سرمقاله

سیاست در سنجه اقدام

علیرضا صدقی

مریخ نورد «اینسایت» ناسا که آذرماه سال گذشته برای کاوش بر روی سطح این سیاره فرود آمده بود، اولین مریخ لرزه را ثبت و گزارش کرد.
این اولین قدم مهم در ماموریت کاوشگر اینسایت برای شناخت لایه‌های درونی مریخ است. البته اینطور که به نظر می‌رسد لرزش مذکور چندان قوی نبوده تا بشود از آن برای شناخت بیشتر ساختار این سیاره استفاده کرد، اما این رویداد نشان می‌دهد که لایه‌های درونی این سیاره هنوز فعال هستند و اینسایت احتمالا در آینده مریخ لرزه‌های بیشتری ثبت خواهد کرد .
ماموریت اصلی کاوشگر اینسایت این است که بر روی سطح مریخ ثابت مانده و لرزش‌های آن را ثبت کند. بنابراین به یک لرزه‌نگار گنبدی شکل فوق العاده حساس مجهز است که توسط آژانس فضایی فرانسه (CNES) طراحی شده است.
اولین سیگنال 17 فروردین ثبت شد و در واقع نشان داد که مریخ قابلیت لرزیدن دارد. تیم اینسایت مطمئن هستند که این لرزش از اعماق مریخ برآمده و ناشی از باد یا نیروی خارجی دیگری نیست. بعد از آن هم این کاوشگر 3 لرزه دیگر را ثبت کرد که هیچ‌کدام به قدرت مریخ لرزه اخیر نبوده‌اند. محقق ارشد تیم پروژه می‌گوید که آنها ماه‌ها در انتظار اولین مریخ لرزه بوده‌اند و حالا مدرکی مبنی بر فعالیت درون لایه‌ای مریخ به دست آورده‌اند. دانشمندان می‌گویند که منشاء زمین لرزه با مریخ لرزه متفاوت است. لرزش زمین ناشی از حرکت لایه‌های درونی مجاور و کشیده شدن آنها در امتداد یکدیگر است و این حرکات به خاطر گرمای هسته زمین رخ می‌دهند. اما مریخ سیاره‌ای خنک‌تر با فعالیت درونی کمتر است و مریخ لرزه‌ها احتمالا به خاطر حرکات کوچک درون پوسته سخت و سنگی این سیاره اتفاق می‌افتند. به این صورت که وقتی سیاره با گذشت زمان خنک و خنک‌تر می‌شود، سنگ‌های آن کوچک شده و انرژی آزاد می‌کنند و همین انرژی باعث لرزیدن این سیاره می‌شود.
مریخ یا بهرام چهارمین سیاره در منظومه شمسی است که در مداری طولانی‌تر و با سرعتی کمتر از زمین به دور خورشید می‌چرخد. هر یک بار گردش این سیاره به دور خورشید معادل ۶۸۷ شبانه‌روز زمین به درازا می‌کشد و طول شب و روز نیز از کره زمین کمی طولانی‌تر است. قطر مریخ نزدیک به یک‌دوم قطر زمین و برابر ۶٬۷۹۰ کیلومتر است. (قطر زمین: ۱۲٬۷۵۶ کیلومتر). روزهای مریخ ۲۴ ساعت و ۳۷ دقیقه درازا دارند.
منبع: برترین‌ها به نقل از nature


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام