سرمقاله

بازگشت سخت به برجام

جلال خوش چهره

برررسی وضعیت کرونا، صلاحیت وزیر پیشنهادی کشاورزی و طرح اداره و نظارت بر سازمان صداوسیما در دستور کار جلسات علنی مجلس در هفته جاری قرار دارد.
به گزارش ایسنا، جلسات علنی مجلس شورای اسلامی سه‌شنبه و چهارشنبه هفته جاری (۱۹ و ۲۰ فروردین) بعد از بیش از یک ماه تعطیلی برگزار می‌شود. جلسات علنی بنا بر توصیه ستاد ملی مبارزه با کرونا برای جلوگیری از اشاعه این ویروس تشکیل نمی‌شد.
نمایندگان مجلس این هفته به بررسی گزارشی از وضعیت کرونا در کشور با حضور وزرای بهداشت و درمان و کشور، رئیس سازمان برنامه و بودجه و سرپرست مرکز پژوهش‌ها پرداخته و برنامه و صلاحیت کاظم خاوازی برای تصدی وزارت جهاد کشاورزی را مورد رسیدگی قرار می‌دهند.
بررسی گزارش رئیس دیوان محاسبات درباره تفریغ بودجه سال ۹۷ کل کشور، گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی از روند اجرای برجام از ۲۶ تیر ۹۶ تا ۲۶ تیر ۹۷، تقاضای عده‌ای از نمایندگان برای تشکیل کمیسیون ویژه رسیدگی به حوادث بعد از گرانی بنزین در شهرهای مختلف کشور و گزارش کمیسیون آموزش و تحقیقات درباره موضوع پذیرش و نحوه جذب حسین فریدون برای تحصیل در مقطع دکترا در دستور کار مجلس قرار دارد.
ادامه بررسی جزئیات لایحه مالیات بر ارزش افزوده، بررسی لایحه کمک به ساماندهی پسماندهای عادی با اولویت استان‌های ساحلی و کلان‌شهرها با مشارکت بخش غیردولتی و رسیدگی به طرح اصلاح مواد ۱ و ۱۰ قانون نحوه فعالیت احزاب و گروه‌های سیاسی، بررسی ایرادات شورای نگهبان در لایحه تاسیس صندوق بیمه همگانی حوادث طبیعی، رسیدگی به بررسی لایحه الحاق ایران به موافقت‌نامه حمل و نقل بین‌المللی مواد غذایی فسادپذیر و تجهیزات خاص کاربردی برای اینگونه جابه‌جایی‌ها، بررسی لایحه موافقت‌نامه سرویس‌های هوایی دوجانبه بین ایران و کویت و ادامه بررسی لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز از دیگر موارد کاری مجلس در هفته جاری است.
بررسی لوایح اصلاح قانون پولی و بانکی کشور، عضویت ایران در شرکت بین‌المللی نقدینگی اسلامی، اصلاح قانون نحوه استفاده از خانه‌های سازمانی ارتش، نحوه پرداخت هزینه دادرسی دستگاه‌های اجرایی، استفساریه تبصره ۴ ماده واحده قانون ممنوعیت تصدی بیش از یک شغل و رد لایحه الحاق یک تبصره به ماده ۵ قانون قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور نیز در دستور کار مجلس قرار دارد.
نمایندگان همچنین بررسی لایحه تعیین تکلیف اموال بهکده رضوی، ساماندهی سهام عدالت موضوع اصلاح مواد ۳۴ تا ۳۸ قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی، طرح الحاق یک تبصره به ماده ۹۸ قانون آیین‌نامه داخلی مجلس، طرح اداره و نظارت بر سازمان صداوسیما، طرح اصلاح بند (ل) ماده ۲۸ قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۲)، رد طرح دهیاری‌ها، طرح الحاق یک ماده به قانون آیین‌نامه داخلی مجلس و لایحه مشارکت عمومی و خصوصی در دستورکار دارند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام