سرمقاله

سیاست در سنجه اقدام

علیرضا صدقی

با شیوع ویروس کرونا، بسیاری از دستگاه‌ها و نهادها به دنبال راهکارهایی هستند که با استفاده از آن امکان تشخیص موارد مبتلا به کرونا یا محیط‌های آلوده به این ویروس شناسایی شوند. در تازه‌ترین این اقدامات یکی از مراکز آموزش سگ‌های «جستجو و نجات» اعلام کرده که در همکاری مشترک با ارتش به دنبال انجام پروژه‌ای برای آموزش سگ‌ها برای تشخیص موارد ابتلا به کروناست.
به گزارش ایسنا، حمیدرضا شیری، مسئول روابط عمومی پروژه «تشخیص ویروس کرونا» که با همکاری مدرسه آموزش سگ‌ها و ارتش در حال انجام است در گفت‌وگو با ایسنا در‏این‏باره اظهار کرد: پیش از این نیز از سگ‌ها برای تشخیص ویروس مالاریا و ویروس‌های دیگر کمک گرفته شده است، از آنجا که سگ‌ها بو را ۲۰ هزار برابر بیشتر از انسان تشخیص می‌دهند، پیش از این نیز توانسته بودند برخی ویروس‌ها را تشخیص دهند؛ البته با توجه به اینکه ویروس کرونا ناشناخته است و جهش زیادی دارد، بسیاری از محققان تا کنون این پژوهش را انجام نداده بودند. در حال حاضر ما ریسک این اقدام را پذیرفته‌ایم و ارتش جمهوری اسلامی ایران نیز ما را در این زمینه حمایت کرده است. وی ادامه داد: تاکنون دو مرحله از این آموزش‌ها در مدرسه SK9 انجام شد و مرحله نهایی در دژبان مرکز ارتش، در محدوده بیمارستان امام رضا صورت گرفت تا طی چند نوبت ویروس با رعایت پروتکل‏های بهداشتی، به طوری که ضعیف نشود یا از بین نرود به دست ما برسد. در همین راستا هم در مرحله اول تحقیقات ثابت کردیم که سگ‌ها به ویروس کرونا مبتلا نمی‌شوند، چرا که حدود دو هفته است که سگ‏ها به صورت مستقیم با ویروس‏ها کار می‏کنند اما چند مرحله تست انجام شده و تاکنون هیچ موردی از انتقال ویروس از سگ به مربیان مشاهده نشده است، بنابراین سگ نمی‏تواند ناقل باشد.
حمیدرضا شیری با بیان اینکه امیدواریم تا ۱۰ روز آینده اعلام کنیم که سگ‌ها می‌توانند کرونا را تشخیص دهند اظهار کرد: طی تست‌هایی که انجام می‌شود، سگ‌ها می‌توانند از میان ۱۰ نمونه، که ۹ نمونه منفی و یک نمونه مثبت است، ویروس را شناسایی کنند. امیدواریم در روزهای آینده بتوانیم این را به دنیا ثابت کنیم.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام