سرمقاله

سیاست در سنجه اقدام

علیرضا صدقی

دومین جلسه استانی برنامه طرح اقدام ملی تولید مسکن استان اصفهان برگزار و راهکارهایی جهت تسریع در اجرای این طرح در سطح استان ارائه شد.
به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا به نقل از وزارت راه و شهرسازی، در دومین جلسه استانی برنامه طرح اقدام ملی تولید مسکن، که با حضور علیرضا قاری قرآن مدیرکل راه و شهرسازی استان، معاونان و مشاوران منتخب این طرح در اداره‌کل راه و شهرسازی استان اصفهان برگزار شد، برنامه اجرایی در خصوص طرح جامع مسکن استان مطرح و پیرامون اجرای پروژه‌های این طرح تصمیماتی اتخاذ شد.
علیرضا قاری قرآن مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان گفت: در برنامه ابلاغی طرح اقدام ملی تولید مسکن، هفت سرفصل برای استان‌ها تعیین شده که شامل، اجرای پروژه‌های تولید مسکن در قالب مشارکتی، واگذاری گروهی اراضی در قالب اجاره ۹۹ ساله، واگذاری اراضی به اقشار ویژه، تکمیل واحدهای نیمه‌تمام در قالب مشارکت، تامین اراضی موضوع تفاهم‌نامه‌های منعقده، استفاده از تسهیلات بانکی از جمله تسهیلات صندوق یکم مسکن و توجه به ظرفیت‌های بافت‌های ناکارآمد از طریق فعال کردن بسته‌های حمایتی است.
وی افزود: همان‌گونه که در اجرای طرح مسکن مهر، استان اصفهان خوش درخشید و توانست در موعد مقرر پرونده این طرح را بسته و واحدهای مسکونی را تکمیل و در اختیار متقاضیان قرار دهد، در اجرای طرح اقدام ملی نیز با جدیدت اقدام کرده و با تعامل و همکاری سایر سازمان ها و دستگاه‌های اجرایی با سرعت در تکمیل واحدهای طرح اقدام‌ملی عمل می‌کنیم.
مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان در خصوص سرعت بخشیدن به روند اجرای طرح اقدام ملی مسکن اذعان کرد: در صورت موافقت وزارت راه و شهرسازی، مبنی بر اینکه برنامه زمان‌بندی پرداخت تسهیلات یکصد میلیون تومانی در مراحل ابتدایی پروژه همانند مسکن مهر با درصد بیشتری انجام شود، در روند اجرایی طرح اقدام ملی تا پیشرفت اسکلت و سقف تسریع می‌شود.
وی به استفاده از خدمات نظام مهندسی در طرح اقدام ملی اشاره کرد و گفت: موضوع نظارت در طرح اقدام ملی مسکن استان اصفهان، با پیگیری سازمان نظام‌مهندسی توسط شرکت‌های حقوقی انجام می‌شود و از ناظران انفرادی استفاده نمی‌شود.
قاری قرآن در خصوص استفاده از بخش خصوصی در طرح اقدام ملی استان اصفهان بیان کرد: جهت رونق ساخت‌وساز، پرداخت تسهیلات به سازندگان با محدودیت کمتری انجام می‌پذیرد، همچنین با بررسی هزینه‌های بیمه و مالیات و در راستای کاهش این هزینه‌ها، قراردادهای طرح اقدام ملی فی‌مابین «سازندگان، انبوه‌سازان و متقاضیان» به صورت فروش واحد منعقد می‌شود و در قراردادها زمین، به صورت اجاره در اختیار سازندگان قرار می‌گیرد.
گفتنی است در این جلسه در خصوص تسریع و تخفیف عوارض صدور پروانه ساختمانی مسکن اقدام ملی، کاهش مساحت غیرمفید واحدها و برنامه زمان‌بندی آورده متقاضیان، بحث و تبادل نظر و تصمیماتی اتخاذ شد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام