صفحات روزنامه

اخبار آنلاین

 • مکالمه رایگان و بسته تخفیفی ایرانسل به مناسبت هفته وحدت
 • اعلام بسته ویژه مکالمه و اینترنت همراه اول به مناسبت آغاز هفته وحدت
 • راهنمایی همراه اول در خصوص مشکل احتمالی در ساعت برخی گوشی‌های تلفن همراه‌
 • مشاهده کل اخبار آنلاین

  کد خبر: 2587  |  صفحه ۱  |  تاریخ: 12 دی 1401
  پیشنهاد رئیس قوه قضائیه برای کاهش پرونده‌های قضایی
  اصلاح قوانین ناظر بر جلوگیری از جرم‌انگاری‌های بلاوجه
  رئیس قوه قضائیه با اشاره به راه‌های تقلیل حجم پرونده‌های ورودی به دستگاه قضایی گفت: اصلاح قوانین ناظر بر جلوگیری از جرم‌انگاری‌های بلاوجه و توسعه و بسط بهره‌گیری از ظرفیت‌های مردمی در راستای حل و فصل دعاوی، از جمله راهکارهای مؤثر در کاهش ورودی پرونده‌ها به دستگاه قضایی است.
  به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای، در جریان سفر به کرمان به منظور حضور در مراسم سومین سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی، در جمع قضات ‌و کارکنان دستگاه قضایی این استان نیز حاضر شد و طی سخنانی، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره سیدالشهدای محور مقاومت، شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی، اظهار کرد: شهید حاج قاسم سلیمانی به سبب اخلاصی که داشت، دل‌های نیروهای مستعد را در نقاط مختلف منطقه و حتی جهان جذب کرد و این نیروهای مستعد را به نیروهای عملیاتی در عرصه‌های مختلف تبدیل کرد.
  رئیس عدلیه با اشاره به حجم بالای پرونده‌های ورودی به دستگاه قضایی گفت: باید جلوی افزایش حجم ورودی پرونده‌ها به قوه قضائیه گرفته شود و چنانچه وضع ورودی‌ها به همین منوال باشد، توان نیروهای ما اعم از قضات و کارکنان، به سبب کثرت کار زیاد و متراکم، فرسوده می‌شود؛ لذا ما در تلاش هستیم با اتخاذ تدابیری از جمله ارائه لوایح مربوطه، از حجم بالای ورودی پرونده‌ها به مراجع و محاکم قضایی بکاهیم.
  قاضی‌القضات با اشاره به راه‌های تقلیل حجم پرونده‌های ورودی به دستگاه قضایی گفت: اصلاح قوانین ناظر بر جلوگیری از جرم‌انگاری‌های بلاوجه و توسعه و بسط بهره‌گیری از ظرفیت‌های مردمی در راستای حل و فصل دعاوی، از جمله راهکارهای مؤثر در کاهش ورودی پرونده‌ها به دستگاه قضایی است.
  رئیس قوه قضائیه با اشاره به مسائل و مشکلاتی که از سوی نمایندگان قضات و کارکنان قضایی دادگستری کرمان در این جلسه مطرح شد، گفت: من این مسائل و مشکلات مطرح شده از جانب شما را قبول دارم و به همراه همکارانم در ستاد قوه قضائیه، شبانه‌روز برای رفع این مسائل و مشکلات در تلاش هستیم.
  رئیس دستگاه قضا بیان کرد: شما قضات و کارکنان قوه قضائیه می‌توانید با فکر و خلاقیت خود، دستگاه قضایی را در راستای پیشبرد امور با همین امکانات موجود، یاری رسانید و تحقیق و بررسی کنید که آیا همکاران شما با هر آنچه در توان‌شان است برای پیشبرد امور قضایی، همت می‌گمارند یا خیر؟
  رئیس عدلیه با اشاره به موضوع کارکنان شوراهای حل اختلاف نیز گفت: نهایت تلاش خود را برای تعیین تکلیف کارکنان و نیروهای شوراهای حل اختلاف به کار خواهیم بست.
  همچنین در این دیدار، نمایندگان قضات، کارکنان اداری، سازمان‌های تابعه و شوراهای حل اختلاف دادگستری کل استان کرمان به بیان نقطه‌نظرات و دیدگاه‌های خود پرداختند.
  دستور محسنی‌اژه‌ای برای تعیین تکلیف خودروهای توقیف شده پرونده‌های مواد مخدر کرمان
  رئیس قوه قضائیه امروز 12 دی ماه در بازدید از پارکینگ مرکزی خودروهای توقیف یا ضبط شده پرونده‌های مواد مخدر کرمان به رئیس کل دادگستری استان کرمان برای ایجاد کارگروهی مرکب از نمایندگان استانداری، ستاد مبارزه با مواد مخدر و دادگستری برای تعیین تکلیف وسایل نقلیه‌ای که در پارکینگ مرکزی پرونده‌های مواد مخدر در کرمان نگهداری می‌شوند، دستور داد.
  به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای اظهار کرد: باید در این کارگروه به صورت دقیق بررسی شود چند درصد از خودروهای مرتبط با پرونده‌های مواد مخدر که در پارکینگ مرکزی کرمان نگهداری می‌شوند، توقیفی و چند درصد مصادره‌ای هستند.
  وی افزود: لازم است مشخص شود درمورد چند خودرو حکم صادر شده اما این احکام به اطلاع ستاد مبارزه با مواد مخدر و پارکینگ نگهداری‌کننده از این خودروها نرسیده است.
  محسنی اژه ای با بیان اینکه باید بررسی شود که در خصوص چند مورد از وسایل نقلیه‌ای که در پارکینگ‌ مرکزی کرمان نگهداری می‌شوند، حکم قضایی قطعی صادر نشده است؟ گفت: چرا یک خودرو باید برای ۱۳ سال در یک پارکینگ بماند و تعیین تکلیف نشود؟
  رئیس قوه قضائیه با اشاره به نگهداری ۱۳۵ دستگاه خودروی سنگین در پارکینگ مرکزی خودروهای توقیف یا ضبط شده پرونده‌های مواد مخدر در کرمان، افزود: در حالی که امروز در بنادر کشور احتیاج زیادی به خودروهای سنگین جهت حمل کالاهای مختلف وجود دارد، نباید ۱۳۵ دستگاه خودرو سنگین در پارکینگ‌ ستاد مبارزه با مواد مخدر کرمان وجود داشته باشند؛ عدم تعیین تکلیف سریع برای این خودروها موجب می‌شود که آنها نیز زیر باد و باران و آفتاب، مستهلک شوند و آسیب ببینند.
  وی تصریح کرد: عمده مشکلات و مسائلی که در پارکینگ مرکزی خودروهای توقیف یا ضبط شده پرونده‌های مواد مخدر کرمان وجود دارد، مشکلات اجرایی است و ارتباطی به قانون ندارد. دادگستری استان کرمان موظف است از سه روز دیگر روند اقدامات انجام‌شده در کارگروه تعیین تکلیف خودروهای توقیف یا ضبط شده در پارکینگ مرکزی کرمان را به صورت گام به گام گزارش کند.
  بنابراین گزارش، طبق گفته مسئولان ستاد مبارزه با مواد مخدر، در این پارکینگ 2296 دستگاه وسیله نقلیه نگهداری می‌شوند که ۸۵ درصد آنها توقیفی بوده و روند به مزایده گذاشتن ۳۷۸ خودروی مصادره‌ای نیز در حال انجام است.