سرمقاله

گام جدید بورسی برای افزایش اعتماد / نیما غلامرضایی

مشاهده کل سرمقاله ها

صفحات روزنامه

اخبار آنلاین

 • ایرانسل حامی دومین رویداد جامع معدن و صنایع معدنی
 • آمادگی ایرانسل برای همکاری با استارتاپ‌ها در حوزه هوش مصنوعی
 • برگزاری رویداد ایران‌هلث با حمایت همراه اول نمایشگاه بین‌المللی ایران هلث با حمایت همراه اول به عنوان نخستین اپراتور سلامت کشور، برگزار می‌شود.
 • مشاهده کل اخبار آنلاین

  کد خبر: 21684  |  صفحه ۷ | ایران زمین  |  تاریخ: 14 دی 1402
  بیش از یک سوم آمریکایی‌ها بایدن را نمی‌خواهند
   یک نظرسنجی جدید در آمریکا نشان می‌دهد که بیش از یک سوم بزرگسالان این کشور معتقدند، جو بایدن به طور قانونی در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ به عنوان رئیس‌جمهور این کشور انتخاب نشده است. به گزارش «گاردین» بر اساس گزارشی منتشر شده از واشنگتن پست و دانشگاه مریلند، ۶۲ درصد از بزرگسالان آمریکایی معتقدند پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۰ کاملا مشروع بوده است. رقمی که به نسبت ۶۹ درصدی که پیروزی بایدن را در انتخابات دوره پیشین در سال ۲۰۲۱ تایید می‌کردند، کاهش پیدا کرده است. در مقابل ۳۶ درصد دیگر از مردم این کشور هم می‌گویند که پیروزی بایدن در انتخابات ریاست‌جمهوری پیشین آمریکا را قبول ندارند.
  به گزارش فارس، این آمار در حالی ارائه می‌شود که این هفته سومین سالگرد شورش به کنگره آمریکا در تاریخ 6 ژانویه است. شورشی که از سوی هواداران دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا و تحت تاثیر شکست انتخاباتی‌اش از بایدن انجام شد و زمینه‌ساز دستگیری هزاران نفر و محکومیت صدها نفر دیگر به جرم دست داشتن در این شورش شد. حتی خود ترامپ هم تحت تاثیر این اقدام و به اتهام «تشویق به شورش» استیضاح شد با این حال در نهایت تبرئه شد.
  در همین رابطه دو ایالت کلرادو و مین بر اساس بند سه اصلاحیه چهاردم قانون اساسی آمریکا، نام ترامپ را از برگه‌های انتخابات مقدماتی در این کشور به دلیل دست داشتن در ماجرای شورش ۶ ژانویه حذف کرده‌اند. واشنگتن پست در جریان نظرسنجی مذکور عنوان کرده است، از میان جمهوری‌خواهان تنها ۳۱ درصد می‌گویند، پیروزی بایدن مشروع و قانونی بوده است، در حالی که این رقم در سال ۲۰۲۱ نزدیک به ۳۹ درصد عنوان شده بود.
  «آرون بلیک» خبرنگار سیاسی ارشد واشنگتن پست، در تحلیل این نظرسنجی گفته است: نتایج این نظرسنجی نشان می‌دهد که پیام ترامپ در مورد انتخابات سال ۲۰۲۰ و ۶ ژانویه از سوی رای‌دهندگانی که پیشتر هم تمایل به باور این پیام‌ها داشتند، بار دیگر تکرار شده است.