سرمقاله

بازگشت سخت به برجام

جلال خوش چهره

قیمت نفت در پی اعلام تصمیم عربستان و روسیه برای به تاخیر انداختن نشست کشورهای تولید کننده با هدف کاهش عرضه، بار دیگر افت کرد.
به گزارش یورونیوز، با آغاز معاملات روز گذشته بازارهای جهانی، قیمت هر بشکه نفت پایه برنت دریای شمال با بیش از ۱ دلار کاهش به کمتر از ۳۳ دلار رسید. این افت در حالی رقم خورد که در روز پایانی داد و ستدهای هفته کاری گذشته بازارهای جهانی، قیمت نفت تحت تاثیر اعلام آمریکا مبنی بر حصول توافق اولیه با روسیه و عربستان برای کاهش تولید روزانه ۱۰ میلیون بشکه‌ای، ۸ دلار معادل ۳۲ درصد افزایش یافته بود.
همزمان عربستان نیز از کشورهای تولید کننده نفت از جمله روسیه دعوت کرد تا با برگزاری جلسه‌ای اضطراری در روز دوشنبه(۶ آوریل) به یک راه حل عادلانه به منظور ایجاد ثبات در بازار دست‌یابند اما این نشست به دلیل مخالفت روسیه به ۹ آوریل موکول شده تا بار دیگر تردیدها نسبت به توانایی دو کشور برای حصول توافق افزایش یابد.
آمریکا نیز در واکنش به ادامه جنگ قیمتی میان روسیه و عربستان که پس از شکست مذاکرات دو کشور در ماه مارس آغاز شده، اعلام کرد که به منظور جلوگیری از افزایش زیان‌بخش انرژی خود ناگزیر از اعمال تعرفه واردات نفت و فرآورده‌های آن خواهد بود.
فاتح بیرول، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی نیز ضمن استقبال از تلاش کشورهای تولیدکننده برای کاهش ۱۰ میلیون بشکه‌ای عرضه نفت، یادآور شد که در سه ماهه دوم سال جاری میلادی ذخایر نفتی جهان ۱۵ میلیون بشکه در روز افزایش خواهد یافت. بر همین اساس او از کشورهای جهان خواست تا برای غلبه بر تبعات شیوع ویروس کرونا تلاش‌های گسترده‌تری را برای تثبیت قیمت نفت انجام دهند.
گفتنی است، قیمت جهانی نفت در سه ماه نخست سال جارس میلای تحت تاثیر کاهش تقاضا به دلیل شیوع ویروس کرونا و افزایش عرضه به دلیل وقوع جنگ قیمت میان عربستان و روسیه از ۶۹ دلار تا ۲۶ دلار سقوط کرد و به پایین‌ترین حد طی دو دهه گذشته رسید.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام