سرمقاله

پیوستن ایران به سازمان همکاری شانگهای و فرصت های دوسویه

شهاب زمانی

محمدجواد ظریف وزیر خارجه کشورمان که روز سه‌شنبه به سوریه سفر کرده بود، دیروز این کشور را به مقصد ترکیه ترک کرد. وی در اولین برنامه خود در آنکارا، سه دور مذاکره با مولود چاووش اوغلو، همتای ترک خود برگزار کرد. در این مذاکرات آخرین تحولات سوریه و همچنین آخرین تحولات سازوکار مالی اتحادیه اروپا برای حمایت از تجارت با کشورمان مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت. ظریف نیز در این دیدار، از مواضع مقامات و دولت ترکیه در مخالفت با تحریم‌های آمریکا علیه ایران قدردانی و بر ضرورت تقویت و تعمیق همکاری‌های منطقه‌ای بین دو کشور تاکید کرد.
وزیر امور خارجه ترکیه نیز در این دیدار ضمن تسلیت به خاطر خسارات جانی و مالی بر اثر وقوع سیل در کشورمان، اعلام کرد که ترکیه اولین کشوری بود که کمک‌های خود را ارسال کرد و آمادگی دارد کمک‌های بیشتری را به ایران ارسال کند. وزیر خارجه ترکیه بار دیگر مخالفت خود را با تحریم‌های آمریکا علیه ایران اعلام و تاکید کرد: بر مواضع خود در این زمینه ایستاده‌ایم و از برادران‌مان در ایران حمایت می‌کنیم. خوشحالیم که سطح روابط دو کشور سطح بسیار خوبی است. ما نیازمند افزایش مبادلات تجاری و همکاری‌های اقتصادی بیشتر با یکدیگر هستیم. ما در زمینه همکاری‌های امنیتی، مرزی و مقابله با تروریسم اهتمام جدی داریم.
از سوی دیگر در کنفرانس مطبوعاتی مشترکی که میان وزیران خارجه ایران و ترکیه برگزار شد، مولود چاووش اوغلو بار دیگر تاکید کرد: مخالف تحریم‌های آمریکا علیه ایران هستیم و مجازات مردم ایران از طریق تحریم‌ها را نمی‌پذیریم. وی همچنین با بیان اینکه در روابط بین‌الملل دوستی و دشمنی مطلق وجود ندارد، گفت: اگر در دوره افول روابط، نیروهای مسلح یک کشور را در لیست تروریسم قرار دهید، موجب هرج‌ومرج می‌شوید.
در این نشست مطبوعاتی محمدجواد ظریف نیز گفت: دولت آمریکا در مسئله فلسطین و برجام قواعد بین‌المللی را نادیده گرفته است. به گزارش خبرگزاری آناتولی، ظریف با اشاره به دیدار روز سه‌شنبه با مقامات سوریه در دمشق گفت: اطلاعاتی درخصوص دیدارهایم در سوریه و مقامات این کشور به آقای چاووش ‌اوغلو انتقال دادم. این اطلاعات و موارد را به آقای اردوغان نیز منتقل خواهم کرد. همچنین درخصوص تحولات اخیر در آفریقا نیز با مقامات ترکیه بحث کرده و به گفت‌وگوهای‌مان ادامه خواهیم داد. وی با بیان اینکه به همراه دوستان‌مان در ترکیه و روسیه تلاش برای گسترش صلح و ثبات در سوریه را ادامه خواهیم داد، گفت: این تلاش با تشکیل کمیته قانون اساسی و حمایت از روند صلح ادامه خواهد یافت.
محمدجواد ظریف، در بخشی دیگر از صحبت‌های خود با بیان اینکه همکاری‌های ایران با ترکیه در زمینه‌های مختلف ادامه دارد، افزود: امروز درخصوص همکاری‌های دو جانبه و ارتقای آن به تبادل نظر پرداختیم. هرچند با هدف 30 میلیارد دلار فاصله داریم ولی تلاش‌ها همچنان ادامه دارد. همچنین درخصوص ایجاد مکانیزم‌های جدید و مختلف برای رفع تحریم‌های آمریکا و گسترش تجارت بین دو کشور رایزنی کردیم.
ظریف در بخشی دیگر از صحبت‌های خود با بیان اینکه تحریم‌های آمریکا علیه ایران خلاف قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد است‌، گفت‌: راه‌های فراوانی برای ادامه همکاری‌ها با دیگر کشورها وجود دارد و مکانیزم اینستکس یکی از این راه‌ها است. وزیر امور خارجه با تاکید بر اینکه به آمریکا اجازه نمی‌دهیم تجارت ما را با سایر کشورها زیر سوال ببرد‌، اظهار کرد‌: کل جهان مخالف اقدامات غیر‌قانونی آمریکا است. این اقدامات مخالف قطعنامه‌های شورای امنیت است و حتما باید جلوی این اقدامات بایستیم.
گفتنی است در دیدار روز گذشته ظریف با رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه نیز طرفین ضمن مخالفت با تحریم‌های ایالات متحده آمریکا و تروریستی خواندن سپاه پاسداران، بر گسترش روابط دوجانبه در چارچوب توافقات بین دو کشور در حوزه‌های پنجگانه، بر تقویت روابط اقتصادی دو کشور تاکید کردند. در این دیدار همچنین در‌خصوص آخرین تحولات سوریه، یمن و شمال آفریقا رایزنی و تبادل نظر شد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام