سرمقاله

چرا رسیدن به توافق در برجام، منطقی ترین کار است؟

سید حامد مرندی

گروه ایران و جهان: حامیان منطقه ای و جهانی گروه تروریستی تکفیری داعش بعداز ترور دوشنبه شب «هشام الهاشمی» کارشناس امنیتی و راهبردی عراق در منطقه «زیونه» در شرق بغداد با وجود اینکه داعش مسئولیت این ترور را برعهده گرفته است، برای ایجاد اختلاف و دامن زدن به خشونت‫ها در عراق سیاست فرافکنی پیش گرفته‫اند.
الهاشمی شامگاه دوشنبه در حالی که از مصاحبه با یکی از شبکه‌های عراقی باز می‌گشت، مقابل خانه‌اش در منطقه زیونه بغداد هدف حمله مسلحانه قرار گرفت و ترور شد. سه موتورسوار ناشناس او را در مقابل خانه‌اش با استفاده اسلحه مجهز به صدا خفه کن ترور کردند. وزارت کشور عراق در خبری ترور الهاشمی را تایید کرد. داعش نیز دقایقی بعد از این ترور مسئولیت آن را بر عهده گرفت.
علاوه بر خانواده الهاشمی، قاطبه مردم عراق گروه تروریستی داعش و حامیان آن را عامل ترور او می دانند، اما رسانه‫های عبری‫-‫عربی از جمله العربیه سعی دارد انگشت اتهام را به سوی گروه‫های عراقی که سالها با این گروه ترویستی سرگرم مبارزه بوده اند، نشانه روند.
یکی از مهم‫ترین هشتگ‌ها با عنوان «#آمریکایدالفتنه_والاغتیال» (آمریکا دست فتنه و ترور است) آمریکا و رژیم صهیونیستی از جمله حامیان داعش را به عنوان عوامل اصلی ترور الهاشمی در بغداد معرفی کرده‌اند.
برخی کاربران عراقی نیز با انتشار آخرین پیام‌های تلفنی الهاشمی تاکیدکرده‌اند یکی از فرماندهان ارشد نظامی عراق که با سفارت آمریکا رفت و آمد داشته، به الهاشمی اطلاع داده این کشور برای ترور او برنامه‌ریزی می‌کند.
واکنش ایران به ترور هشام الهاشمی
سفارت جمهوری اسلامی ایران در عراق با صدور بیانیه‫ای ترور «هشام الهاشمی»، کارشناس و تحلیلگر مسائل راهبردی و امنیتی عراق را محکوم کرد.
به گزارش ایسنا، در این بیانیه که بامداد روز سه‌شنبه منتشر شده، آمده است: با اندوه فراوان از خبر ترور پژوهشگر و کارشناس راهبردی آقای دکتر هشام الهاشمی مطلع شدیم، سفارت جمهوری اسلامی ایران این اقدام مجرمانه را که چهره پلید خود را با ترور نخبگان نشان داده به شدت محکوم می‌کند.
بی‫شک هدف حامیان و مجریان چنین عملیات‌هایی، برهم زدن ثبات و امنیت در عراق، ایجاد فتنه و تفرقه و بازگرداندن خشونت به عراق است.
جمهوری اسلامی ایران همواره از ثبات و امنیت عراق حمایت و چنین اقداماتی را به شدت محکوم می‫کند.
در پایان این بیانیه سفارت ایران برای خانواده الهاشمی از خداوند طلب صبر کرده است.
طبق اعلام مقامات عراقی، افراد مسلح ناشناس، هشام الهاشمی، کارشناس برجسته و محقق گروه‌های مسلح و گروه‌های تکفیری را در زیونه بغداد به ضرب چند گلوله ترور کردند.
الهاشمی معمولاً هر روز در شبکه‌های تلویزیونی داخلی و خارجی برای تحلیل فعالیت‌های گروه‌های تکفیری و سیاسی عراق حضور می‌یافت او همچنین میانجیگر بین گروه‌های سیاسی مختلف بود.
واکنش مقامات عراق
برهم صالح، رئیس جمهوری عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد: ترور الهاشمی جنایتی هولناک و نفرت‌انگیز است که یک شخص عراقی و حق وی برای زندگی آزاد و با عزت را هدف قرار داده است.
مصطفی الکانمی، نخست وزیر عراق نیز بیان کرد: ما قاتلان الهاشمی را تعقیب خواهیم کرد و ترور را در کشور ریشه می‌کنیم. آن مرحوم حامی و صدای نیروهای قهرمان ما در جنگ علیه گروه تروریستی داعش بود و در پربار کردن گفت و گوهای مهم سیاسی و امنیتی در کشور سهم بسزایی داشت.
سازمان الحشد الشعبی نیز با صدور بیانیه‌ای ترور الهاشمی را محکوم کرد.
افراد و گروه‌های مختلف و رسانه‌های عراق نیز ترور الهاشمی را محکوم کردند و خواستار شناسایی عوامل این ترور شدند.
همچنین اتحادیه عرب و پارلمان عربی روز سه‌شنبه با صدور بیانیه‌های جداگانه ترور هشام الهاشمی تحلیلگر مسائل امنیتی و راهبردی عراق را به شدت محکوم کردند.
به گزارش رسانه‌های عربی،‌ احمد ابوالغیط دبیرکل اتحادیه عرب با شدیدترین لحن ترور الهاشمی را محکوم کرد. ابوالغیط تاکید کرد: این اتحادیه با همه توان از تلاش‌های دولت عراق برای محدود کردن سلاح در دست دولت حمایت می‌کند و خواستار شناسایی عاملان ارتکاب این ترورهایی است که اخیرا فعالان سیاسی عراق را هدف قرار داده‌اند.
وی تصریح کرد، اتحادیه عرب ضمن حمایت از عراق،‌ همبستگی کامل خود را با این کشور در مواجهه با چالش‌های خطرناکی که امنیت و حاکمیتش را تهدید می‌کند و می‌خواهد بافت ملی آن را از بین ببرد،‌ اعلام می‌کند.
دبیرکل اتحادیه عرب، ضمن همدردی با دولت و مردم عراق،‌ برای خانواده الهاشمی صبر آروز کرد.
از سوی دیگر،‌ پارلمان عربی نیز ترور این تحلیلگر عراقی را محکوم کرد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام