سرمقاله

پیوستن ایران به سازمان همکاری شانگهای و فرصت های دوسویه

شهاب زمانی

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: با فعال‌سازی ظرفیت‌های موجود، ایران و بنگلادش می‌توانند به هدف تجارت یک میلیارد دلاری در سال دست یابند.
به گزارش مهر، رضا رحمانی با بیان اینکه با فعال‌سازی ظرفیت‌های موجود، ایران و بنگلادش می‌توانند به هدف تجارت یک میلیارد دلار در سال دست پیدا کنند، گفت: امیدواریم در سال جدید ششمین دور اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور برگزار شود. هویت، قدرت و رفاه، سه مفهوم بنیادی و اساسی در سیاست است. استقلال کشورها با مفهوم هویت گره خورده است، اما بدون رفاه و قدرت نه فایده لازم را دارد و نه می‌تواند پایدار باشد. برای همین هر دو ملت ایران و بنگلادش به‌عنوان دو ملت دوست و مستقل برای افزایش قدرت و رفاه خود، نیازمند توسعه همه جانبه و به ویژه توسعه ساختمان‌ها و تاسیسات زیربنایی هستند و این می‌تواند یک زمینه همکاری بلندمدت و گسترده را فراهم سازد. فعال‌سازی ظرفیت موجود می‌تواند به راحتی هدف تجارت یک میلیارد دلار در سال بین دو کشور را محقق کند که امیدواریم در سال جدید، ششمین دور اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور برگزار شود و بتوانیم در این نشست به توافقات مهم در توسعه روابط دو کشور ایران و بنگلادش دست پیدا کنیم.
وی با بیان اینکه ایران ظرفیت‌های مهمی در زمینه تولید انواع مصالح و تجهیزات ساختمانی دارد، گفت: ایران یکی از بزرگ‌ترین تولید‌کنندگان و صادرکنندگان در این عرصه است. علاوه بر این ظرفیت‌های همکاری برای دو کشور در زمینه‌های دیگر نظیر کشاورزی و مواد غذایی، ورزشی، دانشگاهی و سایر زمینه‌ها وجود دارد و فعال‌سازی ظرفیت موجود در چند مورد از این زمینه‌ها به راحتی هدف تجارت یک میلیارد دلار در سال بین دو کشور را تحقق‌پذیر می‌کند.
رحمانی ایران را کشوری با پتانسیل‌های اقتصادی فراوان دانست و افزود: فعالان اقتصادی و همین طور مسئولان سیاسی کشورها نمی‌توانند از بازار و اقتصاد ایران صرف نظر کنند. ایران در سال ۲۰۱۸ میلادی به رقم تولید ناخالص داخلی ۴۳۹ میلیارد دلار به ارزش جاری دلار دست پیدا کرد؛ در حالی که رکورد ۵۹۸ میلیارد دلار را نیز در سال ۲۰۱۲ کسب کرده است. ظرفیت نصب شده در صنایع ایران و تلاش‌هایی که برای روزآمدسازی فناوری خطوط تولید انجام می‌شود، حصول مجدد این رکورد را امکان‌پذیر می‌کند. رکوردهای موجود برای اقتصاد ایران همگی از توانمندی بالا و تاب‌آوری بسیار پرقدرت اقتصاد ایران در مقابل تنش‌ها و فشارهای خارجی حکایت دارد. برای دومین سال متوالی قرار گرفتن بین ۱۰ کشور با رشد اقتصادی بالا، تجربه نرخ رشد اقتصادی بالای ۶ برای تقریباً ۱۵ سال متوالی، رسیدن به حجم تجارت حدود ۱۰۰ میلیارد دلار در سال، جمعیت بالا با حدود ۱۶۳ میلیون نفر، باعث شده است تا بنگلادش به عنوان کشوری جذاب برای بسیاری سرمایه گذاران، تجار و دولت‌ها مطرح شود. شرکت‌ها و سازمان‌های مسئول ایرانی هم این روندها، برنامه‌های سالانه و بلندمدت را به دقت رصد می‌کنند و علاقه‌مندی خود را برای همکاری با شرکت‌ها و موسسات بنگلادش ابراز می‌کنند بنابراین بر ما مسئولان دولتی واجب است تا تدابیر لازم را برای تسهیل و توسعه این فعالیت‌ها فراهم کنیم.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام