سرمقاله

پذیرش مشکل، مقدمه اصلاح

ژوبین صفاری

سازمان خصوصی‌سازی اعلام کرده با توجه به مشکلاتی که درباره هپکو وجود دارد خریدار آن نتوانسته آن مشکلات را برطرف کند، در نتیجه این شرکت به واگن سازی کوثر خریدار قبلی‌اش باز می‌گردد.
سیدجعفر سبحانی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره واگذاری شرکت هپکو اظهار کرد: هپکو ۱۰ سال قبل به صورت مزایده واگذار شده بود و خریدار آن شرکتی به نام واگن‌سازی کوثر بود. شرکت خریدار در دو سه سال اول، تعهداتش را انجام داد و بعد از آن برای انجام تعهداتش ناتوان بود. وی افزود: با توجه به اینکه شرکت واگن‌سازی کوثر در انجام تعهداتش ناتوان بود، ما از او وکالت گرفتیم تا با آن وکالت بتوانیم هپکو را واگذار کنیم. بعد از آن دو یا سه نوبت هم برای این شرکت مزایده برگزار کردیم اما متاسفانه مشتری برای خرید آن نیامد. سبحانی ادامه داد: چون این واگذاری قرار بود از طریق وکالت انجام شود و از طریق مزایده مشتری برای آن نیامده بود، می‌توانستیم از طریق مذاکره این مشکل را حل و فصل کنیم. در واگذاری‌های دولتی معمولا به خاطر حاشیه‌ها و جوی که وجود دارد، از روش‌ مذاکره استفاده نمی‌کنیم و حتی اگر بنگاه چندین بار هم برایش مزایده انجام شده باشد، باز هم از طریق مذاکره کار را جلو نمی‌بریم اما در مورد بنگاه‌هایی که با وکالت آنها را واگذار می‌کنیم به نوعی بخش خصوصی محسوب می‌شوند و ما می‌توانیم از طریق مذاکره واگذاری را انجام دهیم.
مشاور رئیس سازمان خصوصی‌سازی توضیح داد: در سال‌های گذشته با توجه به مذاکراتی که انجام دادیم، هپکو به شرکت هیدرو اطلس واگذار شد. آقای احمدپور دو سال و اندی عهده‌دار هپکو بودند اما در نهایت با توجه به مشکلاتی که از قبل وجود داشت، ایشان هم نتوانستند آن مشکلات را حل کنند. در نتیجه در بهمن ماه سال گذشته او از سهامداری هپکو استعفا داد. او امروز هم اصرار دارد که از سهامداری این شرکت استعفا دهد و حالا قرار بر این است سهام را به خریدار قبلی که واگن‌سازی کوثر است، برگرداند. گفتنی است سازمان خصوصی‌سازی برای حفظ منافع دولت و مردم طبق قانون در این گونه مواقع می‌تواند یا خودش شرکت را برای بار دیگر عرضه کند یا به وکالت از خریدار این عرضه صورت پذیرد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام