سرمقاله

چالش‌های واقعی‌سازی قیمت گاز / غلامرضا صفدری

مشاهده کل سرمقاله ها

صفحات روزنامه

اخبار آنلاین

 • ایرانسل حامی دومین رویداد جامع معدن و صنایع معدنی
 • آمادگی ایرانسل برای همکاری با استارتاپ‌ها در حوزه هوش مصنوعی
 • برگزاری رویداد ایران‌هلث با حمایت همراه اول نمایشگاه بین‌المللی ایران هلث با حمایت همراه اول به عنوان نخستین اپراتور سلامت کشور، برگزار می‌شود.
 • مشاهده کل اخبار آنلاین

  کد خبر: 24325  |  صفحه ۳ | جامعه  |  تاریخ: 02 اسفند 1402
  وضعیت دما و بارش‌ها در کشور در آخرین ماه سال
  وضعیت متفاوت دما در نقاط مختلف کشور
  بر اساس بررسی نقشه‌های پیش‌یابی و تحلیل الگو‌های همدیدی طی سه روز آینده وضعیت جوی استان تهران آسمان کمی ابری تا نیمه ابری، گاهی همراه با وزش باد و در برخی مناطق پرتردد شهری در بعضی ساعات افزایش نسبی آلاینده‌ها غبار محلی و کاهش کیفیت هوا پیش‌بینی می‌شود.
  در پاره‌ای نقاط استان به‌ویژه در بخش‌های شمالی و ارتفاعات استان و از اواخر وقت چهارشنبه تا ظهر پنجشنبه (۲ تا ۳ اسفندماه) در استان تهران به‌ویژه نیمه غربی گاهی بارش باران و برف و احتمال رعد و برق مورد انتظار است.
  پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو کشور از بارش کمتر از نرمال تا نیمه اسفندماه و وضعیت متفاوت دما در نقاط مختلف کشور خبرداد.
  به گزارش ایسنا، پژوهشکده اقلیم‌شناسی و تغییر اقلیم پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو کشور جدیدترین نقشه‌های پیش‌بینی هفتگی بارش کشور بر مبنای نقشه‌های احتمالاتی از ۳۰ بهمن ماه تا ۱۲ فروردین ماه سال ۱۴۰۳ را تولید و ارائه کرد.
  بر این اساس، میانگین بارش کشور طی هفته‌ اول دوشنبه (۳۰ بهمن) تا یکشنبه (۶ اسفند) کمتر از نرمال است. بیشترین کاهش بارش در غرب کشور نیز رخ می‌دهد.
  بر این اساس، همچنین کاهش بارش کشور در هفته دوم دوشنبه (۷ اسفند) تا یکشنبه ( ۱۳ اسفند) به نسبت بیشتر از هفته اول بوده به ‌ویژه در یک ‌سوم شمالی و غرب کشور محسوس است. با این حال برای جنوب ‌شرق بیش از نرمال پیش ‌بینی شده است.
  بارش هفته‌ های‌ سوم تا ششم دوشنبه (۱۴ اسفند)  یکشنبه (۱۲ فروردین) در یک ‌سوم شمالی کشور در محدوده نرمال و برای سایر مناطق در محدوده نرمال با گرایش به بیش از نرمال برآورد می‌شود. در هفته پایانی اسفند تا نیمه اول فروردین احتمال وقوع بارش انباشته بین ۴۰ تا ۷۰ میلیمتر در حدود ۵۰ درصد خواهد بود.
  پژوهشکده اقلیم شناسی و تغییر اقلیم پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو کشور، جدیدترین نقشه های پیش‌بینی هفتگی دمای هوای کشور بر مبنای نقشه های احتمالاتی از ۳۰ بهمن ماه تا ۱۲ فروردین ماه سال ۱۴۰۳ را  نیز تولید و ارائه کرد.
  بر این اساس، دمای هوای هفته اول (۳۰ بهمن تا ۶ اسفند) در مرکز و نیمه شرقی کشور از ۱ تا ۳ درجه سلسیوس کمتر از نرمال و در سایر مناطق تا یک درجه بیش از نرمال است.
  نابهنجاری دمای هفته دوم (۷ تا ۱۳ اسفند) در یک ‌سوم غرب کشور تا ۲ درجه مثبت و برای سایر مناطق بین منفی ۳ تا ۵- درجه پیش‌بینی شده است. بیشترین کاهش در نوار شرقی استان سیستان و بلوچستان رخ می‌دهد. دمای هوای هفته سوم در جنوب ‌شرق و شرق کشور ۱ تا ۲ درجه کمتر از نرمال، در شمال ‌غرب، غرب و دو سوی دامنه‌های البرز غربی ۱ تا ۲ درجه بیش از نرمال و در سایر مناطق نرمال خواهد بود. به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو کشور، دمای هوای هفته‌های چهارم تا ششم (۲۱ اسفند تا ۱۲ فروردین) در یک ‌سوم شمالی، شمال ‌غرب و استان‌های حاشیه زاگرس شمالی و میانی بین ۱ تا ۳ درجه بیش از نرمال و برای سایر مناطق تا یک درجه بیش از نرمال برآورد می‌شود.