سرمقاله

واقع نگری برای حل بحران / ژوبین صفاری

مشاهده کل سرمقاله ها

صفحات روزنامه

اخبار آنلاین

 • آغاز عملیات اجرایی پروژه فیبرنوری ایرانسل در شهرهای اردکان، شوش و بندر دیلم
 • فینال بزرگ با دو سبک متفاوت/ با تلویزیون اینترنتی آرپا، هیجان را قاب کنید
 • طوفان یامال، باد دماغ امباپه را خواباند!/ تا فینال با تلویزیون اینترنتی آرپا
 • مشاهده کل اخبار آنلاین

  کد خبر: 8225  |  صفحه ۲ | سیاست روز  |  تاریخ: 12 اردیبهشت 1402
  شمخانی در دیدار مشاور امنیت ملی نخست‌وزیر هند:
  فعال‌سازی مکانیسم ریال - روپیه در پیشبرد اهداف مشترک اقتصادی نقش تعیین کننده‌ دارد
  آجیت دوآل مشاور امنیت ملی نخست وزیر هند که به تهران سفر کرده است، صبح امروز با نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و پیرامون روابط سیاسی، امنیتی به ویژه مسائل اقتصادی دو و چندجانبه و مهم ترین تحولات منطقه‌ای و بین المللی گفت‌وگو کرد.
  به گزارش ایسنا، علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی در این دیدار گفت: اشتراکات تمدنی، تاریخی و فرهنگی ریشه دار، اراده رهبران دو کشور و همچنین استقلال راهبردی ایران و هند، بسترهای اصلی در مسیر توسعه همکاری های دو جانبه است.
  وی با بیان این که روابط ایران و هند علیه هیچ کشور دیگری نیست و از اراده طرفهای ثالث نیز متاثر نمی‌شود، گفت: تحولات جهانی و منطقه‌ای شرایط بسیار مناسبی را برای تقویت تعاملات فی مابین در حوزه انرژی، حمل و نقل و ترانزیت، فناوری و بانکی میان ایران و هند ایجاد کرده است.
  شمخانی گفت: فعال سازی مکانیسم ریال-روپیه اقدام ضروری و مهمی است که در پیشبرد اهداف مشترک در حوزه های مختلف اقتصادی نقش تعیین کننده خواهد داشت.
  وی با بیان این که از ارتقاء نقش و موقعیت هند در تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی استقبال می‌کنیم و حضور فعال دهلی در ابتکارات سیاسی، اقتصادی و امنیتی با مشارکت کشورهای آسیای مرکزی و حوزه خلیج فارس را لازم و راهگشا می‌دانیم، گفت: مشارکت دو کشور برای احصاء و بهره گیری از فرصت‌های حاصل از تحولات منطقه ای و جهانی و همچنین همکاری فعال در سازمان شانگهای و گروه بریکس تامین کننده منافع ملی ایران و هند است.
  وی افزود: تصمیمات اتخاذ شده برای رفع موانع تداوم همکاری در پروژه چابهار می‌تواند در تغییر وضعیت غیر مناسب فعلی بسیار موثر باشد.
  آجیت دوآل، مشاور امنیت ملی نخست وزیر هند نیز گفت:نفوذ جدی فرهنگ ایران در زندگی روزمره مردم هند، نشان دهنده پیوندهای عمیق میان دو ملت است که شاید در سطح منطقه نتوان نمونه دیگری برای آن ارائه کرد.
  وی افزود: کشورهای مستقل می بایست با شناخت ویژگی های تحولات جدید جهانی و همزمان با تقویت توانمندی های داخلی خود، برای توسعه همکاری‌های منطقه ای و ایفای نقش بین المللی موثر آماده شوند.
  توافق ایران و عربستان سعودی برای عادی سازی روابط علاوه بر اثرات عمیق منطقه ای در تغییر مناسبات در نظام بین الملل نیز تأثیرات جدی خواهد داشت.
  دوآل گفت: به سهم خود از نقش محوری و تعیین کننده جنابعالی (دریابان شمخانی) در مدیریت روند عادی سازی روابط تهران و ریاض و توافق حاصل شده میان دو کشور قدردانی می کنم.
  وی افزود: بر تداوم همکاری مشترک در خصوص کمک به ثبات در افغانستان و جلوگیری از توسعه حضور و نقش آفرینی تروریسم تکفیری در این کشور و همچنین ایجاد دولت مسئول و فراگیر در افغانستان تاکید داریم. چابهار را دروازه ورود هند به همکاری های اقتصادی همه جانبه با ایران می دانیم و آماده افزایش رایزنی ها برای رفع مشکلات موجود هستیم.