سرمقاله

روابط عمومی حلقه گمشده توسعه ‪/‬ ژوبین صفاری

مشاهده کل سرمقاله ها

صفحات روزنامه

اخبار آنلاین

 • ایرانسل حامی دومین رویداد جامع معدن و صنایع معدنی
 • آمادگی ایرانسل برای همکاری با استارتاپ‌ها در حوزه هوش مصنوعی
 • برگزاری رویداد ایران‌هلث با حمایت همراه اول نمایشگاه بین‌المللی ایران هلث با حمایت همراه اول به عنوان نخستین اپراتور سلامت کشور، برگزار می‌شود.
 • مشاهده کل اخبار آنلاین

  کد خبر: 24408  |  صفحه ۵ | جهان ورزش  |  تاریخ: 03 اسفند 1402
  در پنج سال گذشته؛
  آذربایجان شرقی با کمترین نرخ بیکاری در کشور رکورد زد
  آذربایجان شرقی - ماهان فلاح: مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی با بیان اینکه سه میلیون و ۱۱۴ هزار و ۳۶۱ نفر در استان بالای ۱۵ سال دارند و جزو جمعیت فعال اقتصادی به شمار می روند، گفت: یک میلیون و ۱۶۸ هزار و ۳۸۰ نفر از این تعداد معادل ۳۷.۵ درصد شاغل هستند.
  حسین فتحی در کارگروه اشتغال استان اظهار کرد: بر اساس داده های مرکز آمار کشور، یک میلیون و ۸۴۰ هزار و ۴۱۹ نفر از جمعیت بالای ۱۵ سال استان غیرفعال هستند که شامل زنان خانه دار، دانشجویان و دانش آموزان می شود.
  وی با بیان اینکه جمعیت بالای ۱۵ استان به ۲ گروه فعال و غیرفعال تقسیم بندی می شود، گفت: ۹۲ درصد جمعیت فعال استان دارای شغل هستند و هشت درصد ( ۱۰۵ هزار و ۵۶۲ نفر ) نیز در ردیف بیکاران قرار دارند.
  فتحی سهم استان از جمعیت فعال اقتصادی در کشور را ۴.۸۸ درصد اعلام کرد و افزود: سهم جمعیت غیرفعال استان از کل کشور نیز ۴.۸۸ درصد است.
  وی با بیان اینکه نرخ مشارکت اقتصادی در آذربایجان شرقی ۴۲.۵ درصد و بالاتر از میانگین کشوری است، گفت: این نرخ از تقسیم کل جمعیت فعال بر تعداد جمعیت بالای ۱۵ سال به دست می آید که در این استان یک درصد بالاتر از میانگین کشوری است.
  فتحی ادامه داد: نرخ مشارکت اقتصادی استان در سال ۱۳۹۹ پایین تر از میانگین کشوری بود که برای نخستین بار در سال ۱۴۰۲، از میانگین کشوری جلو زد و در همین راستا، نرخ بیکاری در استان با ۶.۷ درصد، ۹ دهم درصد کمتر از میانگین کشوری شد.
  وی خاطرنشان کرد: هر اندازه تعداد شاغلان و بیکاران در استان بیشتر باشد نرخ مشارکت اقتصادی نیز به همان اندازه بیشتر می شود که البته در آذربایجان شرقی، این رشد از بالا رفتن میزان اشتغال و کاهش بیکاران حاصل شده است.
  مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه در پنج سال گذشته، آذربایجان شرقی با کمترین نرخ بیکاری در کشور رکورد زد، گفت: تعداد مردان بیکار در استان ۱.۵ درصد کمتر از میانگین کشوری است اما تعداد زنان بیکار بالاتر از متوسط کشوری است.
  فتحی به میزان تسهیلات پرداختی به مشاغل خانگی و تعداد اشتغال ایجاد شده نیز اشاره کرد و گفت: با جذب بیش از ۱۰۰ درصدی اعتبارات در این زمینه، در رتبه اول کشور قرار داریم و امسال یک هزار و ۹۵۰ میلیارد ریال برای این منظور پرداخت شده و برای هفت هزار و ۳۰۰ نفر اشتغالزایی شده است.
  وی همچنین از اشتغالزایی ۱۳۵ هزار نفری در استان در دولت سیزدهم خبرداد و گفت: این تعداد، بیشتر از میزان تعهد استان و نتیجه همکاری تمامی دستگاه ها و بخش خصوصی فعال است.