سرمقاله

سیاست در سنجه اقدام

علیرضا صدقی

رهبر ائتلاف آبی-سفید از امروز، 27 روز مهلت خواهد داشت تا دولت تشکیل دهد. این مهلت در صورت موافقت رئیس رژیم صهیونیستی به مدت ۱۴ روز دیگر تمدید خواهد شد.
به گزارش ایسنا، به نقل از العین الاخباریه، این نخستین بار نیست که بنی گانتس، رهبر ائتلاف آبی – سفید مکلف به تشکیل دولت می‌شود، پیش از این هم پس از انتخابات پارلمانی در ماه سپتامبر وی مکلف به این امر شده بود، اما در این مسیر ناکام ماند.
رهبر ائتلاف آبی – سفید درباره ماهیت دولتی که می‌تواند طی روزهای آینده تشکیل دهد، توضیحی نداد، اما پیرامون این دولت چهار سناریو وجود دارد: سناریوی نخست اینکه دولت تحت حمایت ۶۱ نماینده از وزرای حزب آبی – سفید خود گانتس، ائتلاف "کارگر" به ریاست مرتز و حزب راستگرای "اسرائیل خانه ما" به ریاست آویگدور لیبرمن با حمایت نمایندگان عرب کنست تشکیل شود که شرط کرده‌اند در صورت پاسخ به مطالبات سیاسی و مدنی خود از دولت جدید حمایت خواهند کرد.
اما دولتی با این شرایط در سایه تناقض مواضع سیاسی موجود میان طرفهای رژیم صهیونیستی عمر طولانی نخواهد داشت؛ چرا که نمایندگان عرب از دولتی که طرح معامله قرن آمریکا را اجرایی کند یا به دنبال یهودی‌سازی قدس باشد یا نوار غزه را مورد حمله قرار دهد، حمایت نمی‌کنند. از طرفی هم ائتلاف کارگر مرتس و حزب "اسرائیل خانه ما" درباره برقراری صلح با فلسطینیان و شهرکسازی در اراضی اشغالی اختلاف نظر دارند. سناریوی دوم نیز این است که یک دولت اضطراری شش ماهه برای مقابله با کرونا ویروس، زمینه را برای برگزاری انتخابات جدید فراهم می‌کند. همچنین دولت اضطراری باید متشکل از همه احزاب کنست باشد، اما روشن نیست که آیا نتانیاهو خواهد پذیرفت بخشی از دولتی باشد که ریاست آن را برعهده ندارد.
سناریوی سوم نیز تشکیل دولت متحد فراگیر با مشارکت حزب لیکود است با وجودی که تلاش‌های گذشته برای تشکیل چنین دولتی با شکست روبه‌رو شده اما این گزینه حتی با وجود موانع اساسی همچنان مطرح است و همین مسئله موجب شده، گانتس بر عدم مشارکت با نتانیاهو پیش از پایان رسیدگی به پرونده‌های فساد او اصرار کند.
در صورتی که دولت متحد فراگیر موفق به پشت سر گذاشتن این موانع شود دولت قوی خواهد بود؛ چرا که دو حزب لیکود و آبی – سفید کرسی‌های کافی را برای تشکیل این دولت در اختیار دارند و محتاج دیگر احزاب نیستند.
سناریوی چهارم و پایانی راجع به دولت جدید رژیم صهیونیستی نیز تلاش گانتس برای کسب حمایت احزاب راستگرا است. او تلاش دارد نظر احزاب راستگرای شریک نتانیاهو مانند حزب "شاس" که ۹ کرسی در اختیار دارد، به دولت خود جلب کند و این امر دولتی را که ممکن است تشکیل شود، قدرتمند خواهد کرد.
اما اریه درعی، وزیر امور داخلی رژیم صهیونیستی و رهبر حزب شاس روز دوشنبه درخواست گانتس برای دیدار را رد و اعلام کرد به فراکسیون راستگرا پایبند است و رهبر حزب راستگرای "حزب یهودی و متحد التوراه" نیز این درخواست نخست وزیر مکلف را نپذیرفت.
همچنین این توافق نظر در اراضی اشغالی وجود دارد که در سایه شیوع کرونا ویروس برگزاری انتخابات پارلمانی چهارم غیرممکن است و این مسئله احزاب رژیم صهیونیستی را در برابر گزینه‌های بسیار سخت قرار می‌دهد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام