سرمقاله

آثار روانی تورم / کیکاوس پورایوبی

مشاهده کل سرمقاله ها

صفحات روزنامه

اخبار آنلاین

 • ایرانسل حامی دومین رویداد جامع معدن و صنایع معدنی
 • آمادگی ایرانسل برای همکاری با استارتاپ‌ها در حوزه هوش مصنوعی
 • برگزاری رویداد ایران‌هلث با حمایت همراه اول نمایشگاه بین‌المللی ایران هلث با حمایت همراه اول به عنوان نخستین اپراتور سلامت کشور، برگزار می‌شود.
 • مشاهده کل اخبار آنلاین

  کد خبر: 6131  |  صفحه ۴ | فرهنگ و هنر  |  تاریخ: 14 اسفند 1401
  مورد عجیب «داریوش هخامنشی» ‌در سرزمین‌های اشغالی!
  مقام‌های باستان‌شناسی در سرزمین‌های اشغالی اعلام کردند حکاکی نام «داریوش بزرگ» ‌روی یک تکه سفال فاقد اصالت است. به گزارش ایسنا به نقل از اسوشیتدپرس، مسئولان اداره آثار باستان‌شناسی در سرزمین‌های اشغالی اعلام کردند اصالت حکاکی‌ نام «داریوش یکم» ‌ـ پادشاه هخامنشی ـ روی تکه سفالی که اخیرا کشف شده است را تایید نمی‌کنند.
  این تکه سفال در ماه دسامبر ۲۰۲۲ توسط مردی کشف شد که مشغول قدم زدن در جنوب مرکزی سرزمین‌های اشغالی بود و به خاطر کشف شئی به نام «داریوش یکم» در سرزمین‌های اشغالی خبرساز شد. بر همین اساس هم، قدمت این تکه سفال به ۲۵۰۰ سال پیش نسبت داده شده بود.
  پس از انتشار خبر کشف این سفال، ‌ یک کارشناس حکاکی‌های زبان «آرامی» به مقام‌های حوزه باستان‌شناسی اطلاع داد که خودش این کلمات را روی این شئی باستانی حکاکی کرده است.
  این کارشناس که نام او اعلام نشده است، به مقامات باستان‌شناسی سرزمین‌های اشغالی گفت که خودش این کلمات را در جریان یک سفر آموزشی در تابستان سال گذشته در محوطه باستان‌شناسی «تل لاچیش» روی سفال حک کرده است تا به دانشجویان چگونگی حک کلمات در عصر قدیم را توضیح دهد.
  او گفت که پس از این کار این تکه سفال را در همان مکان رها کرده است.
  مقامات اداره آثار باستانی سرزمین‌های اشغالی اعلام کردند که اشتباه در بررسی این اثر «ناخواسته و بدون سوء نیت» صورت گرفته است، اما تصمیم کارشناس برای رها کردن قطعه سفال حک شده «سهل‌انگاری» بوده است. این قطعه سفال در آزمایشگاه بررسی شده و با توجه به این‌که مشخص شده بود یک شئی تاریخی است، سردرگمی به وجود آورد و به گمراهی محققان و برهم زدن حقیقت علمی منجر شده است.