سرمقاله

در مسیر تجربه‌های شکست خورده؟

نیما غلامرضایی

رئیس‌جمهوری با بیان اینکه اراده ایران تقویت روابط صمیمی با فرانسه در همه عرصه‌ها و به ویژه اقتصادی است، تاکید کرد: نباید اجازه داد هیچ عاملی مانع گسترش روابط و همکاری‌های مشترک تهران – پاریس شود.
به گزارش ایسنا، حسن روحانی روز دوشنبه هنگام دریافت استوارنامه «فیلیپ تی یبو»، سفیر جدید فرانسه در تهران گفت: ایران و فرانسه در سال‌های اخیر، افق روشنی را برای آینده روابط مشترک خود ترسیم کرده‌اند و بدین لحاظ تسریع در اجرای توافقات‌ ضروری است.
روحانی با اشاره به صبر و خویشتنداری ایران طی یک سال گذشته به درخواست فرانسه و اتحادیه اروپا برای جبران اثرات و تبعات خروج آمریکا از برجام، اظهار کرد: شرایط کنونی حساس است و فرانسه همچنان فرصت دارد در کنار دیگر اعضای برجام و در فرصت بسیار کوتاهی که وجود دارد، نقش تاریخی خود را برای حفظ این توافق ایفا کند چرا که بی‌تردید از بین رفتن برجام، به نفع ایران، فرانسه، منطقه و جهان نیست.
روحانی تاکید کرد: اراده تهران روابط صمیمی با پاریس، انجام تعهدات در مسئله برجام و همکاری و مشارکت فعالانه برای ثبات و امنیت منطقه و به ویژه ادامه مبارزه با تروریسم است.
رئیس‌جمهوری همچنین تاکید کرد که برخی موضوعات از جمله واردات دارو و تجهیزات پزشکی، قطعات یدکی هواپیماهای مسافربری، تجارت مواد غذایی و یا قطعات برخی کارخانه‌ها که بر نیازمندی‌ها و اشتغال مردم اثر می‌گذارند، فرای مسئله برجام و حتی روابط دوجانبه هستند و ایجاد محدودیت و ممنوعیت در این قبیل کالاها از سوی آمریکا کاملا غیرانسانی بوده و نشان از جنگ اقتصادی گسترده‌ای است که آمریکا علیه تک‌تک آحاد مردم ایران آغاز کرده است.
‌فیلیپ تی یبو، سفیر جدید فرانسه در تهران نیز در این دیدار ضمن ابلاغ سلام گرم رئیس‌جمهوری فرانسه به روحانی و تقدیم استوارنامه خود، اظهار کرد: فرانسه مصمم است روابط خود را با ایران در همه عرصه‌ها هرچه بیشتر توسعه دهد.
وی با بیان اینکه دولت فرانسه از هیچ تلاشی برای توسعه همکاری‌های اقتصادی با تهران دریغ نخواهد کرد، افزود: تهران به تمام تعهداتش در برجام عمل کرده و فرانسه می‌کوشد این توافق را که از حمایت جامعه جهانی برخوردار است، حفظ کند.
سفیر فرانسه با بیان اینکه کشورش از افزایش تنش‌ها در منطقه نگران است‌، گفت: پاریس برای رایزنی با ایران درباره ثبات و امنیت منطقه آمادگی دارد.
رئیس‌ جمهوری همچنین هنگام دریافت استوارنامه سفیر جدید چین در تهران، با اشاره به روابط بلند‌مدت و راهبردی ایران و چین، بر ضرورت تسریع در اجرای توافقات بین دو کشور تاکید و اظهار کرد: همکاری‌های تهران - پکن محدود به هیچ حوزه‌ای نیست و جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد روابط دو کشور را در همه حوزه‌ها بیش از پیش توسعه دهد.
حسن روحانی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران اهمیت ویژه‌ای برای توسعه روابط با چین قائل است، گفت: دو کشور درباره مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی اشتراک نظر دارند و این روابط پیوسته و رو‌به توسعه است.
رئیس جمهوری با اشاره به اینکه «حفظ استقلال» برای دو کشور بسیار مهم است، ادامه داد: یکجانبه‌گرایی مورد مخالفت هر دو کشور و مسیری نادرست و خطرناک برای منطقه و جامعه بین‌المللی است.
روحانی با اشاره به حجم بالای سرمایه‌گذاری و همکاری‌های بین ایران و چین در زمینه‌های مختلف به ویژه انرژی، حمل و نقل، راه آهن و ایجاد شهرک‌های صنعتی، خاطرنشان کرد: در شرایط کنونی، اجرای سهل‌تر توافقات بین دو کشور اهمیت اساسی دارد.
روحانی گفت: جمهوری اسلامی ایران از توسعه زیرساخت‌ها برای ادامه روابط راهبردی و پایدار با چین استقبال می‌کند.
رئیس‌جمهوری با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران، علاقه‌مند به حفظ برجام است، گفت: نقش چین در‌این‌باره بسیار مهم است و پکن می‌تواند کمک شایان توجهی برای اجرای تعهدات طرفین برجام کند.
روحانی با بیان اینکه همکاری دو کشور در حفظ ثبات منطقه اهمیت اساسی دارد، گفت: ایران و چین در کنار هم می‌توانند برای مبارزه کامل و ریشه‌کنی تروریسم در منطقه و آسیا همکاری کنند.
چانگ هوآ، سفیر جدید چین در تهران نیز در این دیدار ضمن تقدیم استوارنامه خود به رئیس‌جمهوری، به سوابق تاریخی روابط گسترده بین دو ملت ایران و چین اشاره و اظهار کرد: چین به دنبال تعمیق روابط راهبردی خود با ایران است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام