سرمقاله

دودش به چشم اکثریت ونونش به جیب اقلیت‌!

محمدعلی وکیلی

سیاست‌ خارجی آلمان در خاورمیانه و تلاش این کشور برای نجات توافق هسته‌ای با ایران باعث ناخشنودی عربستان سعودی شده است. عربستان در واکنش به این سیاست‌ها سفارش‌های اقتصادی خود را به شرکت‌های آلمانی متوقف کرده است.
در همین رابطه خبرگزاری دویچه وله به نقل از رویترز از توقف سفارش‌های اقتصادی عربستان سعودی به شرکت‌های آلمانی خبر داده است. این گزارش متکی بر اطلاعاتی است که از سوی هفته‌نامه اشپیگل منتشر شده و طبق آن محمد بن سلمان، شاهزاده عربستان به مسئولان اقتصادی این کشور دستور داده است، معاملات تجاری خود را با آلمان متوقف کنند. محدودیت سفارش شامل شرکت‌های بزرگ آلمانی و از جمله شرکت زیمنس، شرکت داروسازی بایر و همچنین شرکت بورینگر می‌شود. این شرکت‌ها ظرف سالیان گذشته با وزارت بهداشت عربستان همکاری فشرده‌ای داشتند.
بر اساس اطلاعات هفته‌نامه اشپیگل، محدودیت‌های پیش‌بینی شده به فعالیت شرکت خودروسازی دایملر نیز آسیب می‌رساند. شرکت دایملر قرار بود صدها اتوبوس مرسدس برای شبکه حمل و نقل شهری مسافران در ریاض و جده به عربستان تحویل دهد.
شرکت‌های آلمانی فعال در عربستان
حدود ۸۰۰ شرکت آلمانی در عربستان سعودی فعالیت اقتصادی دارند. در سال ۲۰۱۷ حجم بازرگانی دو کشور آلمان و عربستان حدود ۶ میلیارد و ۶۰۰ میلیون یورو بوده است. به این ترتیب حجم بازرگانی دو کشور آلمان و عربستان سعودی دو برابر حجم مبادلات بازرگانی آلمان و ایران است. اما، صادرات آلمان به عربستان تنها نیم درصد کل صادرات آلمان را تشکیل می‌دهد. عربستان سعودی رسما علت کاهش مبادلات بازرگانی خود با دولت آلمان و محدود کردن سفارش‌های اقتصادی از شرکت‌های آلمانی را سیاست خارجی این کشور در خاورمیانه اعلام کرده است.
توافق هسته‌ای با ایران
افزون بر سیاست خارجی آلمان در خاورمیانه، صاحبان قدرت در عربستان از سیاست آلمان در قبال توافق هسته‌ای با ایران نیز ناخرسند هستند. آلمان به موازات فرانسه و بریتانیا خواستار حفظ و اجرای توافق هسته‌ای با ایران است. اما، تنش در مناسبات دیپلماتیک آلمان و عربستان سعودی به نوامبر سال ۲۰۱۷ باز می‌گردد. عربستان سعودی در نوامبر سال گذشته میلادی سفیر خود را از آلمان فراخواند. علت این امر، اظهارات وزیر امور خارجه وقت آلمان، زیگمار گابریل بود. گابریل عربستان سعودی را به‌گونه‌ای غیر مستقیم به ماجراجویی در منطقه متهم کرده بود. عربستان از اعزام مجدد سفیر خود به آلمان تا این لحظه اجتناب ورزیده است.
نگرانی شرکت‌های آلمانی
اولیور اومس، رئیس اتاق بازرگانی خارجی آلمان از نگرانی فزاینده شرکت‌های آلمانی سخن گفته است. تلاش‌های هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان نیز تا کنون نتوانسته از تنش ایجاد شده در مناسبات دیپلماتیک دو کشور بکاهد. در همین رابطه یوهان داوید وادپول، معاون رئیس فراکسیون دو حزب دموکرات مسیحی و سوسیال مسیحی در پارلمان آلمان گفته است: در راستای منافع برخاسته از سیاست خارجی آلمان، باید وزیر امور خارجه این کشور، هایکو ماس، موفق به عادی سازی مناسبات تنش‌زده آلمان با عربستان شود.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام