سرمقاله

روابط عمومی حلقه گمشده توسعه ‪/‬ ژوبین صفاری

مشاهده کل سرمقاله ها

صفحات روزنامه

اخبار آنلاین

 • ایرانسل حامی دومین رویداد جامع معدن و صنایع معدنی
 • آمادگی ایرانسل برای همکاری با استارتاپ‌ها در حوزه هوش مصنوعی
 • برگزاری رویداد ایران‌هلث با حمایت همراه اول نمایشگاه بین‌المللی ایران هلث با حمایت همراه اول به عنوان نخستین اپراتور سلامت کشور، برگزار می‌شود.
 • مشاهده کل اخبار آنلاین

  کد خبر: 24427  |  صفحه آخر  |  تاریخ: 03 اسفند 1402
  مطالعه‌ای که برای اولین بار مزایای ADHD را نشان داد
  در یک مطالعه جدید این فرضیه مطرح شده است که برخی از صفات ژنتیکی مرتبط با اختلال کم‌توجهی-بیش‌فعالی (ADHD) با افزایش رفتارهای اکتشافی در واقع می‌تواند مفید نیز واقع شود. به گزارش ایسنا، در حالی که تعاریف تشخیصی کنونی از اختلال نقص توجه-بیش فعالی یا کم‌توجهی-بیش‌فعالی (ADHD) نسبتاً جدید است، این وضعیت قرن‌هاست که توسط پزشکان تحت نام‌های مختلف شناسایی و تعریف شده است.
  به نقل از ان‌ای، مطالعات ژنتیکی اخیر نشان داده است که این بیماری بسیار ارثی است، به این معنی که اکثر مبتلایان به این بیماری به طور ژنتیکی آن را از والدین خود به ارث برده‌اند.
  بسته به معیارهای تشخیصی، بین ۲ تا ۱۶ درصد از کودکان را می‌توان به عنوان مبتلا به ADHD طبقه‌بندی کرد. در واقع، افزایش نرخ تشخیص در سال‌های اخیر باعث شده است که برخی از پزشکان استدلال کنند که این بیماری بیش از حد تشخیص داده شده است.
  با این حال، آنچه نسبتاً واضح است این است که ویژگی‌های رفتاری که زیربنای ADHD است، به طور بالقوه برای مدت طولانی به طور ژنتیکی در جمعیت‌های انسانی وجود داشته است و این باعث شده است که برخی از پژوهشگران به این فکر کنند که مزایای تکاملی این شرایط چه می‌تواند باشد؟
  تصور کنید شما بخشی از یک قبیله سرگردان از انسان‌های اولیه هستید. گروه شما با یک مزرعه پر از یک نوع میوه روبرو می‌شود و همه با یک سوال بزرگ روبرو می‌شوند. آیا در مزرعه مستقر می‌شوید و از ذخایر میوه آن بهره‌برداری می‌کنید تا زمانی که همه آنها از بین بروند یا به سرعت آنچه را که می‌توانید برمی‌دارید و به کاوش برای غذاهای متنوع‌تر ادامه می‌دهید؟
  این تقابل استثمار یا کاوش و اکتشاف برای بقای همه حیوانات اساسی است. اینکه در چه نقطه‌ای خطر ماندن در یک مکان از خطر حرکت برای یافتن آنچه در جای بعدی است، بیشتر است؟
  در اوایل دهه ۲۰۰۰، تیمی از دانشمندان به مطالعه ژنتیک یک قبیله منحصر به فرد از مردم در شمال کنیا پرداختند. این قبیله که با نام آریال(Ariaal) شناخته می‌شوند، به طور سنتی و از قدیم به شکلی باورنکردنی کوچ نشین و عشایر بوده‌اند و به همین شکل از زندگی نیز ادامه داده‌اند. برخی از اعضای قبیله آریال در طول قرن بیستم در یک مکان مستقر شدند و روش‌های مدرن کشاورزی را اتخاذ کردند، در حالی که سایر اعضای این قبیله به عنوان دامدار عشایری به زندگی خود ادامه دادند.
  دانشمندان تفاوت‌های ژنتیکی و سلامتی بین این دو گروه از قبیله آریال را مقایسه کردند و چیز فوق‌العاده جالبی کشف کردند. به طور کلی، همه مردم قبیله آریال حامل یک جهش ژنتیکی منحصر به فرد به نام DRD۴/۷R بودند. این ویژگی ژنتیکی قبلاً به طور معمول در افراد مبتلا به ADHD شناسایی شده بود.
  این جهش ژنتیکی در کودکان امروزی که مبتلا به ADHD تشخیص داده شده‌اند، به طور کلی با بی‌قراری و حواس‌پرتی مرتبط است و در آن دسته از کودکان قبیله آریال که به رفتارهای ساکن ماندن و استقرار و دوری از کوچیدن عادت کرده بودند، این ژن با سلامت ضعیف و رفتارهای پریشان در کلاس مرتبط بود. اما در آریالی‌هایی که هنوز زندگی سنتی عشایری و کوچ نشینی داشتند، این جهش ژنی با قدرت و سلامت تغذیه‌ای بهتر مرتبط بود.
  دن آیزنبرگ سرپرست این مطالعه که در سال ۲۰۰۸ انجام شد، توضیح داد: جهش DRD۴/۷R با میل بیشتر به غذا و دارو، جستجوی تازگی و علائم ADHD مرتبط است. این امکان وجود دارد که در محیط عشایری، پسری با این جهش ژنی بتواند به طور مؤثرتری از دام‌ها در برابر مهاجمان دفاع کند یا منابع آب و غذا را بیابد، اما همین تمایلات ممکن است در کارهای ثابت مانند استقرار در مدرسه، کشاورزی یا فروش کالاها سودمند نباشد.