سرمقاله

پیوستن ایران به سازمان همکاری شانگهای و فرصت های دوسویه

شهاب زمانی

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: با تصویب طرح نظام صنفی هنر می‌توانیم امنیت و آرامش را در جامعه فرهنگ و هنر کشور به‌وجود آوریم.
به گزارش ایلنا، نشست شورای عالی خانه هنرمندان ایران با حضور ابراهیم حقیقی (رئیس شورای عالی) و مجید رجبی معمار (مدیرعامل خانه هنرمندان ایران)، اعضای شورای عالی و احمد مازنی (رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس) در محل خانه هنرمندان ایران برگزار شد.
مجید رجبی معمار در ابتدای این نشست گفت: خانه هنرمندان ایران یک نهاد مستقل و غیر سیاسی است که ۲۰ سال پیش تاسیس شده است و اساسنامه آن به ثبت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی رسیده است. در خانه هنرمندان ایران ۱۲ انجمن و خانه اصلی عضو هستند و از هر یک از این انجمن‌ها، نماینده‌ای به عنوان عضو شورای عالی خانه هنرمندان ایران انتخاب شده است و کار اعضای شورای عالی خانه هنرمندان، تصمیم‌گیری کلان فعالیت‌های خانه، عزل و نصب مدیرعامل خانه و نظارت بر فعالیت‌های عملکرد خانه هنرمندان ایران است.
رجبی معمار افزود: یکی از مهم‌ترین دستاوردهای دولت باید توجه ویژه به حوزه هنر و حمایت از هنرمندان باشد که با تشکیل نظام صنفی هنر در آینده ابعاد مختلف آن بهتر و بیشتر مشخص خواهد شد. در برنامه ششم توسعه به دولت تکلیف شده که حمایت‌های بیشتری از هنرمندان داشته باشد و نمایندگان باید اجرای این قانون را پیگیری کنند. پیگیری‌های لازم برای طرح نظام صنفی هنر در کشور انجام شده و امیدواریم با تصویب آن در مجلس شورای اسلامی زمینه اجرایی شدن آن فراهم شود.
او افزود: طبق برنامه ششم توسعه این لایحه باید در شهریور سال ۱۳۹۵ آماده می‌شد و در مجلس ارائه داده می‌شد اما تاکنون میسر نشده است. امیدوارم که این لایحه در آینده نزدیک به بهترین شکل تصویب شود تا مشکلات هنرمندان برطرف شود و رشته‌های هنری به عنوان شغل رسماً شناخته شوند.
احمد مازنی با بیان اینکه نظام صنفی هنر ضرورتی است که جامعه هنری به شدت به آن نیاز دارد ادامه داد: معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز خبر از تهیه لایحه مرتبط با این موضوع داده است به همین دلیل ضمن درخواست سرعت دادن به این کار، در تدوین نظام هنر پیگیری کردم که براساس پیگیری‌های انجام شده تاکنون طرح مدونی برای آن تدوین و ارائه نشده است.
وی گفت: در واقع اگر نظام صنفی هنر مد نظر قرار بگیرد صنوف بسیار وسیع‌تری را در بر می‌گیرد. امید است با تصویب این نظام شرایط هنرمندان تغییر کند و چارچوب حق و حقوق و مسائل مرتبط با آنها مشخص شود. در تلاش هستیم تا در مجلس، قانون صنفی هنر را تصویب کنیم، زیرا هنرمندان فاقد قوانین مناسب هستند و همین مسئله مشکلاتی را ایجاد کرده است. در حال‌ حاضر هنرمندان مانند کارگران باید از طریق وزارت رفاه به دنبال حقوق خود باشند که این امر در ‌شان آنها نیست. امیدوارم این قانون هرچه سریع‌تر توسط مجلس تصویب شود. در دفتر کارم در خارج از مجلس شورای اسلامی جلسات متعددی برای تهیه و تدوین طرح کامل نظام صنفی هنر برگزار کرده‌ایم و در این جلسات از نظرات افراد صاحب نظر در این حوزه بهره گرفته‌ایم.
رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس افزود: برای مطرح کردن این طرح در مجلس باید به مسائل مختلف فکر کنیم. اگر این طرح را بدون در نظر گرفتن مسائل مالی بخواهیم در مجلس مطرح کنیم با امضای ۱۵ نماینده می‌توان آن را در صحن مجلس مطرح کرد. اما اگر بخواهیم به مسائل مالی هم فکر کنیم باید محل تامین بودجه این بخش را نیز مشخص کنیم.
اگر اساسنامه در مجلس تصویب شود از نظر مالی می‌توانیم در صندوق ذخیره ارزی کمک بگیریم. متاسفانه در حال حاضر شش الی هفت درصد کل بودجه کشور به فرهنگ و هنر اختصاص پیدا کرده است که بودجه بسیار ناچیز است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام