سرمقاله

ضرورت بازاندیشی و بازکنشی در پنداشت ها و کنش ها

محمدعلی نویدی

رئیس‌جمهوری با اشاره به اینکه ما خواهان صلح و امنیت با جهان هستیم، گفت: تمام کشورهای منطقه خلیج‌فارس و دریای عمان در سایه قدرت ملت ایران می‌توانند در فکر تشکیل یک اتحادیه بزرگ باشند.
حجت‌الاسلام حسن روحانی در سخنرانی خود در جمع مردم بندرعباس با تاکید بر اینکه ما خواهان صلح و امنیت با جهان هستیم، اظهار کرد: تا روزی که جهان با نگاه صلح به ما نگاه کند، ما حافظان این مسیر استراتژیک در این منطقه هستیم و تا روزی که دنیا فکر توطئه نسبت به ملت ایران را در سر نپروراند امنیت این مسیر را حفظ خواهیم کرد. وی همچنین افزود: ما به کشورهای حاشیه جنوب خلیج‌فارس اعلام می‌کنیم که همسایه خوبی برای شما بوده، هستیم و خواهیم بود، دیگران شما را اغفال نکنند. بیگانگان و بدخواهان پشت سر شما شعار ندهند، زیرا آنها به فکر منافع شما نیستند. آنها به این فکر می‌کنند که چگونه سلاح خود را به قیمت گران به شما بدهند و نفت شما را ارزان ببرند. رئیس‌جمهوری ادامه داد: من اعلام می‌کنم تمام کشورهای کنار این آبراه مهم از هند و پاکستان گرفته تا کشورهای سواحل عمان و خلیج‌فارس، سواحل عربستان و سایر کشورها تا عراق همه می‌توانند در سایه قدرت ملت ایران و تصمیم صلح‌خواهانه این ملت، در فکر تشکیل یک اتحادیه بزرگ برای تجارت، گردشگری، صنایع و انرژی باشند. وی همچنین تاکید کرد: ما برای قدرت دفاعی خود با هیچ کشوری مذاکره نخواهیم کرد. روحانی با اشاره به اینکه در جنگ تحمیلی و همچنین جنگ دوم خلیج‌فارس مردم ایران امنیت این آبراه بزرگ بین‌المللی را حفاظت کردند، تصریح کرد: مردم می‌توانستند به دلایلی نه چندان غیرمنطقی، جهان را در فشار قرار دهند، اما مردم ایران و هرمزگان و پاسداران این سرزمین نخواستند از مردم جهان انتقام بگیرند. در طول جنگ تحمیلی نیروی دریایی و هوایی قدرتمند ارتش جمهوری اسلامی ایران از این آبراه حفاظت کرده و با اسکورت اف 14‌ها و ناوچه‌های نیروی دریایی، نفتکش‌ها به سلامت از این منطقه عبور کردند. اکنون نیز این آبراه مهم توسط نیروی دریایی سپاه و ارتش حفاظت می‌شود. نیروی دریایی همچنین در تنگه باب‌المندب، دریای سرخ و اقیانوس هند حافظ کشتیرانی تجاری جهان است. رئیس‌جمهوری با بیان اینکه ما به تمام جهانیان اعلام می‌کنیم که آنچه برای دفاع از سرزمین‌مان نیاز داشته باشیم به دست هنرمندان، صنعتگران، سربازان و سرداران‌مان تهیه خواهیم کرد، گفت: ما از جهانیان اجازه نخواهیم گرفت. این فرمان خدا به ماست که در برابر دشمنان ایستادگی کنیم و اینکه هر کس که بخواهد در سایه توطئه ایران را مورد نگاه خائنانه قرار دهد در برابرش می‌ایستیم. وی تاکید کرد: ما برای ساخت موشک، تانک، نفربر و هلی‌کوپترمان از کسی اجازه نگرفتیم و نخواهیم گرفت. ما برای تامین امنیت منطقه نیاز به بیگانگان نداریم اما برای ترتیبات امنیت منطقه آماده‌ایم تا با کشورهای همسایه و دوست‌مان به مذاکره بنشینیم.
رئیس‌جمهوری با تاکید بر اینکه ما پای پیمان‌مان ایستاده‌ایم تا روزی که طرف مقابل پیمان را زیر پا نگذاشته است، اظهار کرد: ما به تعهدات‌مان پایبند هستیم اما نمی‌گذاریم که دیگران از آن سوء استفاده کنند. وی تاکید کرد: آمریکا وقتی در موضوع برجام تنها ماند بار دیگر به صحنه آمد تا از انتقادات و یا اعتراضات برخی از مردم در دی ماه سوء استفاده کند و پرونده ایران را به شورای عالی امنیت سازمان ملل ببرد، اما از 15 کشور عضو شورای امنیت، آمریکا باز هم تنها ماند و منزوی شد. دو شب پیش هم بار دیگر آمریکا به شورای امنیت رفت تا درباره یمن، ایران را محکوم کند اما باز هم تنها ماند و تیرش به سنگ برخورد کرد. وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره دوباره به تلاش‌های آمریکا برای ضربه زدن به ملت ایران، اظهار کرد: آمریکا در سال‌های اخیر سه بار علیه ایران عمل کرده است و به جایی نرسیده و تا زمانی که ملت ایران متحد در کنار یکدیگر ایستاده باشند و به فکر توسعه کشور در کنار یکدیگر باشند به هیچ جایی نخواهد رسید. توسعه ایران را ملت ما تضمین می‌کند و دولت و مردم در کنار هم قرار دارند تا از تنگناها عبور کنیم.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام