سرمقاله

علل دو قطبی شدن انتخابات مجلس / سیف الرضا شهابی

مشاهده کل سرمقاله ها

صفحات روزنامه

اخبار آنلاین

 • ایرانسل حامی دومین رویداد جامع معدن و صنایع معدنی
 • آمادگی ایرانسل برای همکاری با استارتاپ‌ها در حوزه هوش مصنوعی
 • برگزاری رویداد ایران‌هلث با حمایت همراه اول نمایشگاه بین‌المللی ایران هلث با حمایت همراه اول به عنوان نخستین اپراتور سلامت کشور، برگزار می‌شود.
 • مشاهده کل اخبار آنلاین

  کد خبر: 24582  |  صفحه ۳ | جامعه  |  تاریخ: 09 اسفند 1402
  شکلات تلخ چه فوایدی دارد؟
  ۵ خاصیت یک خوراکی محبوب
  شکلات تلخ اگر در حد اعتدال و در خالص‌ترین شکل آن (با محتوای بالای کاکائو) مصرف شود، فواید بسیاری برای سلامتی دارد. این فواید ریشه در ترکیب غنی از فلاونوئید شکلات تلخ دارد که دارای خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی است و می‌تواند بر سلامت قلب، تنظیم فشار خون، عملکرد مغز، خلق و خو، محافظت آنتی اکسیدانی و حتی سلامت پوست تأثیر مثبت بگذارد.برخی فواید نسبت داده شده به شکلات تلخ عبارتند از:
  ۱) سلامت قلب
  یکی از شناخته‌شده‌ترین فواید شکلات تلخ تاثیر مثبت آن بر سلامت قلب است. دلیل این امر توانایی فلاونوئیدها برای بهبود جریان خون و کاهش التهاب است. مطالعات نشان داده است که مصرف متوسط شکلات تلخ می‌تواند به بهبود عملکرد قلبی عروقی و کاهش خطر بیماری قلبی کمک کند.
  ۲) تنظیم فشار خون
  فشار خون بالا یک ریسک فاکتور مهم برای بیماری قلبی است. شکلات تلخ حاوی ترکیباتی است که به کاهش فشار خون کمک می‌کند و مصرف منظم این خوراکی به دلیل توانایی آن در انبساط رگ‌های خونی می‌تواند منجر به کاهش متوسط فشار خون شود.
  ۳) تقویت عملکرد مغز و بهبود خلق و خو
  شکلات تلخ دارای تأثیر مثبت بر عملکرد مغز و خلق و خو است. فلاونوئیدهای موجود در شکلات تلخ ممکن است با افزایش جریان خون به مغز و آزادسازی انتقال‌دهنده‌های عصبی سروتونین، عملکرد شناختی و خلق و خو را تقویت کنند.
  ۴) محافظت آنتی اکسیدانی
  آنتی اکسیدان‌ها در محافظت از بدن در برابر استرس اکسیداتیو، که با بیماری‌های مزمن مختلف و پیری مرتبط است، نقش حیاتی دارند. در واقع محتوای بالای فلاونوئید در شکلات تلخ، به خواص آنتی اکسیدانی آن کمک می‌کند. هم‌چنین بر اساس تحقیقات، مصرف شکلات تلخ، فعالیت آنتی اکسیدانی را در بدن افزایش می‌دهد.
  ۵) سلامت پوست
  فلاونوئیدهای موجود در شکلات تلخ برای پوست نیز مفید هستند.