سرمقاله

ضرورت بازاندیشی و بازکنشی در پنداشت ها و کنش ها

محمدعلی نویدی

معصومه معظمی
قانون مالیات بر ارزش افزوده که طبق اصل ۸۵ قانون اساسی، صحن علنی مجلس اجرای آزمایشی آن را در سال 86 برای مدت پنج سال تصویب کرد، در خرداد 87 به تایید شورای نگهبان رسید و با ۵۳ ماده و ۴۷ تبصره برای اجرا ابلاغ شد. البته گفتنی است که پس از اجرای آزمایشی 5 ساله این قانون، به مدت 4 سال است که هر ساله در بودجه تمدید می‌شود. مسئله‌ای که کارشناسان اقتصادی اعم از اتاق اصناف و نمایندگان اقتصادی مجلس تاکید دارند اجرای این قانون به درستی انجام نشده است. یعنی بجای اینکه در راستای حمایت از تولید و اصناف باشد، به ضرر کسب و کار عمل کرده و صرفا به نفع جیب دولت بوده است. بنابراین دولت در راستای اصلاح این قانون اسفند سال گذشته لایحه پیشنهادی خود را به مجلس داد. این لایحه مدتی است که در کمیته ویژه و کمیسیون اقتصادی بررسی می‌شود. گفتنی است در حال حاضر نزدیک به 30 ماده آن بررسی و اصلاح شده است و طبق خبر رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس تا اردیبهشت ماه سال 97 این اصلاحیه نهایی خواهد شد.
محمدرضا پورابراهیمی، در توضیح روند پیشرفت بررسی این لایحه به «ابتکار» گفت: «لایحه اصلاح افزایش بر ارزش افزوده بعد از بررسی در کمیته اقتصادی به صحن کمیسیون آمد. در حال حاضر حدود 30 درصد آن در کمیسیون، جمع بندی شده است و بخش‌های دیگر هم آماده بررسی است.» او ادامه داد: «به دلیل وجود دیدگاه‌های مختلف در خصوص مالیات بر ارزش افزوده و تغییر مدل اجرایی آن، جلسات کمیته بررسی با حضور کارشناسان، اساتید دانشگاه، مدیران مربوطه و تشکل‌های بخش خصوصی برگزار شد و نهایتا جمع‌بندی کمیسیون با نظر رئیس مجلس این بود که متناسب با شرایط اقتصادی کشور اصلاحات مربوط به قانون مالیات بر ارزش افزوده اعمال شود.» او همچنین خبر داد: « به نظرم ظرف 10 جلسه دیگر در کمیسیون و چند جلسه دیگر در کمیته کار دارد و پس از آن نهایی شده و برای رای‌گیری به صحن علنی مجلس می‌آید.» محمدرضا جعفریان، مشاور اتاق اصناف ایران در امور مالیاتی هم در توضیح این قانون به «ابتکار» گفت: «قانون مالیات بر ارزش افزوده که قانونی آزمایشی است، قرار بود برای 5 سال به طور آزمایشی اجرا شود، ولی الان 4 سال است هرساله در بودجه تمدید می شود.» او ادامه داد: «این قانون برای دولت محاسنی داشته است ولی قرار بود قانون مصرف را ساماندهی کند که در نهایت مالیاتی از مصرف کننده دریافت شود. معتقدم اگر درست اجرا می‌شد یکی از بهترین قوانینی بود که در جهت توزیع ثروت و ساماندهی مصرف در کشور اجرا شده است، ولی متاسفانه بعد از 9 سال اجرا در کشور، ایرادهایی دارد و به درستی اجرا نمی شود و به کسب و کار ضربه زده است.»
قانون مالیات برارزش افزوده شفاف نبوده است
این فعال اتاق اصناف ایران تصریح کرد: «شفاف سازی در این راه درست اجرا نشده است و فقط درراستای وصولی تحقق یافته و از آنجایی که در این قانون 53 ماده و نزدیک به 400 دستورالعمل و بخش‌نامه داریم، نشان می‌دهد در اجرا دچار مشکل و چالش هستیم.» جعفریان همچنین تاکید کرد: «این نشان می‌دهد که مالیات بر ارزش افزوده بجای مصرف، بر تولید و بنگاه‌های واسط بیشتر اثر کرده است در حالی که قرار نبود بر تولید اثری داشته باشد. همچنین از آنجایی که ردیابی‌ها در اقتصاد کشور ما نشان داده نمی‌شود و شناسایی به درستی انجام نمی‌شود، مالیات بر ارزش افزوده بخش تولید و واسط را نشانه گرفته است.» این مشاور اتاق اصناف ایران در امور مالیاتی همچنین به عملکرد سلیقه‌ای مجریان قانون انتقاد کرد و با بیان اینکه «مجریان قانون آموزش‌های لازم را ندیده اند و مودیان مالیاتی را درست تربیت نشده‌اند»، تاکید کرد که همین دلایل اجرای قانون را دچار مشکل کرده است. پورابراهیمی هم در ادامه گفت‌وگوی خود با «ابتکار» گفت که به طور یقین تا اردیبهشت ماه این اصلاحیه نهایی می‌شود و همه ایرادها و نقص‌هایی که تا کنون در این باره وجود داشته است در قالب اصلاح قانون عملیاتی می‌شود. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: «تا کنون 30 محور مهم و اساسی ایرادات که فعالان اقتصادی به ما اعلام کرده‌اند، تاکنون احسا شده‌اند. موضوعاتی مختلف دیگری هم وجود دارد ولی به طور کلی درباره محورهایی که در زمینه اجرا مشکل داشته‌ایم و نتوانسته‌ایم تا کنون آنها را اجرایی کنیم و با این اصلاحیه‌ها آنها را برطرف خواهیم کرد.»
مالیات بر ارزش افزوده به نام کسب و کار به کام دولت
نکته قابل توجهی که کارشناسان به آن تاکید دارند این است که اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده برای دولت درآمد کسب کرده است، اما بر روی فضای کسب و کار تاثیر نامطلوبی داشته است. چرا که تولیدکننده علاوه بر اینکه باید مالیات خود را پرداخت می‌کرد، مالیات بر ارزش افزوده نیز بر گردن آنها افتاده بود که باید آن را نیز به سازمان امور مالیاتی پرداخت می‌کرد. هادی قوامی، نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس هم در این باره اعتقاد دارد: «با اجرای این طرح مالیات بر ارزش افزوده بر دوش تولیدکنندگان و پیمانکاران افتاده بود و این امر آنها را ضعیف کرده بود و از سوی دیگر موجب شده بود تا فضای کسب و کار ضعیف شود.» او همچنین بر جرائم مالیاتی اشاره کرد و گفت: «جرائم مالیات بر ارزش افزوده بسیار بالا بود و حتی تا سه برابر هم پرداخت می‌شد که به ضرر تولید و کسب و کار بود.» هادی قوامی در جلسه شورای برنامه ریزی استان خراسان شمالی با اشاره به اینکه عمر این قانون به پایان رسیده است، تاکید کرد: « قرار بر این بود تا این قانون به صورت آزمایشی برای مدت پنج سال اجرایی شود که این امر انجام شده و هم اکنون حذف شده است و تا زمانی که اصلاحات لازم برای این قانون صورت نگیرد، قانون مالیات بر ارزش افزوده اجرایی نمی‌شود.» جعفریان هم با بیان اینکه « از سال 93 تاکنون این لایحه پیشنهادی در کمیته‌های متعدد مورد بررسی قرار گرفته است و تاکنون نتیجه ای نداشته است»، تصریح کرد: «دولت در اسفند سال گذشته لایحه اصلاحی پیشنهاد خود را به مجلس فرستاد و در 6 ماه اول سال کمیسیون اقتصادی مجلس روی این لایحه پیشنهادی کار کرد و تا آذر ماه کمیسیون اقتصادی تا ماده 25 آن را بررسی کرده بود و مابقی 53 ماده این لایحه پیشنهادی تا زمان بررسی بودجه باقی مانده بود.» او اضافه کرد: «حالا که بررسی بودجه 97 در صحن علنی مجلس به اتمام رسیده است، امیدواریم زودتر این لایحه اصلاحی در کمیسیون اقتصادی بررسی، تصویب و برای تصویب نهایی به صحن علنی مجلس ارائه شود.» او با اشاره به اظهارات پورابراهیمی درباره تعیین زمان اردیبهشت ماه برای نهایی شدن این قانون، به «ابتکار» گفت: «نمی دانم تا چه حد این وعده محقق شدنی است ولی باید منتظر باشیم و ببینیم.»
مجلس و دولت در این زمینه تعامل کافی را دارند
پورابراهیمی که ریاست کمیسیون اقتصادی مجلس را بر عهده دارد، به برخی موارد اصلاحی این لایحه اشاره کرد و گفت: « لیست کالاهایی که مشمول هستند و تخفیف مالیاتی و ترجیح مالیاتی دارند و عادی هستند یکی از موارد اصلی و جدی ما در اصلاح این لایحه است که در حال حاضر به طور جدی به دنبال اعمال آن هستیم.» او همچنین تاکید کرد که درباره اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده، مجلس و دولت همکاری و تعامل جدی و کافی با یکدیگر دارند. جعفریان، مشاور اتاق اصناف ایران در امور مالیاتی نیز در ادامه گفت‌وگوی خود با «ابتکار» ابراز امیدواری کرد که هرچه زودتر این لایحه مورد بازنگری و اصلاح قرار بگیرد تا هر ساله در بودجه تمدید نشود. او همچنین همچنین از مجریان قانون خواست قانون را به شکل مصوب آن اجرا کنند، نه به طور سلیقه‌ای و تفسیر به رای ممیزهای هر منطقه. چرا که ممیزها حق تفسیر قانون را ندارند ولی بنا به سلیقه و ذهن خودشان قانون را اجرا می‌کنند که به ضرر جیب مردم خواهد بود.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام