سرمقاله

حقوق مصرف کننده‌ام آرزوست / آرین احمدی

مشاهده کل سرمقاله ها

صفحات روزنامه

اخبار آنلاین

 • وزیر ارتباطات فیبرنوری و ۱۰۰۸مین سایت 5G ایرانسل را افتتاح کرد
 • راه‌اندازی 2 سامانه الکترونیک نظام سلامت توسط همراه اول
 • امکان هدیه دادن بسته‌های اینترنت همراه اول فراهم شد
 • مشاهده کل اخبار آنلاین

  کد خبر: 24686  |  صفحه ۵ | جهان ورزش  |  تاریخ: 10 اسفند 1402
  استاندار آذربایجان غربی:
  آذربایجان‌غربی آماده همکاری با عمان در حوزه های مختلف است
  استاندار آذربایجان غربی گفت: آذربایجان‌غربی آماده همکاری با عمان در حوزه های مختلف است.
  محمدصادق معتمدیان در دیدار با رئیس اتاق بازرگانی استان شرقیه شمالی عمان و هیئت همراه، با اشاره به روابط تاریخی و اشتراکات دینی و فرهنگی ایران و عمان، افزود: با توجه به رویکرد صلح جویانه عمان، این کشور بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، نقش مهمی در توسعه دیپلماسی منطقه ای ایران داشته است. وی همچنین با اشاره به عزم جدی دولت سیزدهم برای گسترش روابط با عمان، خاطرنشان کرد: در کنار توسعه روابط سیاسی، روابط اقتصادی دو کشور در دو سال گذشته افزایش یافته و ایران می تواند یکی از شرکای جدی برای تبادل اقتصادی با عمان باشد.
  استاندار آذربایجان غربی به قرار گیری استان در مسیر کریدورهای بین المللی اشاره کرد و افزود: بزرگترین منطقه آزاد اقتصادی ایران در آذربایجان غربی مستقر بوده و این استان می تواند نقش مهمی در اتصال کشورهای اوراسیا به خلیج فارس ایفا کند. معتمدیان همچنین با بیان اینکه از طریق خطوط ریلی و جاده ای، می توان بندر امام خمینی (ره) را به آذربایجان غربی و سپس بندر مرسین ترکیه متصل کرد، یادآور شد: ۳ فرودگاه بین المللی در آذربایجان غربی مستقر بوده و زمینه برای راه اندازی یک کریدور بین المللی و توسعه روابط اقتصادی با عمان فراهم است. وی در ادامه با اشاره به اینکه آذربایجان غربی یکی از قطب های کشاورزی ایران بوده و سالانه ۶.۵ میلیون تن محصولات کشاورزی تولید می کند، افزود: آذربایجان غربی در کنار تولید انبوه محصولاتی چون سیب، عسل و …، در حوزه شیلات و محصولات گوشتی کشور نیز نقش مهمی داشته و بزرگترین باغ گردوی خاورمیانه در این استان احداث شده است.
  استاندار آذربایجان غربی این استان را یکی از قطب های صنایع تبدیلی محصولات کشاورزی کشور نیز معرفی کرد و اظهار داشت: صنایع تبدیلی استان با ظرفیت تولید ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تن در سال فعالیت کرده و با سرمایه گذاری های جدید، ۲ میلیون تن به این ظرفیت اضافه خواهد شد.
  معتمدیان همچنین با اعلام آمادگی برای همکاری و صادرات محصولات کشاورزی استان به عمان، افزود: ساخت ماشین آلات صنعتی و کشاورزی، تولید تریلر و کانتینر، ۵ کارخانه سیمان، واحدهای بزرگ نساجی و … از ظرفیت های دیگر آذربایجان غربی جهت همکاری با عمان است.
  وی در ادامه با اشاره به ظرفیت های کم نظیر گردشگری آذربایجان غربی، اضافه کرد: مراکز طبیعی و تاریخی دیدنی آذربایجان غربی در کنار ظرفیت گردشگری سلامت با توجه به زیرساخت های بیمارستانی و درمانی، زمینه را برای همکاری و سرمایه گذاری در این حوزه فراهم کرده است.
  استاندار آذربایجان غربی این استان را از قطب های معدنی ایران نیز عنوان کرد و افزود: ۵۱ نوع ماده معدنی در آذربایجان غربی شناسایی شده و بزرگترین معادن طلای منطقه در این استان مستقر است.