سرمقاله

در مسیر تجربه‌های شکست خورده؟

نیما غلامرضایی

کیمیا نجفی
نایب رئیس اتاق اصناف ایران با اشاره به تعامل خوب دولت در توافق مالیاتی اتاق اصناف ایران گفت: با توجه به در نظر گرفتن شرایط اقتصادی اصناف و اینکه به دلایل مسائل اقتصادی در رکود به سر می‌برند و همچنین با توجه به در نظر گرفتن کاهش درآمد‌های نفتی توافقی که امسال رقم خورد مطلوب بوده است.
به گزارش ابتکار، مجتبی صفایی دیروز (دوشنبه ٢٧ خرداد٩٧) در نشست خبری بزرگداشت روز ملی اصناف با خبرنگاران در تشریح توافق مالیاتی سال ۹۷ اظهار کرد: ما موفق شدیم یک تفاهم‌نامه خوب با رعایت جایگاه و منافع اصناف و سازمان امور مالیاتی امضا کنیم و قدم بزرگی در جهت رفع مشکلات اصناف و بخش درآمدزایی کشور برداریم و بر این اساس توافق مالیاتی در ۵ گروه دسته‏بندی شد که گروه اول مودیان مالیاتی هستند که زیر سقف معافیت دولت درآمد داشته‌اند که تعداد این مودیان ۸۳۰ هزار واحد صنفی یا مودی دارای شناسنامه است که ۵۲ درصد مودیان مالیاتی مشمول این بند هستند که مشمول پرداخت مالیات نمی‏شوند.
وی تصریح کرد: در گروه دوم آن دسته از صنوفی که مالیات قطعی سال ۹۶ آنها ١ تا ٢.۵ میلیون تومان است، هیچ‏گونه افزایشی در نرخ مالیات ندارند؛ تعداد این گروه بیش از ۵۴٢ مودی مالیاتی است که ٣۶ درصد کل مودیان مالیاتی صنفی کشور را تشکیل می‌دهد و دسته سوم مودیانی هستند که میزان مالیات قطعی سال ۹۶ آنها ٢.۵ تا ۵ میلیون تومان است که تعداد این مودیان ۹۱ هزار مودی مالیاتی است که ۶ درصد مودیان مالیاتی کشور را تشکیل می دهند و مالیات این دسته از مودیان ۵ درصد افزایش داشته است. صفایی در بخشی دیگر از سخنانش گفت: دسته چهارم مودیانی هستند که ماالیات قطعی سال ۹۶ آنها بین ۵ تا میلیون تومان است که تعداد این مودیان ۷۰ هزار واحد صنفی است که ۵/۴مودیانی مالیاتی کشور تشکیل می‌دهند که میزان مالیات این گروه ۹ درصد افزایش داشته است و در گروه پنجم آن دسته از مودیان مالیاتی هستند که مالیات سال ۹۶ انها بیش از ۱۰ میلیون تومان است که این دسته ۵/۱ درصد از مودیان مالیاتی را تشکیل می‏دهند که در این دسته ۲۳ هزار مودی فعالیت دارند که ۱۵ درصد افزایش مالیاتی برای‌شان تعیین شده است.
وی تصریح کرد: این تفاهم‌نامه یکی از قراردادهای مثبتی است که بین دولت و اصناف منعقد شده و اکنون بیش از ۵۴۰ هزار واحد صنفی که اکثر آنها واحدهای کوچک و ضعیف هستند مالیات اضافه پرداخت نخواهند کرد که در شرایط فعلی کشور و رکود اقتصادی کمک مهمی به آنها خواهد شد.
بزرگداشت روز ملی اصناف
نائب رئیس اتاق اصناف ایران در خصوص بزرگداشت روز ملی اصناف گفت: در مراسم بزرگداشت امسال اتاق اصناف ایران تفاهم‌‌نامه‌ای سه‏جانبه با سازمان استاندارد و وزارت صمت منعقد خواهد کرد که در خصوص بهسازی و بهره‌وری بیشتر واحدهای صنفی خواهد بود که هر ساله ۷ رسته از مجموعه صنفی به این تفاهم‌نامه اضافه خواهند شد که در جهت نوین‌سازی و بهسازی و نظارت‌های عالی با همکاری اتحادیه‌های سراسر کشور همکاری خواهند داشت. در روز ملی اصناف در باب نوین‌سازی نظارت‌ها و بازرسی‌های حوزه صنفی تفاهم‌نامه‌ای انجام خواهد شدکه این موضوع با توجه به ورود فعالیت‌های جدید و استارت‌‌آپ‌ها در مجموعه صنفی خواهد بود که در امر کسب‏وکار تاثیر داشته است و ایده‌های جدیدی در حوزه کسب‏وکار وارد شده که می‌طلبد بازرسی‌ها هدفمند و نوین باشد. در تلاش هستیم که بازرسی‌ها از حالت سنتی و روزمره خارج شده و به صورت نوین و سیستمی فعالیت داشته باشند.
الکاسب حبیب الله مصادق اصلی کسب‏وکار حلال
صفایی با بیان اینکه الکاسب حبیب الله از مصادیق اصلی کسب‏وکار حلال است، افزود: اتاق اصناف ایران به دنبال برنامه‌ها متنوعی در حوزه کسب‏وکارهای حلال است و نسل جدیدی از مشاغل جدید وارد حوزه کسب‏وکارها شده و اتاق اصناف نیز در این راستا هدف‌گذاری کرده است. رونمایی از سند رونق تولید از دیگر برنامه‌های روزملی اصناف خواهد بود که با توجه به نقش تاثیر‌گذار اصناف در رونق تولید و تولید ناخالص ملی، ارائه این سند از موضوعات مهم و برنامه‌های اصلی اتاق اصناف ایران است. شفاف‌سازی و دسترسی سریع به اطلاعات و آمار از موضوعات مهمی است که در دستور کار اتاق اصناف ایران قرار گرفته است و در این راستا قدم‌های خوبی را برداشته‌ایم و با توجه به اینکه اصناف بزرگ‌ترین شبکه توزیع کشور هستند این موضوع ضروری بوده و در این زمینه چشم‌اندازهایی را برای کاهش هزینه‌های سربار در نظر گرفته‌ایم تا بتوانیم تولیدکننده را بدون واسطه به توزیع‌کننده متصل کرده باشیم.
کمک دولت به واحدهای صنفی سیل‌زده
صفایی در خصوص کمک دولت به واحدهای صنفی که در سیل آسیب‌های جدی دیده‌اند گفت: مقرر شده بود که تسهیلات ۴۵ میلیون تومانی بدون بهره به واحدهایی که دچار خسارت سیل شدند پرداخت شود اما تا این لحظه هیچ تسهیلات بدون بهره‌ای اعم از این مصوبه یا مبالغ دیگر پرداخت نشده است. دولت باید این را در نظر داشته باشد که پرداخت تسهیلات نمی‌تواند این واحدها را دوباره به چرخه اقتصاد کشور بازگرداند اما کمک مهمی به آنها خواهد بود لذا انتظار داریم با گذشت بیش از سه ماه از این بلای طبیعی، دولت پرداخت وام‌های بلاعوض را آغاز کند. مطابق اطلاعاتی که ما داریم تعداد محدودی واحد صنفی فقط در این مدت توانسته‌اند با گذاشتن وثیقه، تسهیلات با بهره دریافت کنند.
تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به کالاهای اساسی
وی درباره تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به کالاهای اساسی گفت: دولت و حاکمیت در آن شرایط برای تامین کالاهای اساسی و وارد شدن فشار کمتر به قشر ضعیف این روش را در پیش گرفته است حالا اگر در اجرا مشکلاتی پیش آمد و برخی تجار در بازار خلایی ایجاد کردند نباید اصل موضوع را زیر سوال برد. ما همواره خواستار ثبات نسبی در بازار به خصوص در قیمت ارز هستیم. عدم ثبات کار ما را در بحث نظارت و بازرسی سخت کرده است. ما وقتی در یک روز دو نرخ ارز با تفاوت چند هزار تومان داریم، چگونه می‌خواهیم قیمت یک کالا را مشخص کنیم!
سخنگوی اتاق اصناف در ادامه با اشاره به گران‌فروشی برخی از واحدهای صنفی گفت: خیلی از واحدهای صنفی که امروز در تعزیرات پرونده دارند، گران‌فروشی نکرده‌اند بلکه دچار گران‌فروشی شدند. یک زمانی در بازار، کالای مدت‌دار فروخته می‌شد اما الان در فروش لحظه‌ای هم به مشکل خورده‌ایم. بسیاری از مردم شاکی هستند که یک کالا در دو مغازه کنار هم با قیمت‌های متفاوت فروخته می‌شود اما مشکل اینجاست که یک مغازه کالا را سه روز قبل خریده و مغازه‌ای دیگر امروز خریده است. وقتی ثبات نباشد و قیمت‌ها لحظه‌ای باشند این مشکلات به وجود می‌آید و بازرسان ما هم نمی‌توانند وظیفه خود را به درستی انجام دهند، البته ما با این مشکلات باز هم جلوی سوءاستفاده‌ها و تخلفات محرز را خواهیم گرفت و اجازه نخواهیم داد از این شرایط افرادی به نفع خود و به ضرر مردم سوءاستفاده کنند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام