سرمقاله

پیوستن ایران به سازمان همکاری شانگهای و فرصت های دوسویه

شهاب زمانی

معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر به فعالیت تولیدکنندگان بین‌المللی ارزهای مجازی در کشور اشاره کرد و گفت: پایین بودن تعرفه برق در ایران موجب استقبال این تولیدکنندگان شده است.
محمود‌رضا حقی‌فام افزود: با توجه به فعالیت تولیدکنندگان ارز مجازی بین‌المللی از جمله تولیدکنندگان چینی در کشور، دنبال تعیین تعرفه مجزا برای آنان هستیم.
به گزارش ایرنا، وی با اشاره به یارانه‌دار بودن برق در کشور که عامل افزایش فعالیت این تولیدکنندگان ارز مجازی شده است، گفت: اکنون نگرانی ما حضور بیشتر تولیدکنندگان ارز مجازی بین‌المللی با توجه به نرخ پایین برق و استفاده بیش از حد از برق است.
حقی‌فام خاطرنشان کرد: تعیین تعرفه صنعتی و یا صادراتی دو راهکار پیشنهادی است تا بتوان مصرف این مشتریان را مدیریت کرد.
معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر گفت: با توجه به اینکه نرخ برق در سایر نقاط جهان واقعی است، تولیدکنندگان ارز مجازی تمایل دارند در کشورهایی فعالیت کنند که نرخ برق کمتری داشته باشد تا تولید برای آنها مقرون‌به‌صرفه باشد‌ بنابراین با توجه به یارانه‌دار بودن برق در کشورمان، احتمال می‌رود تعداد این تولیدکنندگان افزایش یافته و فشار بیشتری به شبکه برق وارد کنند. حقی‌فام ادامه داد: مخالف فعالیت این تولیدکنندگان در کشور نیستیم اما معتقدیم باید نرخ تعرفه برای آنها بیشتر باشد و پول برق مصرفی را هم بدهند.
وی در پاسخ به این سوال که شرکت توانیر برای حذف قبض‌‌های کاغذی و استفاده از روش‌های الکترونیک چه برنامه‌ای دارد، گفت: حذف قبض‌های کاغذی به عنوان یکی از تکالیف امسال از سوی شرکت توانیر به ستاد اقتصاد مقاومتی ارسال شده است و براین اساس به جد دنبال اجرایی کردن آن خواهیم بود. معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر افزود: اجرای این طرح به صورت آزمایشی در استان سیستان و بلوچستان انجام شده است و تلاش می‌شود به‌زودی به سراسر کشور تسری داده شود.
حقی‌فام در عین حال سراسری شدن این موضوع را نیازمند اخذ مجوزهایی دانست و گفت: این مجوزها هم درحال دریافت هستند تا زودتر اجرایی شود و نیز قبض کاغذی برای مشترکان همچنان صادر می‌شود.
توانیر تاکید بر اخذ به موقع مطالبات خود در مناطق سیل‌زده ندارد
معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر با بیان اینکه این شرکت همواره و در مواقع بروز بحران‌های طبیعی، بخشودگی‌هایی برای مشترکان لحاظ کرده است گفت: با توجه به بروز سیل در برخی مناطق کشور، این شرکت به دنبال وارد آوردن فشار بیشتر بر مردم نیست و تاکیدی هم بر دریافت به موقع مطالبات تا فراهم شدن شرایط عادی ندارد.
وی از متوقف شدن روند قرائت کنتورها در برخی مناطق سیل‌زده خبرداد و افزود: تا عادی شدن شرایط این مناطق تاکیدی بر قرائت کنتورها نخواهیم داشت.
تعرفه‌های جدید کمتر از نرخ تورم است
حقی‌فام به تعیین تعرفه‌های جدید برق اشاره کرد و میزان آنها را کمتر از نرخ تورم کشور دانست.
معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر گفت: افزایش تعرفه‌های جدید برای همه مشترکان هفت درصد تعیین شده و برای مشترکان پر مصرف و با هدف تشویق آنان به مصرف بهینه، 16 درصد تعیین شده است؛ درنتیجه تعرفه هفت درصدی خیلی در شاخص‌های اقتصاد کشور اثر گذار نخواهد بود. وی به وجود نظام پله‌ای در تعیین تعرفه‌های برق اشاره کرد و افزود: براساس این نظام تعیین تعرفه‌ها براساس مصرف انجام می‌شود و مشترکانی که بیشتر از حد الگوی طراحی شده مصرف‌ کنند باید 16درصد اضافه بر آن تعرفه پله‌ای پرداخت کنند.
حقی‌فام تاکید کرد: اگر مشترکان بیشتر از الگوی طراحی شده مصرف کنند، تعرفه 16 درصدی برای تشویق آنان به برگشت به الگوی مصرف اعمال خواهد شد.
مشکلی در تامین برق در خوزستان نداریم
معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر افزود: به دلیل آنکه هنوز آب در بسیاری از بخش‌های خوزستان راکد است، پایه‌های شبکه‌‌های فوق توزیع و انتقال برق در آب فرو رفته‌اند و احتمال ایجاد مشکل برای آنها وجود دارد؛ اکنون در مجموع برای تامین برق مشترکان هیچ مشکلی ندارد.
وی خاطرنشان کرد: در مناطقی که خاموشی اعمال شده، آن منطقه یا خالی از سکنه بوده و یا با هدف حفظ ایمنی مشترکان انجام شده است.
حقی‌فام نگرانی فعلی توانیر را پایداری مکانیکی پایه‌های باقی مانده در آب برشمرد و گفت: تلاش می‌شود با فروکش کردن آب نسبت به ایمن‌سازی‌های لازم اقدام شود.
معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر از آغاز پایدارسازی شبکه‌‌های توزیع در استان گلستان خبرداد و تاکید کرد: در استان خوزستان هم با فروکش کردن آب و تثبیت وضعیت این‌ کار آغاز خواهد شد. وی گفت: اکنون شرایط بحرانی در برق نداریم اما مراقبت‌های لازم در زمینه پایداری شبکه هم در حال انجام است تا مشکل سازه‌ای ایجاد نشود.
خسارت 652 میلیارد تومانی صنعت برق از سیل
حقی‌فام با بیان اینکه برآورد میزان خسارت‌ها در طول زمان در حال تغییر است، افزود: عددی که آخرین برآوردها نشان می‌‌دهد 652 میلیارد تومان است که امکان افزایش هم خواهد داشت.
معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر از تشکیل کمیته‌ای خبر داد که به محض فروکش کردن آب در هر منطقه، در آن نقطه حضور یافته و برای برآورد میزان خسارت‌ها اقدام می‌کند. این کمیته علل بروز حادثه را بررسی می‌کند.
افزایش توان تولید برق در نیروگاه‌های برق‌آبی
وی درباره توان تولید برق توسط نیروگاه‌های برق‌آبی، خاطرنشان ساخت: در زمان اوج مصرف پارسال، چهار هزار و 500 تا پنج هزار مگاوات برق در نیروگاه‌های برق‌آبی تولید می‌‌شد؛ این در حالی است که قدرت نصب شده آنها بیش از 11 هزار مگاوات است و به دلیل کمبود آب، از این ظرفیت‌ها استفاده نمی‌شود.
حقی‌فام افزود: امسال به دلیل افزایش بارندگی‌ها تراز آب سدها به حد زیاد رسیده است‌ بنابراین بیشترین توان تولید از این نیروگاه‌ها دریافت خواهد شد.
معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر گفت: امسال نیروگاه‌های برق آبی 9 هزار تا 10 هزار مگاوات برق توان تولید خواهند داشت و به این ترتیب پنج هزار مگاوات به قدرت تولید اضافه خواهند کرد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام