سرمقاله

پیوستن ایران به سازمان همکاری شانگهای و فرصت های دوسویه

شهاب زمانی

وزیر امور خارجه با بیان اینکه مبادله زندانیان و بازداشت‫شدگان بین ایران و ‌آمریکا مشکلی ندارد و نیاز به مذاکره‌ای نداریم، گفت: مبادله زندانیان با هماهنگی حافظ منافع آمریکا در ایران انجام می شود و تغییر سیاستی در این زمینه نداریم.‬
به گزارش خانه ملت، سیدحسین نقوی‌حسینی با تشریح نشست روز گذشته کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: جلسه امروز با هدف طرح سوال نمایندگان از وزیر امور خارجه، با حضور محمدجواد ظریف و معاونان وی برگزار شد. در ابتدای جلسه ظریف گفت «تلاش جمهوری اسلامی ایران حفظ وحدت و تقویت دولت مرکزی افغانستان است و این حادثه اخیر هم که دستاویزی برای دشمنان ایران و افغانستان قرار گرفته، نیازمند بررسی دقیق و تحقیقات بیشتر است و حتما موضوع را حل و فصل می‌کنیم.»
نماینده مردم ورامین و پیشوا در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: ظریف در این جلسه گفت که «جمهوری اسلامی ایران به شدت به دنبال تنش‌زدایی در منطقه است و در این زمینه از همه توان خود استفاده می‌کند.» 
نقوی حسینی افزود: وزیر امور خارجه در ادامه نشست گفت که «نامه ۹ صفحه‌ای اینجانب با ۴ عنوان به دبیرکل سازمان ملل، افشای تخلفات و اقدامات خلاف قانون آمریکایی‌ها و تخلفات اروپایی‌ها است. ایران همیشه خواستار بازگشت به برجام و اجرای تعهدات همه طرف‌های۱+۵ بوده است. ایران ماده ۳۶ برجام را عملیاتی کرد و همیشه اعلام کرده که هرگاه طرفین به برجام برگردند، تعهداتش را اجرا می‌کند.»
وی ادامه داد: وزیر امور خارجه یادآور شد که «آمریکایی‌ها در تلاشند تا مانع لغو تحریم‌های تسلیحاتی ایران مطابق برجام شوند که قطعا این اقدام خلاف تعهدات بین‌المللی است. آنها در صدور قطعنامه با استناد به برجام موفق نخواهند شد. آمریکا نمی‌تواند به برجام  استناد کند چراکه از آن خارج شده است. سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی افزود: ظریف همچنین گفت که «آژانس در این زمینه نقش مهمی دارد. آرام آرام به پایان محدودیت‌های مطابق برجام از جمله پایان تحریم‌ تسلیحاتی بعد از پنج سال و پایان تحریم موشکی ایران بعد از هشت سال و پایان نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای بعد از ۱۰ سال نزدیک می‌شویم و امتیازات مهمی نصیب جمهوری اسلامی ایران می‌شود.»
نقوی حسینی اضافه کرد: وزیر امور خارجه در ادامه نشست افزود که «مبادله زندانیان و بازداشت‌شدگان بین ایران و آمریکا مشکلی ندارد و نیاز به مذاکره نداریم و ما اصلا مذاکره‌ای با آمریکا نخواهیم داشت اما مبادله زندانیان با هماهنگی حافظ منافع آمریکا در ایران انجام می‌شود. سخنگوی دولت نیز همین موضوع را اعلام کرده است لذا تغییر سیاستی نداریم.» وزیر امور خارجه همچنین دیروز در جمع خبرنگاران از بازگشت سیروس عسگری در آینده نزدیک به کشور خبر داد و تاکید کرد: سیروس عسگری از اتهاماتی که علیه وی زده شده، تبرئه شده و اگر تست کرونای وی منفی باشد، می‫تواند با اولین پرواز به کشور بازگردد.‬


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام