سرمقاله

کمیته حقیقت یاب گنگره آمریکا و ترامپ ‪/‬ سیف الرضا شهابی

مشاهده کل سرمقاله ها

صفحات روزنامه

اخبار آنلاین

 • آغاز ثبت‌نام دهمین دوره کارآموزی همراه اول
 • امضای قرارداد توسعه زیرساخت شهر هوشمند بین ایرانسل و شهرداری قائمشهر
 • اعلام بسته تخفیفی ایرانسل به مناسبت عید فطر
 • مشاهده کل اخبار آنلاین

  کد خبر: 2388  |  صفحه ۲ | سیاست روز  |  تاریخ: 10 دی 1401
  وزیر کشور:
  دیپلماسی مرزی با پاکستان و افغانستان در دستور کار دولت
  وزیر کشور با بیان اینکه مرزهای جنوب شرق ایران در سیستان و بلوچستان فرصت طلایی را برای مبادلات کالا به کالا با کشورهای همسایه فراهم کرده تا ضمن تامین کالاهای ضروری کشور صادرات نیز به بهترین شکل رونق گیرد، تاکید کرد: مرزهای این استان یک مزیت بزرگ بشمار می‌رود که دولت، دیپلماسی مرزی با کشورهای پاکستان و افغانستان را در دستورکار جدی قرار داده است.
  احمد وحیدی اواخر هفته قبل در حاشیه مراسم تودیع و معارفه استاندار سیستان و بلوچستان در جمع خبرنگاران افزود: زمینه‌های رشد بسیار خوبی در سیستان و بلوچستان ایجاد شده اما چون محرومیت‌ها از سال‌های گذشته برجا مانده است امکان دارد دستاوردها به چشم نیاید و همچنان دولت تلاش دارد با حضور استاندار جدید در این استان زمینه رفع مشکلات را فراهم و توسعه را برای منطقه رقم بزند.
  وزیر کشور در ادامه گفت: به منظور توسعه روز افزون سیستان و بلوچستان بیش‌از ۲۴ هزار میلیارد تومان در سفر هیات دولت و رییس جمهور به این استان مصوب شده است.
  وحیدی اظهار کرد: سیستان و بلوچستان دارای مردم غیور، وفادار، صمیمی و مرزداران گرانقدری هستند که یکی از وظایف ما خدمت به این مردم، رفع مشکلات آنان و کمک به رفع محرومیت‌های از چهره استان است.
  وی آب، راه و اشتغال را از مهمترین مسائل در سیستان و بلوچستان مطرح کرد و افزود: دولت تلاش کرده با انجام پروژه‌های کلان نظیر بزرگراهی، گازرسانی و خط ریلی به ارائه خدمات به مردم این استان بپردازد و همچنان با توجه به وجود ظرفیت‌های مطلوب در منطقه باید از آنها برای توسعه و رفع مشکل اشتغال بهره گرفت.
  وی تصریح کرد: همچنین مرزهای آبی و معادن سیستان و بلوچستان از ظرفیت‌های ارزشمند بشمار می‌رود که ضمن اهتمام دولت برای استفاده از این ظرفیت‌ها باید هم سرمایه‌گذاران و مردم در این زمینه ورود جدی داشته باشند.
  وحیدی ادامه داد: علاوه‌ بر مصوبات دولت در سفر رئیس جمهور به سیستان و بلوچستان چندین شرکت بزرگ در زمینه‌های مختلف نظیر معدن دور هم جمع شدند و با تشکیل کنسرسیوم به دنبال توسعه و پیشرفت این منطقه هستند.
  وی گفت: سیستان و بلوچستان با اقدامات مطلوب صورت گرفته در بسیاری از بخش‌ها نظیر طرح نهضت ملی مسکن و پارک علم و فناوری در رده برتر کشور قرار دارد.
  وی بیان کرد: سیستان و بلوچستان نیازمندی‌هایی دارد که ما وظیفه داریم به مردم این استان خدمت کنیم و رئیس جمهوری در میدان هستند و دارند تلاش می‌کنند و برخی از کارها نیازمند زمان دارد با وجود همین تحریم و توطئه‌ها در بسیاری از مسائل در حال جلو هستیم.
  وزیر کشور گفت: در سیستان و بلوچستان مشکلاتی در زمینه آب داریم که تذکرات فراوانی به کشور همسایه و طالبان داده شده است.
  وی ادامه داد: ضمن اینکه پیگیر مسائل حقابه هستیم باید مسیرهای دیگر را هم برای برطرف کردن مشکل آب سیستان و بلوچستان دنبال کنیم.
  وحیدی تصریح کرد: مقدمات انتقال آب از دریای عمان به سیستان و بلوچستان آغاز شده و در بحث حفر چاه‌های ژرف اقدامات خوبی انجام شده است و در حال خرید دکل برای حفر هستیم.
  وی ادامه داد: ما باید تلاش کنیم که سرمایه گذاران را برای حضور در سیستان وبلوچستان تشویق کنیم چون این استان طرفیت‌های بسیار خوبی برای سرمایه گذاری بخش خصوصی دارد.
  وزیر کشور گفت: سیستان و بلوچستان ظرفیت سرمایه گذاری دهها هزار میلیارد تومانی دارد. بویژه در بخش معادن که از ظرفیت‌های معدنی بسیار خوبی برخوردار است.
  وی بیان کرد: سیستان وبلوچستان امنیت دارد و باید زمینه حضور سرمایه گذاران را در این استان پهناور ایجاد کنیم.