سرمقاله

روابط عمومی حلقه گمشده توسعه ‪/‬ ژوبین صفاری

مشاهده کل سرمقاله ها

صفحات روزنامه

اخبار آنلاین

 • ایرانسل حامی دومین رویداد جامع معدن و صنایع معدنی
 • آمادگی ایرانسل برای همکاری با استارتاپ‌ها در حوزه هوش مصنوعی
 • برگزاری رویداد ایران‌هلث با حمایت همراه اول نمایشگاه بین‌المللی ایران هلث با حمایت همراه اول به عنوان نخستین اپراتور سلامت کشور، برگزار می‌شود.
 • مشاهده کل اخبار آنلاین

  کد خبر: 24401  |  صفحه ۵ | جهان ورزش  |  تاریخ: 03 اسفند 1402
  با کسب گواهینامه‌های بین المللی مدیریت کیفیت و ایمنی غذا میسر شده است؛
  فعالیت بزرگترین کارخانه تولید کنسانتره و شیره خرمای خاورمیانه
  آذربایجان شرقی - ماهان فلاح: مدیر توسعه بازرگانی سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی گفت: توسعه صنایع بسته‌بندی در حفظ حقوق مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان نقش اساسی دارد.
  منوچهر رحمانی در بازدید از کارخانه ترشی کام شهرستان مرند و یکی از بزرگترین تولید‌کنندگان شیره خرما در جهان افزود: تولیدات کشاورزی از زمان برداشت تا عرضه، ضایعات زیادی به همراه دارد که این امر موجب افزایش قیمت تمام شده محصول و پایین آمدن میزان تولیدات می شود.
  وی ادامه داد: محصولات کشاورزی در مدت زمان کوتاهی فاسد می‌شوند به همین دلیل حتی اگر بهترین و باکیفیت‌ترین محصولات تولید شود، بیشتر از چند روز نمی‌توان آنها را نگهداری کرد و بنابراین به منظور کاهش ضایعات محصولات تولیدی باید توجه ویژه ای به این صنایع داشته باشیم.
  وی با اشاره به ارزش افزوده حاصل از تولیدات صنایع تبدیلی گفت: توجه به اینکه بخشی از تولیدات و محصولات کشاورزی بر اثر عوامل گوناگون فیزیکی و شیمیایی در مراحل کاشت، داشت و برداشت و همچنین پس از برداشت ضایع شده و از بین می‌رود می‌توان با برنامه‌ریزی صحیح برای توسعه و حمایت از صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی، مقادیر انبوهی از این محصولات را در مراحل مختلف که زیان جبران ناپذیری به کشاورزان و اقتصاد کشور وارد می‌کند را به ارزش افزوده تبدیل کرد.
  وی با بیان اینکه شاهد رشد و شکوفایی صنایع فرآوری در حوزه سبزیجات، میوه‌جات و نخیلات در شهرستان مرند هستیم، ادامه داد: توسعه صنایع بسته‌بندی در احیا و حفظ حقوق مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان نقش اساسی دارد از این رو تلاش می‌کنیم در آینده نزدیک به مقام نخست منطقه در صنایع تبدیلی و تکمیلی دست پیدا کنیم.
  وی بیان کرد: صنایع تبدیلی به عنوان یک عامل مهم در فرآوری محصولات کشاورزی بخصوص اقتصاد کشاورزی محسوب می‌شود، چرا که علاوه بر افزایش ارزش افزوده محصولات اولیه، فرآورده‌هایی با فن‌آوری جدید در بازار عرضه می‌شود که می‌تواند بر توسعه بخش کشاورزی و پیوند بین بخش صنعت و کشاورزی مؤثر بوده و یکی از اهداف مهم توسعه اقتصادی باشد. این صنایع موجب می‌شوند که کارخانجات با خرید و بستن قرارداد با کشاورزان، موجب تنظیم و تعیین قیمت‌ها شوند که این امر بر کاهش ریسک‌پذیری و نوسانات قیمتی مؤثر است.
  وی ضمن تشکر از مدیر موفق و پرسنل فعال این کارخانه افزود: اشتغال مولّد و پایدار در بخش کشاورزی با افزایش واحدهای صنایع تبدیلی و تکمیلی، قابلیت اجرایی شدن داشته و این صنایع از میزان بیکاری‌های دایمی و فصلی در شهرستان می کاهد و زمینه مناسبی برای توسعه بخش کشاورزی و روستایی را فراهم می آورد و به افزایش تولیدات روستایی و ایجاد فرصت های شغلی منجر خواهد شد. مدیر کارخانه ترشی کام شهرستان مرند و بزرگترین تولید‌کنندگان شیره خرما در خاورمیانه و جهان نیز گفت: تحول در نگرش تولید مواد غذایی از اساسی‌ترین نیازمندیهای بخش صنایع کشاورزی محسوب شده و ما با نگاه تحول‌پذیر توانسته ایم در بازارهای جهانی حضوری فعال و چشمگیری داشته باشیم. امروز، مزیت های تولید مدرن متکی بر اتوماسیون صنعتی در محصولات غذایی کشور را می‌توان بیشترین دستاورد انتقال تکنولوژی دانست. افزایش ضریب استانداردهای بهداشتی در تولید مواد غذایی با توجه به قوانین بین المللی، افزایش راندمان تولید با بهره گیری از مواد اولیه مناسب و افزایش بازدهی بالا از ضروریاتی است که بیش از هر زمان دیگر در صنایع غذایی و کشاورزی کشور عزیزمان احساس می شود.
  بهروز فضل الهی افزود: با این دیدگاه شرکت ترش‌سون در ابتدای فعالیت توانست گواهینامه‌های بین المللی سیستم مدیریت کیفیت بر اساس استانداردهای (ISO22000:2005) (ISO9001-2008) و سیستم ایمنی غذا (HACCP) را اخذ کند که علاوه بر آن گواهی های حلال و FDA از سازمان غذا و داروی آمریکا را نیز دریافت کرده و همواره در رسیدن به مدیریت کیفیت جامع TQM برای بهبود مستمر کیفیت محصولات بر تمرکز به نیازها و خواسته های مشتریان تلاش می کند.