباران مجدد بیمارستان کرد و خواستار تخلیه آن شد.