سرمقاله

پیوستن ایران به سازمان همکاری شانگهای و فرصت های دوسویه

شهاب زمانی

یکی از مهم‌ترین رویکردهای دفتر هنرهای تجسمی در سال جدید برگزاری رویدادهای هنری در استان‌های گوناگون کشور است. این رویکرد که چندی پیش با برگزاری جشنواره‌ای در استان سیستان و بلوچستان کار خود را آغاز کرد و با استان خراسان جنوبی ادامه یافت، قرار است تا پایان سال در استان‌های دیگر نیز ادامه داشته باشد.
در این میان این پرسش مطرح می‌شود که صرف برگزاری رویدادهای هنری در استان‌های مختلف کشور، چه دستاورد مفید و ادامه‌داری را برای هنرمندان بومی این استان‌ها که اغلب به صورت خودآموخته فعالیت می‌کنند و فرصت و امکان آموزش را نداشته‌اند، به دنبال خواهد داشت.
در این راستا هادی مظفری، مدیر کل دفتر هنرهای تجسمی در گفت‌وگو با ایسنا در پاسخ به این پرسش که تا چه اندازه سیاست‌های این دفتر در راستای گسترش فعالیت‌های هنری در سطح کشور و عدم تمرکز روی تهران تبیین شده است، اظهار کرد: ما شعاری داریم مبنی بر اینکه «ایران فقط تهران نیست» و برای به اثبات رساندن و عملی کردن این شعار، تلاشی را از سال گذشته آغاز کرده‌ایم. بر این اساس اسفند ماه سال گذشته، اولین سالانه هنرهای تجسمی با تمرکز بر هنر سفال و سرامیک در زاهدان و در روستای کلپورگان برگزار شد. یکی از دلایل انتخاب این روستا قدمت چند هزار ساله آن بود و برای اینکه بتوانیم توجه‌ها را به این منطقه از کشور جلب کنیم، هنرمندان و اساتید زیادی را برای شرکت در این رویداد هنری و حضور در این منطقه دعوت کردیم.
او برگزاری نمایشگاه‌های هنری و نشست‌ها و پنل‌های علمی و تخصصی را از مهم‌ترین بخش‌های اولین سالانه هنرهای تجسمی در زهدان برشمرد و ادامه داد: ما سالانه‌های هنرهای تجسمی را از استان سیستان و بلوچستان آغاز کردیم که هم هنرمندان تراز اول کشور این منطقه را بشناسند و هم اینکه هنرمند بومی ارتباط بیشتری پیدا و هنرشان را در سطح ملی عرضه کنند؛ در واقع می‌توان گفت که فلسفه و هدف اصلی برگزاری سالانه‌ها در سطح کشور معرفی مناطق گوناگون و معرفی و شناسایی استعدادهای بومی است. جشنواره ملی مجسمه‌های سنگی تیز دومین رویدادی است که با این نگاه در استان خراسان جنوبی برگزار شد. سومین رویداد نیز قرار است اردیبهشت‌ماه و در هفته نقاشی با عنوان «شهروند پرتره» در پل طبیعت تهران و استان‌های مازندران و گیلان برگزار شود.
مدیر کل دفترهای تجسمی با تاکید بر این استمرار برگزاری رویدادهای هنری در استان‌های گوناگون کشور، خاطرنشان کرد: تلاش کردیم ظرفیت‌های هر استان را در حوزه هنرهای تجسمی شناسایی کنیم.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام