سرمقاله

کمیته حقیقت یاب گنگره آمریکا و ترامپ ‪/‬ سیف الرضا شهابی

مشاهده کل سرمقاله ها

صفحات روزنامه

اخبار آنلاین

 • مدیرعامل سککوک مطرح کرد؛ پاشنه آشیل توسعه تامین مالی زنجیره‌ای، عدم هماهنگی است
 • آغاز عملیات اجرایی پروژه فیبرنوری ایرانسل در شهرهای اندیشه و بندر دیر
 • معرفی مودم‌های LTE همراه اول با بسته اینترنت ۳۰۰ گیگابایتی
 • مشاهده کل اخبار آنلاین

  کد خبر: 2429  |  صفحه ۹ | تولید و تجارت  |  تاریخ: 10 دی 1401
  خداحافظی نفت با رشد قیمت اندک از سال ۲۰۲۲
  قیمت نفت روز جمعه اندکی افزایش یافت و به سوی ثبت دومین رشد سالانه متوالی گام برداشت؛ هرچند که این رشد قیمت، در سال پر رویدادی که شاهد وقوع جنگ اوکراین، صعود دلار و ضعیف شدن تقاضای چین برای سوخت بود، اندک به شمار می‌رود.
  به گزارش ایسنا، بهای معاملات نفت برنت با ۲۰ سنت معادل ۰.۲ درصد افزایش، به ۸۳ دلار و ۶۶ سنت در هر بشکه رسید. نفت برنت روز گذشته با ۱.۲ درصد کاهش بسته شده بود.
  نفت برنت سال ۲۰۲۲ را با رشد قیمت ۷.۶ درصدی به پایان می‌برد، در حالی که در سال ۲۰۲۱، افزایش قیمت ۵۰.۲ درصدی داشت. قیمت نفت برنت در مارس پس از حمله نظامی روسیه به اوکراین، به رکورد ۱۳۹ دلار و ۱۳ سنت صعود کرده بود که از سال ۲۰۰۸ بی سابقه بود.بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۲۳ سنت معادل ۰.۳ درصد افزایش، به ۷۸ دلار و ۶۳ سنت در هر بشکه رسید. شاخص نفت آمریکا روز پنج شنبه با ۰.۷ درصد کاهش بسته شده بود. وست تگزاس اینترمدیت سال ۲۰۲۲ را با ۴.۵ درصد افزایش به پایان می برد در حالی که در سال ۲۰۲۱، افزایش ۵۵ درصدی را ثبت کرده بود.
  لئون لی، تحلیلگر شرکت سی ام سی مارکتس درباره وضعیت بازار اظهار کرد: اگرچه افزایش سفر در ایام تعطیلات پایان سال و ممنوعیت فروش نفت و فرآورده‌های نفتی روسیه به بعضی از کشورها، از قیمت نفت پشتیبانی کرده است اما کاهش مصرف به دلیل تیرگی فضای اقتصادی در سال میلادی آینده، کمبود عرضه را تحت الشعاع قرار خواهد داد. افزایش سریع نرخ بیکاری جهانی در سال ۲۰۲۳، تقاضا برای انرژی را محدود می‌کند. بنابراین تصور می‌کنم قیمت نفت سال آینده به ۶۰ دلار در هر بشکه نزول خواهد کرد.
  قیمت نفت در نیمه دوم سال ۲۰۲۲ که بسیاری از بانک‌های مرکزی بزرگ جهان، نرخ‌های بهره را برای مقابله با تورم افزایش دادند و نرخ دلار آمریکا صعود کرد، به سرعت کاهش پیدا کرد. صعود دلار آمریکا، قیمت کالاهایی شامل نفت که به این ارز قیمت‌گذاری می‌شوند را گران‌تر کرد و در نتیجه، تقاضا برای این کالاها را کاهش داد.