سرمقاله

سیاست در سنجه اقدام

علیرضا صدقی

رئیس‌کل بانک مرکزی گفت: عمده خریدار بازار آزاد بانک‌مرکزی است بنابراین اطمینان می‌دهم بانک مرکزی بر بازار تسلط دارد.
به گزارش ایلنا، عبدالناصر همتی رئیس بانک مرکزی با تسلیت به خانواده درگذشتگان ویروس کرونا اظهار کرد: مجموعه تصمیماتی در دولت گرفته شد تا تسهیلاتی در اختیار کسانی قرار گیرد که درآمدشان به دلیل شیوع ویروس مورد تهدید قرار گرفته. دو هفته پیش در شورای پول و اعتبار تصویب شد؛ اقساط کسانی که کسب و کارشان دچار مشکل شده، سه ماه به تعویق بیفتد. دولت، کارگروهی تعیین کرد و ۱۰ گروه مشخص شدند که سه ماه اقساط‌شان به تاخیر افتد.
وی ادامه داد: کسانی که فکر می‌کنند جزو این مصادیق هستند به شعب مراجعه نکنند، بانک‌ها مدارا خواهند کرد؛ کسانی که وام قرض‌الحسنه گرفتند، نیازمند بودند و تاکید کردیم تا سه ماه کسانی که قرض‌الحسنه گرفتند ضرورتی ندارد اقساط‌شان را پرداخت کنند. برداشت از حساب ضامن در این شرایط کار خوبی نیست؛ ما به ۲۰ هزار شعبه این مصوبه را دادیم و بروکراسی اداری باعث شده به برخی شعب این مصوبات نرسد. اگر از حساب ضامن‌ها برداشته شده باشد، بانک‌ها موظف هستند این رقم را برگردانند و تا سه ماه درباره قرض‌الحسنه بانک‌ها حق برداشت ندارند. این اعلام رسمی است و من از مدیران عامل بانک‌ها درخواست دارم که این موضوع را رعایت کنند و باید با مردم همراهی کنند. اکثریت این مصوبه را رعایت می‌کنند و ممکن است برخی تخلف کنند که برخورد می‌کنیم.
وی درباره چک‌های برگشتی این ایام به‌دلیل شیوع ویروس کرونا عنوان کرد: اخیراً قانون چک اصلاح شد و در این قانون، پیش‌بینی شده کسی که یک چک برگشتی داشته باشد در هیچ بانکی خدمات به وی ارائه نمی‌شود. هر کسی چک می‌دهد موظف به پر کردن چک است اما ما معتقدیم اگر کسی چک برگشتی داشت که دلیل آن اثرات شیوع کرونا باشد، از خدمات بانکی محروم نمی‌شود و تا ۳۱ اردیبهشت به مدت سه ماه فرصت جبران دارد.سقف کارت به کارت را به ۱۰ میلیون تومان افزایش دادیم و سقف کارت هدیه را نیز افزایش دادیم و به ۲ میلیون تومان رساندیم. همچنین پرداخت نقدی پول نیز به ۵۰۰ هزار تومان رسید و این اتفاق برای عدم مراجعه مردم به شعبه بانک است و این مهم با توجه به آلودگی پول، اختیاری است. تراکنش‌های خرید اینترنتی ما افزایش یافته و بهمن ۹۹ میلیون تراکنش اینترنتی داشتیم و از زمان تعبیه رمز پویا، ۵۵ درصد جرایم بانکی کاهش یافته است. همه امور بانکی را از طریق بانکداری الکترونیکی انجام دهیم. مردم برخی امور را می‌توانند عقب بیندازند و شبکه بانکی الکترونیکی می‌تواند امور مختلف را پاسخگو باشد. ابلاغ شده که یک باجه برای دریافت و پرداخت پول نقد باشد و پروتکل‌های مناسب ویروس کرونا نیز در این بخش در نظر گرفته شود.
رئیس‌کل بانک مرکزی با انتقاد از عدم رعایت موارد تاکید شده برای مقابله با کرونا گفت: بازارها، مملو از شهروندان است. نمی‌دانم مردم چرا رعایت نمی‌کنند. از همکاران بانکی تقدیر می‌کنم که در ازدحام جمعیت، فداکاری می‌کنند.
همتی با اشاره به تسهیلات درنظر گرفته شده در صندوق بین‌المللی پول برای کشورهای درگیر ویروس کرونا از جمله ایران تاکید کرد: این حق ماست و کوچکترین گام، برخورداری از این حق است و ما ۶۰ سال است از این حق استفاده نکردیم. چرا امروز که نیاز به تجهیزات داریم از تسهیلات استفاده نکنیم؟ ما درخواست را دادیم و مشخص می‌شود مدعیان عدالت در عرصه بین‌المللی چه تصمیمی می‌گیرند و در نهایت معلوم می‌شود چه اتفاقی می‌افتد و آیا دخالت آمریکا دراین زمینه اثر دارد. هر روز پیگیر این ماجرا هستیم و هیچ شرطی در پرداخت این تسهیل وجود ندارد و شاید درباره نحوه دریافت و پرداخت نکاتی وجود داشته باشد. ما ذخایر هنگفتی داریم و این ذخایر را آمریکا مسدود کرده است. از ابتدای امسال ۳۹.۲میلیارد دلار بانک مرکزی برای واردات تامین ارز کرده است. ما به‌دلیل تحریم‌ها در تامین ارزی امور، با احتیاط رفتار می‌کنیم و از حقوق بین‌المللی خود قطعاً استفاده می‌کنیم.امسال و تا این لحظه ۱۴.۸ میلیارد دلار کالای اساسی و تجهیزات پزشکی وارد کردیم. شایعاتی شد و مردم برای خرید به مغازه‌ها مراجعه کردند، اما فردای آن روز باز مغازه‌ها پر بود. در عین حال به تصاویر منتشر شده از فروشگاه‌های کشورهای دیگر توجه کنید. صادرکنندگان ما از ابتدای سال، ۲۴.۴ میلیارد دلار صادرکنندگان غیرنفتی ارز آوردند و این رکورد قابل توجهی است. ۱.۵ میلیارد دلار ارز در اسفند در نیما عرضه کردیم اما در عین حال از حق خود استفاده می‌کنیم و برای آزادی ده‌ها میلیارد دلار بلوکه شده در بانک‌های خارجی تلاش می‌کنیم.
وی یادآور شد: رهبر انقلاب فرمودند امسال سال رونق تولید است و ۹ ماه ابتدای سال نشان می‌دهد فرمان رهبر انقلاب تحقق یافته است. سال گذشته رشد نفتی و غیر نفتی ما منفی شد اما امسال با تلاش نهادهای مختلف کار وسیعی برای تولید داخلی آغاز شد و این مهم نتیجه داد. ما در پاییز رشد اقتصادی نفتی و غیر نفتی مثبت داشتیم. ۳.۳ درصد رشد غیر نفتی داشتیم و این به معنای رونق تولید در کشور است؛ البته اسفند کرونا ممکن است در این روند اثر داشته باشد اما این روند در کل ادامه خواهد داشت. شعار رونق تولید سال ۹۸ در کشور محقق شد. امیدوارم روند ادامه داشته باشد. در آمریکا احساس کردند کرونا ممکن است در بخش‌هایی خلل ایجاد کند و اقتصاد این کشور به هم ریخته و اقتصاد آمریکا رو به رکود است. این توجیه بازار ارز ما نیست و شرایط، موقتی و گذراست. از ابتدای سال تاکنون سیل آمد و ۱۸ هزار میلیارد روی دست دولت هزینه گذاشت. حوادث سرنگونی پهباد و نفتکش‌های منطقه و تاسیسات آرامکو و افزایش بنزین و تنش‌های این چنینی و سقوط ناگوار هواپیمای هموطنان و کرونا و سقوط قیمت نفت و دیگر مسائل، منطقه را تحت تاثیر قرار داد اما با همه این شرایط، چقدر قیمت ارز متغیر بود. به‌رغم ادعای شبکه‌های معاند چقدر تغییر ارز داشتیم؟ امروز رقم ارز نسبت به ابتدای سال ۱۵ درصد رشد کرده و این، در حالی است که ۳۵ درصد تورم داشتیم.
همتی اظهار کرد: نرخ ذاتی ارز این نیست؛ وضع کرونا و ارز و بسته‌شدن مرزها، موجب شده جو روانی ایجاد شود و افزایش ارز داشته باشیم. ذخایر ارزی بانک مرکزی قابل توجه است و ما وارد این نوسانات بازار ارز نخواهیم شود و با آرامش، بازار را به ثبات می‌رسانیم و سال بعد با سیاست‌های جدید ارزی روبرو می‌شویم. عمده تامین ارز ما در سامانه نیماست و نرخ این سامانه در دو هفته اخیر، کاهشی بوده است. عمده خریدار بازار آزاد بانک مرکزی است؛ بنابراین، اطمینان می‌دهم بانک مرکزی بر بازار تسلط دارد و تحت تاثیر هیجانات قرار نمی‌گیرد.
همتی درباره سیاست بازار باز یادآور شد: سال‌های بسیاری است که بازار باز نداشتیم و هدف اصلی ما کنترل تورم و سود بانکی است. مشکل ما این است که بازار اوراق ما عمق ندارد و باید اوراق بیشتری از سوی وزارت اقتصاد ارائه شود، اما همین اقدامات، موجب شده نرخ سود ما ۱۸.۴ باشد و نرخ سود اوراق ۲۰ تا ۲۱ درصد باشد. انتظار ما از دولت این است که اوراق بیشتری را منتشر کند؛ ما این قول را می‌دهیم از طریق بازار باز نرخ سود افزایش پیدا نکند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام