سرمقاله

روابط عمومی حلقه گمشده توسعه ‪/‬ ژوبین صفاری

مشاهده کل سرمقاله ها

صفحات روزنامه

اخبار آنلاین

 • عضو هئیت مدیره بانک ملی: زیرساخت‌های استفاده از برات الکترونیک باید در شبکه بانکی فراهم شود
 • پخش زنده لیگ ملت‌های والیبال ۲۰۲۴ از لنز ایرانسل
 • تیم ملی هاکی ایران با حمایت همراه اول قهرمان آسیا شد
 • مشاهده کل اخبار آنلاین

  کد خبر: 24397  |  صفحه ۴ | فرهنگ و هنر  |  تاریخ: 03 اسفند 1402
  جبلی در نمایشگاه رسانه مطرح کرد
  نظارت بر تبلیغات و پخش نوروزی «پایتخت»
  رئیس سازمان صداوسیما که در نمایشگاه رسانه‌های ایران حاضر شده بود، ضمن تاکید بر لزوم همگرایی رسانه‌ای، اظهار کرد: هر چه ما رسانه‌ها به هم نزدیک‌تر شویم و صدای همدیگر را بهتر بشنویم و با یکدیگر تعامل داشته باشیم، حتما در نهایت سود و فایده آن به نفع مردم خواهد بود.
  پیمان جبلی ـ رئیس سازمان صداوسیما ـ که روز (چهارشنبه) در نمایشگاه رسانه‌های ایران حاضر شده بود، در پاسخ به پرسش ایسنا مبنی حضورش در نمایشگاه که پیامی مبنی بر همگرایی رسانه‌ای را به دنبال دارد، چنین گفت: نمایشگاه رسانه‌ها این فرصت را در اختیار مردم قرار می‌دهد که ارتباط مستقیم و بی‌واسطه با رسانه‌ها داشته باشند و با پیام‌آفرینان در رسانه‌ها آشنا شوند. خیلی خوشحالم که در جمع همکاران رسانه‌ای خودم هستم.
  وی گفت: وظیفه ما رسانه‌ها ـ چه مکتوب چه برخط و چه تصویری ـ رساندن صدای مردم به مسئولان، بیان واقعیت‌ها و مشکلات، امیدبخشی و امیدآفرینی به مردم و ایفای نقش تاریخی است. هر چه ما رسانه‌ها به هم نزدیک‌تر شویم و صدای همدیگر را بهتر بشنویم و با یکدیگر تعامل داشته باشیم، حتما در نهایت سود و فایده آن به نفع و سود مردم خواهد بود.
  جبلی در پاسخ به این پرسش ایسنا که در طول حضور دوساله خود در ریاست سازمان صداوسیما کجاها از رسانه‌ها رنجید و کجاها احساس کرد که رسانه کمک‌کننده بوده است؟ اظهار کرد: به نظرم بهتر است به جای اصطلاح رنجش از اصطلاح توقع و انتظار متقابل استفاده کنیم. اینکه به همدیگر کمک کنیم؛ همگی در برابر جامعه، مردم و آینده فرزندان این کشور مسوولیم. هر اقدامی که باعث تضعیف امید به آینده باشد قطعا اشکال دارد و باید به کمک همدیگر بیاییم از همدیگر کمک بگیریم و مکمل همدیگر باشیم.
  او در پاسخ به سوالی درباره آمار و ارقامی که درخصوص برنامه‌های تلویزیون در نظرسنجی‌ها مبنی بر کاهش مخاطبان اعلام شده است، اظهار کرد: نظرسنجی‌ها بر اساس شاخص‌های متنوع و قابل تفسیر انجام می‌شود، اتکای صرف به نتایج نظرسنجی‌ها در هیچ جای دنیا کاری علمی نیست. باید به مجموعه شاخص‌ها، زمینه‌ها و عوامل تاثیرگذار توجه کرد. آمار خامی که وجود دارد باید فراوری و با شاخص‌های مختلف سنجیده شود. ما از هر گونه کمک منصفانه و دلسوزانه رسانه به جامعه و مردم از جمله رسانه ملی استقبال می‌کنیم.
  وی در پاسخ به دیگر سوال ایسنا درباره‌ احتمال نرسیدن سریال «پایتخت» برای پخش در نوروز ۱۴۰۳، توضیح داد: بعید می‌دانم اینچنین باشد اما دوستان ما در سیمافیلم مجموعه‌های مختلف نمایشی را دنبال می‌کنند و به این سوال شما پاسخ خواهند داد.
  پیمان جبلی درباره‌ برنامه‌هایی که نوروز و ماه رمضان از تلویزیون پخش می‌شوند، خاطرنشان کرد: به‌زودی قرار است از پشت صحنه چند سریال و امشب از پشت صحنه برنامه «محفل» بازدید کنم. این برنامه در ماه رمضان پرتوان مثل سال گذشته در خدمت مردم خواهد بود.
  رئيس صداوسیما شبکه‌های دویست‌گانه انتخابات را مهم‌ترین اقدام رسانه ملی برای مردمی کردن این رویداد سیاسی دانست و افزود: تا امروز حدود ۱۴۰۰ مناظره در حدود ۲۰۰ حوزه انتخابیه بین نامزدهای مختلف برگزار شده است. در کنار این مناظره‌ها حدود ۲۴۰۰ بسته تصویری بیست دقیقه‌ای نامزدها در جدول پخش قرار گرفته است. از فردا ساعت هشت صبح مردم شاهد این برنامه‌ها خواهند بود.
  به گفته وی نامزدهای حوزه انتخابیه به صورت دست‌جمعی با هم گفتگو می‌کنند. در شهر تهران هم عینا همین اتفاق افتاده و مناظره‌ها ضبط شده است. از کانال انتخاباتی تهران مردم می‌توانند برنامه‌ها را تماشا کنند.
  جبلی با اعلام این خبر که در حال حاضر حدود ۱۷ سریال جلوی دوربین داریم، گفت: نزدیک ۲۵ فیلمنامه سریال هم در آستانه قرارداد داریم. برای سال آینده تا پایان سال جدول پخش مجموعه‌های نمایشی‌مان پر شده است. به شخصیت‌های تاریخی، تاریخ معاصر، سبک زندگی و حوزه‌های مغفول‌ مانده، می‌پردازیم.
  این روزها برخی تبلیغات در صداوسیما با انتقادهایی همراه بوده است. جبلی در پاسخ به این پرسش ایسنا که به عنوان رئیس‌ رسانه ملی چقدر دغدغه آن را دارد که این تبلیغات از سلامت و صحت کاملی برخوردار باشد، اظهار کرد: به تدریج در حال برطرف کردن آسیب‌هایی هستیم که بعضی از انواع تبلیغات بازرگانی در سال‌های اخیر داشته است. مثل تبلیغاتی که به موضوع خانواده و جمعیت توجه نکرده، تبلیغات کالاهای لوکس، تبلیغات کالاهای تجملاتی که برخی از آنها را برطرف کردیم و برخی از آنها را هم به تدریج برطرف می کنیم.
  جبلی درباره موضوع تبلیغات افزود: به هر حال صاحب تبلیغات به دنبال بیشتر دیده شده است و می‌خواهد ویترین زیباتری برای خودش بچیند. لذا ما تا حدی موثر هستیم که شکل و شمایل آگهی‌ها را تغییر دهیم. خوشبختانه هم کانون‌های تبلیغاتی و هم بنگاه‌ها همراهی و همکاری خوبی را شروع کردند. ما اخیرا جلسه‌ای را در جشنواره آگهی‌های بازرگانی داشتیم که هم بنگاه‌های اقتصادی و تجاری و هم کانون‌های تبلیغاتی و تجاری حضور داشتند. مردم از ما انتظار دارند که این آسیب‌ها در تبلیغات بازرگانی برطرف شود. درست است که شما می‌خواهید محصولاتتان بهتر و بیشتر دیده شود، اما از آن طرف هم باید به واقعیت‌های اجتماعی هم توجه کرد.
  رئیس صدا و سیما در پایان گفت: امیدواریم با ابزارهایی که در اختیار ماست، از جمله تشویق کانون‌ها و بنگاه‌هایی که بیشتر به این معیارها توجه می‌کنند از جمله تخفیف دادن، این ایرادات در تبلیغات بازرگانی برطرف شود.
  پاسخ جبلی به آمار کاهش مخاطب تلویزیون: اتکای صرف به نتایج نظرسنجی‌ها علمی نیست
  رییس سازمان صداوسیما در پاسخ به سوال ایرنا درباره نتایج نظرسنجی‌ها برنامه‌های تلویزیون و افت مخاطب گفت: نظرسنجی ها بر اساس شاخص‌های متنوع و قابل تفسیر انجام می‌شود، اتکای صرف به نتایج نظرسنجی‌ها در هیچ جای دنیا کار علمی نیست. باید به مجموعه شاخص‌ها، زمنیه‌ها و عوامل تاثیرگذار توجه کرد.
  پیمان جبلی با حضور در غرفه ایرنا واقع در بیست و چهارمین نمایشگاه رسانه‌های ایران اظهار کرد: آمار خامی که وجود دارد باید فراوری و با شاخص های مختلف سنجیده شود. ما از هر گونه کمک منصفانه و دلسوزانه رسانه به جامعه و مردم از جمله رسانه ملی استقبال می کنیم.
  وی در پاسخ به دیگر سوال خبرنگار ایرنا درباره پخش سریال «پایتخت» در ایام نوروز تاکید کرد: دوستان ما در سیمافیلم دارند مجموعه های مختلف نمایشی را دنبال می کنند. در مورد مصادیق باید اطلاعاتم را به روز کنم.
  جبلی درباره برنامه‌هایی که نوروز و ماه رمضان از تلویزیون پخش می‌شود یادآور شد: من فردا از پشت صحنه چند سریال و امشب از پشت صحنه برنامه «محفل» بازدید می کنم. این برنامه در ماه رمضان پرتوان مثل سال گذشته در خدمت مردم خواهد بود.
  جبلی با اشاره به برگزاری نمایشگاه رسانه‌های ایران گفت: این نمایشگاه این فرصت را در اختیار مردم قرار می‌دهد که ارتباط مستقیم و بی‌واسطه با رسانه‌ها داشته باشند و با پیام آفرینان در رسانه‌ها آشنا شوند. خیلی خوشحالم که در جمع همکاران رسانه ای خودم هستم.
  رئيس صداوسیما شبکه‌های دویست‌گانه انتخابات را مهم‌ترین اقدام رسانه ملی برای مردمی کردن اننخابات دانست و افزود: تا امروز حدود ۱۴۰۰ مناظره در حدود ۲۰۰ حوزه انتخابیه بین نامزدهای مختلف برگزار شده است. در کنار این مناظره ها حدود ۲۴۰۰ بسته تصویری بیست دقیقه‌ای نامزدها در جدول پخش قرار گرفته است. از فردا ساعت ۸ صبح مردم شاهد این برنامه‌ها خواهند بود. نامزدهای حوزه انتخابیه به صورت دسته جمعی با هم گفتگو می کنند. در شهر تهران هم عینا همین اتفاق افتاده و مناظره ها ضبط شده است. از کانال انتخاباتی تهران مردم می توانند برنامه‌ها را تماشا کنند.
  وی افزود: ما رسانه‌ها در قالب‌ها و ماموریت‌های مختلف وظیفه‌مان رساندن صدای مردم به مسئولان و بیان واقعیت‌ها و امیدآفرینی است. هر چقدر ما رسانه ها به هم نزدیک شویم و تعامل بیشتری داشته باشیم سود و فایده اش به نفع جامعه است. ما رسانه‌ها از هم توقع متقابل داریم و در نهایت برابر جامعه مسئول هستیم. هر اقدامی که باعث تضعیف این روحیه بشود اشکال دارد.
  جبلی با اعلام این خبر که در حال حاضر حدود ۱۷ سریال جلوی دوربین داریم، گفت: نزدیک ۲۵ فیلمنامه سریال هم در آستانه قرارداد داریم. برای سال آینده تا پایان سال جدول پخش مجموعه‌های نمایشی مان پر شده است. به شخصیت‌های تاریخی، تاریخ معاصر، سبک زندگی و حوزه های مغفول مانده می‌پردازیم.