سرمقاله

پیوستن ایران به سازمان همکاری شانگهای و فرصت های دوسویه

شهاب زمانی

با توجه به شرایط ویژه و خاص حاکم بر کشور و به‌ویژه دورنمای اقتصادی در سال 1398 می‌توان گفت دوازدهمین نمایشگاه بین‌‌المللی بورس، بانک و بیمه فرصتی مناسب برای هماهنگی اضلاع اساسی و پایه‌های اقتصاد کشور در راستای حمایت از تولید و تحقق شعار «رونق تولید» در سال جدید خواهد بود.
بر این اساس جهت‌گیری این رویداد مهم اقتصادی در حوزه بورس، بانک و بیمه با شعار «مشارکت بیشتر، اقتصاد بهتر» به سوی رونق تولید و اقتصاد کشور با استفاده از پتانسیل‌های موجود در بازار سرمایه، بازار پول و بازار بیمه می‌تواند زمینه‌ساز تحول مورد انتظار در بخش اقتصادی کشور باشد. حضور پر تعداد ارکان، شرکت‌ها و هلدینگ‌های کشور از بازار سرمایه، صنعت بانک و بیمه در این نمایشگاه بین‌المللی گواه این نکته خواهد بود که فرصت مناسب و ارزشمندی در انتظار کشور خواهد بود.
برگزاری این رویداد کمک می‌کند که اهالی صنعت و تولید، اهالی بازار پول و سرمایه، صاحبان علم و دانش و مدیران و تصمیم‌گیران اقتصادی در کنار یکدیگر حضور یافته و این رویداد یک فضای تبادل برای آنها باشد و در نهایت کمک کند که ما از حوزه اقتصاد مبتنی‌بر نفت و خام‌فروشی فاصله بگیریم و به سمت تکمیل زنجیره تولید داخلی و ارزش‌آفرینی حرکت کنیم.
نقش و جایگاه ویژه بازار سرمایه در شرایطی که سیستم بانکی به اصلاحات نیاز دارد، بر کسی پوشیده نیست. از این‌رو معرفی دستاوردهای مهم بازار سرمایه در حوزه‌های مختلف، انجام هماهنگی‌‌های لازم در بین مدیران ارشد این سه حوزه شریانی کشور، معرفی ابزارهای مالی جدید و مناسب با سلایق مختلف در کنار اقدامات مهم در زمینه فرهنگ‌سازی و آموزش سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه به عموم مردم در جهت کنترل نقدینگی، می‌تواند در این نمایشگاه سرمنشاء توفیقات بزرگی باشد.
بدون تردید، یکی از عمده‌ترین و اصلی‌ترین نارسایی‌های فعلی کشور به حوزه اقتصادی و مشکلات تولید باز می‌گردد. با توجه به وابستگی شدید اقتصاد کشور به فروش نفت و سیستم بانکی، تلاش برای اعمال اصلاحات لازم در حوزه بانکی، ترغیب و تشویق آحاد مردم به حضور در بازار سرمایه و توجه جدی به صنعت بیمه، تسهیل‌کننده تحقق اهداف اقتصادی کشور به عنوان نقشه راه جامع اقتصادی این مرز و بوم خواهد بود.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام