سرمقاله

بحران های ایران در پساهاشمی! ‪/‬ محمدعلی وکیلی

مشاهده کل سرمقاله ها

صفحات روزنامه

اخبار آنلاین

 • اعلام بسته تخفیفی ایرانسل به مناسبت عید فطر
 • پخش تازه‌ترین تاک‌شوی تولیدی ویستامدیا در شبکه نمایش خانگی
 • اعلام جوایز سومین جشنواره رساله برتر مهندسی برق با حمایت ایرانسل
 • مشاهده کل اخبار آنلاین

  کد خبر: 3295  |  صفحه ۱۱ | ایران و جهان  |  تاریخ: 23 دی 1401
  در سفر امیرعبداللهیان به بیروت مطرح شد
  امنیت لبنان را امنیت ایران و منطقه می‌دانیم
  حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه کشورمان که به لبنان سفر کرده است، روز گذشته با جمعی از مقامات این کشور دیدار و گفت و داشت.
  وی در نشست خبری مشترک با «عبدالله بوحبیب» وزیر خارجه لبنان که در محل وزارت خارجه لبنان برگزار شد، گفت: با وزیر خارجه لبنان گفت‌وگوهای مفیدی را در زمینه‌های مختلف منطقه‌ای داشتیم.
  وی با تبریک سال نو میلادی به مردم لبنان گفت: جمهوری اسلامی ایران دوست روزهای سخت لبنان بوده و خواهد بود. در آخرین سفرم به لبنان توافقی را برای کاهش آلام اقتصادی مردم لبنان داشتیم و خوشحالم که این توافق پیشرف داشته است.
  امیرعبداللهیان با اشاره به بحران سوخت لبنان گفت: هیات فنی لبنانی برای رفع نیازهای سوختی این کشور به ایران آمد و برای هر گونه کمک آمادگی کامل داریم. وی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران با داشتن فناوری برتر آمادگی ساخت و بازسازی نیروگاه‌های برق بر اساس توافق بین دو طرف را دارد.
  امنیت لبنان را امنیت منطقه و ایران می‌دانیم
  امیرعبداللهیان همچنین افزود: جمهوری اسلامی ایران با قدرت از مقاومت اسلامی لبنان و فلسطین ادامه خواهد داد و ما امنیت لبنان را امنیت ایران و منطقه می دانیم.
  در ادامه وزیر امور خارجه در پاسخ به سوال خبرنگاران گفت: ایران در امور داخلی لبنان دخالت نمی‌کند و معتقد هستیم که جریان‌های سیاسی لبنان از تجربه کافی و شایسته برای انتخاب رئیس جمهوری جدید این کشور برخوردار هستند.
  وی همچنین در مورد مذاکرات ایران و عربستان گفت: گفت‌وگوهای متعددی را طرف سعودی در بغداد داشتیم و در حاشیه نشست عراق۲ فرصت گفت و گوی گوتاهی بین بنده و فیصل بن فرحان مهیا شد. ما در خصوص ادامه مذکرات برای بازگشت روابط تهران و ریاض اتفاق نظر داریم . ما هیچ وقت در جهان اسلام برای قطع روابط پیش قدیم نبودیم.
  وزیرامورخارجه ادامه داد: از بازگشت روابط دیپلماتیک دو کشور و بازگشت سفارت خانه‌هایمان استقبال میکنیم. وی در پاسخ به سوال خبرنگاری در مورد گفت‌وگوهای اخیر بین مقامات سوریه و ترکیه گفت: ما از انجام گفت‌وگوهای سوری و ترکی خرسند هستیم و معتقدیم برای حل مشکلات موجود، باید فرمت آستانه با مشارکت دادن سوریه تقویت شود.
  همچنین در ادامه وزیر خارجه لبنان از دیدار با همتای ایرانی خود و علاقه ایران برای به پایان رسیدن بحران سیاسی لبنان ابراز خوشنودی کرد.
  بوحبیب در کنفرانس خبری مشترک گفت: در خصوص بحران یمن و ضرورت پایان یافتن آن بحث و گفتگو شد.
  وی افزود: یکی از محورهای گفت‌وگوی دو جانبه بررسی سیاست‌های افراطی دولت جدید رژیم صهیونیستی بود که خواستار مسئولیت‌پذیری جامعه بین المللی درخصوص تجاوز صهیونیست ها به حریم مسجد الاقصی هستیم.ما ورود وزیر امنیت داخلی اسرائیل به مسجد الاقصی را محکوم کردیم.