سرمقاله

آیااین مناظرات مقدمه مشارکت است؟ / محمدعلی وکیلی

مشاهده کل سرمقاله ها

صفحات روزنامه

اخبار آنلاین

 • آغاز عملیات اجرایی پروژه فیبرنوری ایرانسل در شهر امیرکلا
 • آغاز عملیات اجرایی پروژه فیبرنوری ایرانسل در آستارا
 • آغاز عملیات اجرایی پروژه فیبرنوری ایرانسل در شهرهای اردکان، شوش و بندر دیلم
 • مشاهده کل اخبار آنلاین

  کد خبر: 30082  |  صفحه ۲ | سیاست روز  |  تاریخ: 02 تیر 1403
  خطیب نماز جمعه تهران:
  جایگزینی معیارهای سیاسی و جناحی به جای شایستگی موجب ناکارآمدی دستگاه اداری می‌شود
  خطیب نماز جمعه این هفته تهران تاکید کرد: جایگزین کردن معیارهای سیاسی و جناحی به جای معیارهای شایستگی از مهم‌ترین عوامل ناکارآمدی دستگاه اداری کشور است.
  به گزارش ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین ابوترابی فرد امروز (اول تیرماه) در خطبه‌های دوم نماز جمعه این هفته تهران تاکید کرد: جایگزین کردن معیارهای سیاسی و جناحی به جای معیارهای شایستگی از مهم‌ترین عوامل ناکارآمدی دستگاه اداری کشور است.
  وی افزود: از مهم‌ترین پیامدهای سیاست زدگی نظام مدیریت، کاهش و تنزل کیفیت مدیریت کشور، اتلاف منابع، گسترش فساد، افزایش سطح نارضایتی مردم و بر زمین ماندن برنامه‌های توسعه کشور است.
  ابوترابی‌ فرد افزود: سوء مدیریت در منابع کشور از اصلی‌ترین علل عدم توفیق در توسعه اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی است.
  امام جمعه موقت تهران خطاب به مدیران ارشد و به ویژه رئیس جمهور منتخب ملت گفت: سیاست زدگی منفی و افراطی و قبیله‌گرایی از عوامل کلیدی ناکارآمدی نظام اداری و بی‌ثباتی مدیریت است.
  امام جمعه موقت تهران با اشاره به اینکه در آستانه انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری قرار داریم گفت: مطابق اصل ششم قانون اساسی، کشور باید به اتکا آراء عمومی و از راه انتخابات اداره شود و جمهوری اسلامی در طول بیش از چهار دهه گذشته پرونده درخشان و افتخارآفرینی در این حوزه ارائه کرده است، آن هم در کشوری که سابقه ۲۵۰۰ ساله استبداد را دارد.
  وی در ادامه به بیانات مقام معظم رهبری در سال ۱۴۰۲ اشاره کرد و گفت مقام معظم رهبری اظهار داشتند که کلمه جمهوری و اسلامی وابسته به انتخابات است و اگر انتخابات در کشور نباشد یا دیکتاتوری است و یا هرج و مرج.
  ابوترابی فرد همچنین به تاکید رهبر انقلاب مبنی بر حضور پرشور مردم در انتخابات اشاره کرد و افزود: امیدوارم با مشارکت بالای مردم، زمینه افزایش وحدت و اقتدار ملی فراهم گردد و با انتخاب شایسته‌ترین فرد راه تحقق آرمان‌های انقلاب اسلامی و ارزش‌های متعالی اسلام و انقلاب و همچنین توسعه و پیشرفت اقتصادی اجتماعی و فرهنگی کشور هموار شود.
  وی با بیان اینکه بدون تردید مشارکت گسترده سیاسی شهروندان گروه‌ها و احزاب در انتخابات و تعیین شایسته‌ترین فرد برای مدیریت دستگاه اجرایی کشور نقش تعیین کننده‌ای در افزایش اقتدار ملی و تحکیم پیوند دولت و ملت ایفا می‌کند، تصریح کرد: جوانان و ملت بزرگوار ایران خانم‌ها و آقایان و همه اصناف و اقشار از جمله مجامع علمی و دانشگاهی باید از این ظرفیت اقتدارآفرین نظام جمهوری اسلامی به شایستگی استفاده کند و با این حضور، حضور خود در منطقه و جهان را در برابر قدرت‌های بزرگ با اقتدار تثبیت نمایند.
  امام جمعه موقت تهران تصریح کرد:در این روزهای پربحث شورآفرین که نظام جمهوری اسلامی عالی‌ترین سطح از اقتدار سیاسی و نفوذ و تاثیرگذاری فرهنگی سیاسی خود را به نمایش گذاشته است و در قلل رفیعی از امنیت و اقتدار دفاعی قرار داریم و همچنین با توجه به حادثه تلخ شهادت کاروان اخلاق و ادب و تلاش و خدمت باید از هر فرصت و هر جایگاه و تریبونی برای تبیین و تحلیل ظرفیت‌های انباشته شده نظام در طول چهار دهه که پشتوانه اقتدار و امید برای برون رفت از چالش‌ها بوده است، استفاده کنیم. که این مهم‌ترین رسالت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری است.
  خطیب نماز جمعه این هفته تهران در ادامه به بیانات مقام معظم رهبری در نیمه دوم سال ۱۴۰۲ در دیدار با کارآفرینان و فعالان اقتصاد ملی کشور اشاره کرد و گفت: کارگزاران دولت، قوای سه گانه و نامزدها باید به این نکات از بن دندان التزام داشته باشند، چون بدون التزام عملی به این نکات مشکلات اقتصادی تداوم می‌یابد.
  ابوترابی فرد با اشاره به اینکه رهبر انقلاب اسلامی تصریح فرمودند که ناترازی نظام بودجه‌ریزی و تعهدات مالی بدون منابع یکی از مشکل سازترین موضوعات برای اقتصاد کشور است، اظهار کرد: نامزدهای محترم تصریح کنند که از تعهدات مالی بدون منابع مطمئن و پایدار پرهیز خواهند کرد.
  وی با اشاره به اینکه رئیس جمهور شهید آیت الله رئیسی این دغدغه جدی را داشتند که تعهد بدون منابع مطمئن قطعاً به رشد تورم و چالش‌های اقتصادی می‌انجامد، افزود: افزایش هزینه‌ها بدون خلق ثروت و بزرگ شدن کیک اقتصادی ایران به معنای رشد ناترازی بودجه و افزایش بدهی‌های دولت به نظام بانکی و رشد پایه پولی و در نهایت رشد تورم است.
  امام جمعه موقت تهران با اشاره به اینکه بسیاری از صاحب نظران معتقدند پاشنه آشیل مدیریت توسعه در ایران و بسیاری از کشورهای در حال توسعه، ضعف و ناتوانی نظام اداری در اجرای اهداف برنامه‌های توسعه‌ای است، تصریح کرد: برنامه هفتم توسعه را دستگاه اداری کشور باید اجرا کند و اگر این ساختار اداری توانمند و با کفایت باشد می‌تواند مجری این برنامه باشد اما اگر ناکارآمد باشد بر مشکلات می‌افزاید.