سرمقاله

تعرض به مسجد الاقصی ‪/‬ سیف الرضا شهابی

مشاهده کل سرمقاله ها

صفحات روزنامه

اخبار آنلاین

 • ایرانسل حامی دومین رویداد جامع معدن و صنایع معدنی
 • آمادگی ایرانسل برای همکاری با استارتاپ‌ها در حوزه هوش مصنوعی
 • برگزاری رویداد ایران‌هلث با حمایت همراه اول نمایشگاه بین‌المللی ایران هلث با حمایت همراه اول به عنوان نخستین اپراتور سلامت کشور، برگزار می‌شود.
 • مشاهده کل اخبار آنلاین

  کد خبر: 2885  |  صفحه ۳ | جامعه  |  تاریخ: 18 دی 1401
  کمبود دارو به بخش‌های ویژه بیمارستانی رسید
  نایب رئیس انجمن مراقبت های ویژه ایران با اشاره به نیاز دارویی و کمبود آن در بخش های ویژه بیمارستانی، گفت: متاسفانه نیاز دارویی که در بخش های ویژه دنیا به صورت استاندار تعریف شده و وجود دارد در کشور ما درصد بالایی از آن وجود ندارد و قسمتی هم که موجود است با کسری مواجه است.
  به گزارش انجمن مراقبت های ویژه ایران، محمدرضا هاشمیان استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و نایب رئیس انجمن مراقبت های ویژه ایران با اشاره به برگزاری هشتمین کنگره بین المللی مراقبت های ویژه ایران در روزهای ۲۱ الی ۲۳ دی ماه در مرکز همایش های رازی، اظهار داشت: در سه سال گذشته با شیوع بیماری کرونا بخش های ویژه بیمارستانی با درگیری بیشتری مواجه بودند که این امر باعث توجه بیشتر گروه های پزشکی، مردم عادی و دولتمردان به این بخش ها گردید، و نیاز بیشتر جامعه درمانی به بخش های ویژه بیمارستانی را نمایان کرد.
  وی با بیان این نکته که متاسفانه ما هنوز سیستم نظامند دقیقی در کشور برای بخش های ویژه بیمارستانی نداریم، گفت: قطعا معیار پیشرفت یک کشور در افزایش طول عمر و کاهش مرگ و میر است که قاعدتا در جایی که می توان مرگ و میر را کاهش داد بخش های مراقبت های ویژه خواهد بود و هدف اصلی ما در گنکره امسال پیام لازم برای وزارت بهداشت، دولت و مجلس برای نظامند کردن بخش های ویژه بیمارستانی و اهمیت آن در سلامت و بهره وری کشور است.
  نایب رئیس انجمن مراقبت های ویژه ایران با اشاره به کارنامه موفق بخش های ویژه بیمارستانی کشور در دوران کرونا، افزود: با اینکه یکسری از تکنولوژی های موجود در کشورهای پیشرفته را در اختیار نداریم اما با وجود پزشکان و پرستاران متعهد در اوج بیماری و حجم بالای مبتلایان به کرونا شاهد مرگ و میر قابل قبول تری نسبت به کل دنیا در کشور بودیم.
  هاشمیان ادامه داد: باید اذعان داشت در بیمارستان های که از متخصصین مراقبت های ویژه استفاده شد، میزان مرگ و میر ناشی از کرونا کاملا کاهشی بود، اما متاسفانه وزارت بهداشت هنوز برنامه منظمی برای استفاده از فارغ التحصیلان این رشته در کشور نهادینه نکرده و این بزرگترین فاصله ما با دنیا در خصوص استفاده و بهره مندی بخش‌های ویژه از فوق تخصص‌های مراقبت های ویژه است.
  ایشان با اشاره به نیاز دارویی و کمبود آن در بخش های ویژه بیمارستانی، گفت: متاسفانه نیاز دارویی که در بخش های ویژه دنیا به صورت استاندار تعریف شده و وجود دارد در کشور ما درصد بالایی از آن وجود ندارد و قسمتی هم که موجود است با کسری مواجه است، در همین رابطه از وزارت بهداشت برای مهیا کردن آنها در خواست شده که درصورت رفع آن مراحل درمان و بهبودی بیماران سریعتر انجام خواهد شد و بار هزینه ای بر سیستم درمان را کاهش خواهد داد.
  این فوق تخصص مراقبت‌های ویژه با اعلام وجود آمادگی بخش‌های ویژه بیمارستانی در مواجهه با موج جدید کرونا، بیان داشت: در صورت آمادگی و برآورده کردن دارویی به روز و براساس نیازهای بخش های ویژه توسط وزارت بهداشت قاعدتا و به خوبی از این پاندمی نیز گذر خواهیم کرد.