سرمقاله

فصل تازه درتنش روابط ایران و اروپا / جلال‌خو ‌شچهره

مشاهده کل سرمقاله ها

صفحات روزنامه

اخبار آنلاین

 • ایرانسل حامی دومین رویداد جامع معدن و صنایع معدنی
 • آمادگی ایرانسل برای همکاری با استارتاپ‌ها در حوزه هوش مصنوعی
 • برگزاری رویداد ایران‌هلث با حمایت همراه اول نمایشگاه بین‌المللی ایران هلث با حمایت همراه اول به عنوان نخستین اپراتور سلامت کشور، برگزار می‌شود.
 • مشاهده کل اخبار آنلاین

  کد خبر: 3485  |  صفحه ۶ | حوادث  |  تاریخ: 27 دی 1401
  دستگیری آخرین پدرخوانده مافیای سیسیل پس از ۳۰ سال
  “متئو مسینا دنارو”، آخرین پدرخوانده مافیای سیسیل و نفر اول فهرست افراد تحت تعقیب پلیس ایتالیا پس از ۳۰ سال گریختن از دست پلیس در “پالرمو” دستگیر شد. به گزارش ایسنا، گفته می‌شود که مسینا دنارو ۶۰ ساله در یک کلینیک خصوصی در پالرمو، مرکز سیسیل زندانی شده است.
  او متهم به ریاست “کوزا نوسترا”، مافیای بدنام سیسیل است. آن طور که گفته می‌شود او نامزد ریاست مافیا پس از مرگ “برناردو پروونزانو” در ۲۰۱۶ و “سالواتوره (توتو) رینا” در سال ۲۰۱۷ بود.
  به گزارش رسانه‌های ایتالیا او ساعت ۱۰ صبح به وقت محلی و در حالی که تحت درمان قرار داشت توسط “کارابینیری” (یک واحد نظامی و اجرای قانون در ایتالیا) دستگیر شد. گزارش شده است که بیش از ۱۰۰ مامور مسلح در دستگیری او دخالت داشته‌اند. جرجیا ملونی، نخست‌وزیر ایتالیا از نیروهای مسلح این کشور به دلیل دستگیری مهم‌ترین عضو گروه جنایتکار مافیا تشکر کرد و گفت: این یک پیروزی بزرگ برای دولت است. مسینا دنارو به دلیل جنایت‌های فراوان به طور غیابی به حبس ابد محکوم شده است. این جرایم شامل قتل جووانی فالکونه و پائولو بورسیلو، دادستان‌های ضد مافیا در سال ۱۹۹۲، بمب‌گذاری سال ۱۹۹۳ در شهرهای میلان، فلورانس و رم و همچنین دزدیدن پسر ۱۱ ساله یکی از اعضای سابق مافیا که می‌خواست علیه آن شهادت بدهد، می‌شود.
  این رئیس مافیا همچنین به جرایم مختلفی از جمله پول‌شویی و قاچاق مواد مخدر برای سندیکای جنایت‌کار سازمان‌یافته کوزا نوسترا متهم است. گفته می‌شود که او دنباله‌رو توتو رینا، رئیس خانواده کورلیونه بود که سال ۱۹۹۳ پس از ۲۳ سال فرار از دست پلیس، دستگیر شد.
  او که به «U Siccu» (مرد لاغر) معروف بود، سال ۱۹۶۲ در کاستل وترانو سیسیل به دنیا آمد. پدرش یکی از روسای قدرتمند کوزا نوسترا بود و متئو هم کسب و کار خانوادگی را ادامه داد.
  گرچه مسینا دنارو از سال ۱۹۹۳ تحت تعقیب قرار دارد اما در این مدت در مکان‌های مختلفی مخفی می‌شد و دستوراتش را برای مافیا صادر می‌کرد. هرچند که گفته می‌شود پلیس ایتالیا در سال‌های اخیر با دستگیری بیش از ۱۰۰ نفر از اعضای مافیا تا حد زیادی از قدرت او کاسته بود.