سرمقاله

سیاست در سنجه اقدام

علیرضا صدقی

رئیس‌کل بانک مرکزی در دومین روز سفر خود به عراق، با روسای بانک‌ها، اعضای اتاق بازرگانی و فعالان اقتصادی عراق دیدار و گفت‌وگو کرد.
به گزارش ایلنا، عبدالناصر همتی در این دیدار ضمن بر شمردن دستاوردهای انقلاب اسلامی در چهار دهه گذشته گفت: آمریکا در دو مرحله سخت‌ترین تحریم‌ها را برای ایران به اجرا درآورد و درصدد بود با تضعیف پول ملی، هرج و مرج در ایران را به‌وجود آورد اما با همت مسئولان نظام و مردم ایران، توانستیم تورم را کنترل و ثبات را در امور اقتصادی حاکم کنیم.
وی با اشاره به مذاکرات انجام‌شده با رئیس‌کل بانک مرکزی عراق اظهار کرد: نکته بعدی‌ روابط ایران با کشور دوست و برادر عراق است. در این راستا دیروز و امروز توافق‌های خوبی با رئیس‌کل بانک مرکزی عراق داشتیم و معتقدیم روابط بانکی کلید توسعه روابط اقتصادی دو طرف است.
رئیس شورای پول و اعتبار ادامه داد: اراده بزرگی در توسعه روابط دوطرفه در مسئولان عراقی دیدم‌ ضمن آنکه نخست‌‌‌وزیر عراق، حمایت قاطعی از مذاکرات دوجانبه و توافق‌های انجام شده داشت.
همتی در تشریح سازوکار انجام معاملات با تجار عراقی تصریح کرد: طبق توافق انجام شده، قرار است بانک مرکزی ایران حساب‌های یورویی و دیناری داشته باشد و مبادلات گاز و نفت با این حساب‌ها انجام شود.
وی با تاکید بر اینکه هم‌‌اکنون بزرگ‌ترین شریک ما عراق است، خاطرنشان کرد: صادرکنندگان ایرانی بر اساس توافق‌های انجام شده باید بتوانند از طریق بانک‌های عراقی فعالیت کنند و در همین راستا نیز بانک‌های ایرانی می‌توانند در بانک‌های عراقی حساب دیناری داشته باشند‌ بنابراین با این توافق‌ها و موافقت نخست‌‌‌وزیر عراق، روابط بانکی ایران و عراق بسیار قوی‌تر خواهد شد و گسترش روابط تجاری بین دو کشور بر این پایه شکل خواهد گرفت.
رئیس‌کل بانک مرکزی افزود: شرکت‌های عراقی هم می‌توانند در بانک‌های ایرانی حساب افتتاح کنند و مبادلات خود را با دینار انجام دهند.
در این دیدار رئیس اتاق بازرگانی عراق ضمن تاکید بر روابط مثبت دو کشور، به مکانیزم فعالیت شرکت‌های عراقی و ایرانی اشاره کرد.
همچنین رئیس بانک الرشید عراق با ارائه پیشنهاد تاسیس یک شعبه این بانک در ایران گفت: بر اساس چارچوب بانک مرکزی عراق آماده همکاری با شرکت‌های مالی ایرانی هستیم. در همین راستا نیز درخواست تاسیس یک شعبه در ایران را داریم که در صورت موافقت، این موضوع نقش مهمی در تبادلات تجاری دو کشور خواهد داشت.
همتی در پاسخ به رئیس بانک الرشید درخصوص تاسیس شعبه در ایران بیان کرد: بر اساس توافق‌های انجام شده با پیشنهاد تاسیس و افتتاح شعب بانک‌های عراق در ایران موافق و معتقدم افتتاح شعب بانک‌های عراقی در ایران می‌تواند به زنجیره توافق و گسترش آن کمک کند.
وی با بیان اینکه جلسات منظم و مشترک طرفین لازم است ماهانه برگزار شود، اظهار امیدواری کرد که با توافق و دستورات صریح نخست‌وزیر عراق شاهد عملیاتی شدن توافق‌های انجام شده باشیم.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام