سرمقاله

در مسیر تجربه‌های شکست خورده؟

نیما غلامرضایی

هر بار که فهرست تازه‌ای از تحریم‌های واشنگتن علیه ایران منتشر می‌شود نام یک مسئول آمریکایی با این سیاهه همراه می‌شود؛ مقامی که گویی اساسا فقط برای خدمت به رژیم صهیونیستی به وزارت خزانه‌داری ایالات متحده رفته است. او «سیگال مندلکر» است. تارنمای خبری تارنمای آمریکایی «گری‌زون/Grayzone» مندلکر را «یک افراط‌‏گرای حامی اسرائیل» معرفی کرده که «در پشت جنگ اقتصادی ترامپ علیه ایران قرار دارد.»
گری‌زون در گزارشی که در تارنمای «تروث‌دیگ» هم انتشار یافته است، به سابقه اقدمات ضدایرانی مندلکر پرداخت و نوشت: اداره پلیس فدرال آمریکا (اف. بی. آی) چند شهروند این کشور را به دلیل شرکت در کنفرانس افق نو در ایران بازجویی و تهدید به بازداشت حاضران در آن کنفرانس کرد.
این بازجویی‌ها و تهدیدها نتیجه دستوراتی است که سیگال مندلکر معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا در امورد اطلاعات مالی و تروریسم صادر کرده است. او یک وکیل به شدت اسرائیلی است که مناسباتی طولانی با شبکه‌های سیاسی جناح راست دارد. گزارش‌ها حاکی است که او در توافق بدنام «فلوریدا» نقش داشته است. طبق توافق فلوریدا «جفری اپستین» که به برده‌داری جنسی و قاچاق جنسی دختران جوان متهم بود، از رویارویی با چنین اتهاماتی در امان ماند.
مندلکر در سال ۲۰۱۷ به عنوان معاون وزیر خزانه‌داری منصوب شد. رسانه‌های خبری حامی اسرائیل او را «اسرائیلی سابق» و «متولد اسرائیل» نامیدند. اقدامات مندلکر علیه شهروندان آمریکایی شرکت‌کننده در کنفرانس افق نو، بیانگر شدت گرفتن راهبرد «فشار حداکثری» دولت ترامپ به منظور تغییر رژیم در ایران است.
«مایکل مالوف» تحلیلگر سابق امنیتی در وزارت دفاع آمریکا از جمله افرادی است که در کنفرانس افق نو شرکت کرد و اف.بی.‏آی او را تحت بازجویی قرار داد. «سندر هیکس» از دیگر شرکت‌کنندگان در این کنفرانس گفت که پلیس فدرال آمریکا سایر حاضران در افق نو را تهدید کرده است که اگر بار دیگر به این کنفرانس بروند بازداشت می‌شوند. مالوف به تارنمای آمریکایی گری‌زون گفت: قرار است «اداره کنترل دارایی‌های خارجی» در وزارت خزانه‌داری آمریکا مبادلات پولی را محدود کند، نه تبادل آرا را. اما این کنفرانس محل تبادل آرا بود.
تحقیقات منفی در مورد کنفرانس افق نو از سال ۲۰۱۴ و بعد از انتشار گزارش‌های «اتحادیه ضدافترا» (ADL) آغاز شد. این اتحادیه یک گروه فشار حامی اسرائیل است که مدعی شده کنفرانس افق نو یک «گردهمایی ضدیهودی» است. دولت ترامپ بنا به توصیه مندلکر، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داد. مندلکر فهرست تحریمی خود علیه ایران را گسترش داده و حتی نهادهایی را که با دولت آمریکا همکاری دارند، تحریم کرده است. به گزارش ایرنا، گری‌زون در ادامه گزارش خود نوشت: مندلکر فتنه‌جوترین مقامی است که در وزارت خارجه آمریکا و تحت نظارت صف طویلی از ایدئولوگ‌های حامی اسرائیل عمل می‌کند. وی گفته: ما می‌دانیم که ایران شریک بزرگ ما یعنی اسرائیل را تهدید می‌کند.
مندلکر ماه ژوئیه در کنفرانس امنیتی «آسپن» دیدگاه‌های افراطی خود را به نمایش گذاشت و مقام‌های دولت سابق آمریکا را به نازپرورده کردن ایران متهم کرد. وی در حالی که «وندی شرمن» معاون سیاسی وزارت خارجه آمریکا در دولت باراک اوباما و «جرمی بش» رئیس سابق ستاد کارکنان آژانس مرکز اطلاعات (سیا) در کنارش نشسته بودند مدعی شد: ایران حضوری بی‌ثبات‌کننده در منطقه دارد. وی افزود: دولت اوباما بعد از برجام چه کاری برای محدود کردن این رفتار کرد؟ هیچ. شرمن معترضانه پاسخ داد: این واقعیت ندارد.
در حالی که رسانه‌ها روی گردگیری مقام‌های دولت ترامپ و اوباما با هم تمرکز کرده بودند، از این نکته غافل ماندند که یک مقام آمریکایی به ماموریت عجیب خود برای پیشبرد سیاست‌های تحریک‌آمیز از جانب اسرائیل اعتراف کرده است.
از زمانی که «استوارت لوی» در دولت جورج بوش پسر سمت معاونت اطلاعات مالی و تروریسم در وزارت خزانه‌داری آمریکا را تاسیس کرد مندلکر و اسلافش همین نقش را ایفا کرده‌اند. لوی مربی مندلکر و یک ایدئولوگ صهیونیست افراطی است. مندلکر در دوره لوی چم‏و‏خم کار را یاد گرفت و استفاده از سلاح‌های مالی علیه دشمنان اسرائیل را توسعه داد. از سوی دیگر، «استفن کاپازولا» همسر مندلکر به عنوان سخنگوی یک نهاد لابی‌گرد در واشنگتن فعالیت می‌کند. وقتی مندلکر در مارس ۲۰۱۷ به دولت بازگشت رئیس سابقش یعنی لوی از او تمجید کرد و وی را «یک دارایی» نامید. «مایکل چرتوف» وزیر سابق امنیت داخلی آمریکا هم او را «چشم و گوش» توصیف کرد. وب‏سایت‌های حامی اسرائیل هم نوشتند: مندلکر فقط یهودی نیست، بلکه اسرائیلی هم هست.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام