سرمقاله

روابط عمومی حلقه گمشده توسعه ‪/‬ ژوبین صفاری

مشاهده کل سرمقاله ها

صفحات روزنامه

اخبار آنلاین

 • ایرانسل حامی دومین رویداد جامع معدن و صنایع معدنی
 • آمادگی ایرانسل برای همکاری با استارتاپ‌ها در حوزه هوش مصنوعی
 • برگزاری رویداد ایران‌هلث با حمایت همراه اول نمایشگاه بین‌المللی ایران هلث با حمایت همراه اول به عنوان نخستین اپراتور سلامت کشور، برگزار می‌شود.
 • مشاهده کل اخبار آنلاین

  کد خبر: 24398  |  صفحه ۴ | فرهنگ و هنر  |  تاریخ: 03 اسفند 1402
  فروش میلیون دلاری نقاشی دزدی
  خانه حراج مسکو یک اثر نقاشی را در حالی به ارزش یک میلیون دلار فروخته که اوکراین مدعی است این اثر از موزه‌ای در این کشور به سرقت رفته است. به گزارش ایسنا، تابلویی با عنوان «شب مهتابی» اثر ایوان آیوازوفسکی در خانه حراج مسکو روسیه به قیمت حدود یک میلیون دلار در ۱۸ فوریه فروخته شد؛ تابلویی که حالا فروش آن بحث برانگیز شده و برخی ادعا می‌کنند که این اثر از موزه تاریخ منطقه‌ای ماریوپول در اوکراین به سرقت رفته است.
  فروش این تابلو در حراج مسکو نخستین بار زمانی خبرساز شد که «گیندوز ممدوف»، معاون سابق دادستان کل اوکراین در صفحه اجتماعی خود به این موضوع پرداخت که به طور گسترده‌ای در مطبوعات اوکراین بازتاب پیدا کرد و خبرگزاری روسی تاس نیز فروش را اثر نقاشی را تائید کرد.
  به گفته «ممدوف» اینترپل این نقاشی‌ها را در فهرست تحت تعقیب بین‌المللی قرار داده است، این نقاشی در سال ۲۰۱۴ در میان گروهی از آثار هنری دیگر با نقض قوانین بین‌المللی به موزه هنر سیمفروپل در کریمه منتقل شده است.
  «لیدیا زینینگر» مدیر اجرایی مؤسسه اوکراینی آمریکا، به آرت نت نیوز گفت: «این اثر هنری به عنوان یک نقاشی دزدیده شده از موزه‌ای در اوکراین، جایی که باید به آن بازگردانده شود، ثبت شده است. قرار دادن آن به حراج عمومی توهین به قوانین بین‌المللی نقض آشکار قوانین توسط مسکو و نشانه‌ای از تخریب میراث فرهنگی اوکراین است.»
  «ایوان آیوازوفسکی» نقاش روس در سال ۱۸۱۷ در کریمه متولد شد. این قلمرو مهم استراتژیک در طول سال‌ها بارها در میان قدرت‌های مختلف تغییر کرده است و از سال ۲۰۱۴ در اختیار روسیه قرار گرفته است. آیوازوفسکی به خاطر نقاشی‌های دریایی‌اش که اخیراً در گالری ملی ارمنستان به نمایش گذاشته شد، شناخته شده است.
  به گزارش پراودا، موزه هنر سیمفروپل و موزه فرهنگ‌های محلی ماریوپل در سال ۲۰۱۴ توافق کردند که ۵۲ نقاشی از صندوق موزه اوکراین برای نمایشگاهی از کریمه به ماریوپل برود. در مارس ۲۰۱۴، موزه سیمفروپل خواستار بازگرداندن زودهنگام این آثار به کریمه شد که از آن زمان توسط روس ها اشغال شده بود. یکی از مقامات موزه هنر کویندجی ماریوپل بعداً این نقاشی ها را به موزه کریمه تحویل داد.
  در آگوست ۲۰۱۷، رادیو آزادی به نقل از رسانه‌های روسی گزارش داد که گروهی از نظامیان بازنشسته کریمه این نقاشی‌ها را از موزه ماریوپل دزدیده و به کریمه منتقل کرده‌اند و دفتر دادستانی اوکراین در کریمه اعلام کرد که ۵۰ نقاشی به پایگاه داده اینترپل اضافه شده است. مقاماتی که در تحویل این آثار مشارکت داشتند با مجازات زندان مواجه شدند، اما در نهایت عفو شدند.
  به گزارش تاس، خانه حراج مسکو ادعاهایی مبنی بر دزدیده شدن این نقاشی را رد کرده و گفت که آیوازوفسکی بسیاری از نقاشی های مشابه را تولید کرده است و این یک نقاشی متفاوت است و تابلویی که فروخته است مربوط به سال ۱۸۷۸ است و قسطنطنیه را به تصویر می کشد.