سرمقاله

فصل تازه درتنش روابط ایران و اروپا / جلال‌خو ‌شچهره

مشاهده کل سرمقاله ها

صفحات روزنامه

اخبار آنلاین

 • اعلام بسته تخفیفی ایرانسل به مناسبت عید فطر
 • پخش تازه‌ترین تاک‌شوی تولیدی ویستامدیا در شبکه نمایش خانگی
 • اعلام جوایز سومین جشنواره رساله برتر مهندسی برق با حمایت ایرانسل
 • مشاهده کل اخبار آنلاین

  کد خبر: 3465  |  صفحه ۴ | فرهنگ و هنر  |  تاریخ: 27 دی 1401
  چند ایرانی در روز برفی به سینما رفتند؟
  فیلمی که یک مخاطب داشت!
  مطابق آمار سامانه سمفا، طی چند روز اخیر که بارش برف و یخبندان فضای کشور را به‌ طور کامل زمستانی کرده بود، ۱۶ هزار مخاطب در سالن‌های سینمایی سراسر کشور به تماشای فیلم نشسته‌اند.
  به گزارش مهر، شنبه شب بود که در پی کاهش دما و البته مشکلات ناشی از افت فشار گاز، وزارت کشور در اطلاعیه‌ای عنوان کرد که تمام ادارات دولتی و خصوصی شهر تهران در روز یکشنبه ۲۵ دی‌ماه تعطیل هستند. پیش از آن هم خبرها، تعطیلی استان به استان کشور را نشان می‌داد که البته این تعطیلی هنوز در برخی شهرها تداوم دارد؛ به همین ترتیب کمتر مشاغلی یافت می‌شد که در این روز به فعالیت خود ادامه بدهند، سینما اما که پیش از این تعطیلی‌های متعددی در پی حوادث مختلف از جمله کرونا به خود دیده بود این‌بار از این قاعده مستثنی ماند و برودت هوا نتوانست کرکره سینماها را پایین بکشد!
  سینما با همه ناملایماتی که به خود دیده، همه حوادثی که به ویژه در چند ماه اخیر از سر گذارنده و با وجود همه مشکلات اقتصادی هنوز هم در زمره تفریحات ارزان قیمت به شمار می‌رود، هنوز هم جزو اولین پیشنهادات در جمع‌های خانوادگی و دوستانه برای گذران اوقات فراغت است، هنوز هم در سردترین روزهای سال طالبانی دارد و مخاطبانی ترجیح می‌دهند حتی در این روزها به تماشای آثار سینمایی آن هم در سالن سینما بنشینند.
  اما در روزهایی که بارش برف و یخبندان فضای کشور را به‌طور کامل زمستانی کرده بود، چند نفر به تماشای فیلم‌های روی پرده نشستند؟
  حالا دست کم سه فیلم روی پرده تازه هستند؛ آثاری که چندان درباره آن‌ها صحبت نشده است، چندان تیزری به آن‌ها اختصاص پیدا نکرده و چندان مخاطبان با آن‌ها آشنا نشده اند، سه فیلم «ملاقات خصوصی» به کارگردانی امید شمس، «چپ راست» به کارگردانی حامد محمدی و «جزیره فضایی» به کارگردانی سید جواد هاشمی از جمله آنها هستند اما مطابق آمار ثبت شده در سامانه سمفا هنوز این قدیمی‌ها هستند که در آمار فروش میدان‌داری می‌کنند و یکه تازند.
  بر اساس آماری که از روند حضور مخاطبان در سینماها در سمفا ثبت شده است فیلم سینمایی «بخارست» ساخته مسعود اطیابی که از ۲۴ آبان ماه اکران خود را آغاز کرده روز گذشته ۲۵ دی ماه در سردترین روز سال ۱۷۰ میلیون تومان فروش داشته و ۴ هزار و ۸۰۰ مخاطب را به خود اختصاص داده است.
  دومین فیلم پرفروش در این روز به «ملاقات خصوصی» با ۱۴۰ میلیون تومان فروش و ثبت ۳۸۰۰ مخاطب تعلق دارد، فیلمی که حواشی کم نداشته است و امیر بنان تهیه‌کننده اش در جریان برگزاری چهلمین جشنواره فیلم فجر سیمرغ مردمی‌اش را به یغما رفته خواند و تصمیم برگزارکنندگان در عدم اعطای آن را ظلمی آشکار توصیف کرد. با این حال این فیلم که از ۱۳ دی ماه اکرانش را آغاز کرده در میان آثار اجتماعی امسال تا به اینجا توانسته جایگاه خوبی را به دست بیاورد.
  «چپ راست» نیز با فروش ۹۴ میلیون تومان و با اختصاص ۲۷۰۰ مخاطب در سومین رتبه جدول فروش روزانه ایستاده است. این فیلم که گرفتار توقیف بود و داستان دو شخصیت از دو جناح سیاسی مختلف را روایت می‌کند از ۲۱ دی ماه به نمایش درآمده و اکرانش به نوعی از اقدامات سازمان سینمایی برای عبور سینما از رخوت و بحران مخاطب بود.
  نکته قابل توجه اینکه بعد از این سه فیلم پرفروش، چهار رتبه بعدی به چهار فیلم کودک و نوجوان یعنی «لوپتو»، «پسر دلفینی»، «جزیره فضایی» و «بام‌بالا» اختصاص دارد که نشان می‌دهد همچنان گروه سنی کودک و نوجوان از مخاطبان جدی سینما به حساب می‌آیند که حتی در یکی از سردترین روزهای سال که مدارس هم تعطیل بوده‌اند، خانواده‌ های خود را مجاب به همراهی برای حضور در سالن سینما و تماشای فیلم مورد علاقه خود کرده‌اند. این چهار فیلم در مجموع طی دو روز گذشته بالغ بر ۴۳۰۰ مخاطب داشته‌اند.
  در میان فیلم‌هایی که روز یکشنبه مخاطبانی را به سمت خود جلب کردند اما فیلمی حضور دارد که تنها میزبان یک مخاطب بوده است! فیلم سینمایی «بیرو» با آنکه روایتگر زندگی علیرضا بیرانوند دروازه‌بان تیم ملی فوتبال ایران است و گرچه به طور کلی فیلم‌های بیوگرافی بالقوه پتانسیل جذب تماشگر را دارند اما حتی در روزهای آغاز اکرانش هم نتوانسته بود مخاطبان چندانی را جذب کند، با عبور از روزهای عادی اکران و رسیدن به ایام پر تب و تاب برگزاری جام جهانی که اساسا خبرهای فوتبالی بخش عمده ای از اخبار روزانه را به خود اختصاص می داد و با وجود حواشی که برای تیم ملی فوتبال ایران پیش آمد اما این فیلم باز هم نتوانست سهمی از فروش را به خود اختصاص بدهد و جزو آثار شکست خورده بنیاد سینمایی فارابی در سال اخیر محسوب می شود، این فیلم برای یک مخاطب خود در روز گذشته فروش ۲۵ هزار تومانی را به خود اختصاص داد.
  در مجموع سینماهای کشور طی دیروز و امروز شاهد فروش ۵۱۸ میلیون تومانی بوده‌اند و طبق آمار ثبت‌شده ۱۶ هزار و ۱۱۹ مخاطب در هزار و ۳۳۲ سانس به تماشای فیلم‌های سینمای ایران نشسته‌اند؛ آن هم در یکی از سردترین ایام سال!
  گیشه سینما تحت تاثیر سرما است؟!
  سرمای شدید زمستان که در روزهای گذشته بسیاری از اداره‌ها و مراکز تجاری را در شهرهای مختلف کشور به تعطیلی کشانده است، برای سالن‌های سینما هم مشکلاتی را به وجود آورد و در عین حال تاثیرات مثبت و منفی هم بر فروش فیلم‌ها به‌جا گذاشته است.
  به گزارش ایسنا، اکران فیلم‌هایی که ماه‌ها بود روی پرده سینماها نمایش داده می‌شدند هفته قبل به پایان رسید تا شرایط بهتری در اختیار فیلم‌های جدید باشد؛ فیلم‌هایی همچون «بخارست»، «ملاقات خصوصی» و «چپ راست» که در آستانه جشنواره فجر در حال اکران هستند.
  این فیلم‌ها با توجه به ناآرامی‌های چند ماه گذشته، فروش ایده‌آل خود را ندارند و طبق اذعان دست اندرکاران این فیلم ها مشکلاتی همچون نبود شرایط مناسب برای پخش تیزرهای تبلیغاتی بخصوص از تلویزیون و نیز شدت گرفتن سرمای هوا وضعیت را برای آن‌ها سخت‌تر کرده است.
  البته تعطیلی‌ روزهای گذشته در شهرهایی مثل تهران فروش گیشه را در روزهای ابتدایی هفته تا حدی با افزایش مواجه کرد.
  در این زمینه محمد قنبری -مدیر پردیس سینمایی مگامال - درباره تاثیر سرمای هوا بر وضعیت گیشه سینماها و حضور مردم به ایسنا گفت: در پنج‌شنبه و جمعه‌ای که گذشت سرمای هوا تاثیر بسیار زیادی در کاهش مخاطب داشت و با این سرما مردم اکثرا ترجیح می‌دهند در خانه بمانند. ضمن اینکه متاسفانه خیلی از سینماها بخاطر صرفه‌جویی در مصرف گاز با مشکل گرمایشی مواجه هستند.
  او افزود: البته تعطیلی‌های اخیر سبب شد برخی کسانی که محل کارشان تعطیل است به سینما بیایند تا فیلم‌های مورد علاقه خود را ببینند و روز شنبه همین هفته که معمولا در این روز سینما مخاطب زیادی ندارد، حدود ۲۰ درصد افرایش تماشاگر نسبت به روزهای شنبه گذشته داشتیم.
  وی درباره اینکه در پردیس مگامال وضعیت سیستم‌های گرمایشی چطور است؟ توضیح داد: در سالن‌های کوچک مشکلی نداریم ولی در سالن‌های بزرگ‌تر به دلیل اینکه در مجتمع‌های تجاری بزرگ گاز برای صرفه‌جویی قطع شده است، مشکلاتی وجود دارد که البته اگر جمعیت بیشتر باشد و لباس گرم پوشیده شود شرایط برای فیلم دیدن مهیاست.
  قنبری همچنین گفت: در حال حاضر با اضافه شدن فیلم‌های جدید شرایط اکران کمی بهتر شده ولی قطعاً با ایده‌آل ما فاصله دارد. در این‌ مورد کم بودن فضای تبلیغاتی برای معرفی فیلم‌ها تاثیر دارد و شاید از هفته‌های آینده مخاطبان بیشتری از اکران فیلم‌های جدید باخبر شوند.
  مسئله‌ی نبود فضای تبلیغی برای فیلم‌ها در حالی از سوی صاحبان فیلم‌ها و سینماداران مطرح و نقد می‌شود که گویا مدتی قبل هماهنگی‌هایی میان سازمان سینمایی و سازمان صدا و سیما انجام شده و مدیران سینمایی بارها بر تسهیل شدن شرایط پخش تیزرهای فیلم‌های سینمایی از تلویزیون تاکید کرده‌اند، اما تقریبا بیشتر فیلم‌های در حال اکران چنین فرصتی را تاکنون به دست نیاورده‌اند و همین سبب شده که پخش تیزرها از شبکه‌های ماهواره‌ای دوباره جدی شود.
  در حال حاضر دو فیلم کمدی «بخارست» و «چپ راست» و ملودرام «ملاقات خصوصی» بیشترین مخاطب را در سینما دارند. روز گذشته که دومین روز تقریبا تعطیل پایتخت و برخی دیگر از شهرها بود، کل فروش سینما با ۱۸ هزار و ۸۰۰ تماشاگر، حدود ۵۸۰ میلیون تومان شد که از این رقم بیش از ۴۴۰ میلیون اش، متعلق به فروش بلیت این سه فیلم بوده است.
  براساس آمار سامانه مدیریت و فروش اکران (سمفا) تا پایان روز یکشنبه، ۲۵ دی‌ماه «بخارست» حدود ۶۴۰ هزار بلیت به مبلغ ۲۰ میلیارد و ۴۸۰ میلیون تومان، «ملاقات خصوصی» حدود ۷۷ هزار و ۵۰۰ بلیت به مبلغ کلی دو میلیارد و ۷۲۴ میلیون تومان و «چپ راست» ۲۲ هزار و ۵۰۰ بلیت به مبلغ ۸۴۰ میلیون تومان فروخته‌اند.